MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

EL BARADEY'İN TÜRKİYE ZİYARETİNE PROTESTO


BASIN AÇIKLAMASI

 
Nükleer Karşıtı Platform, İran’ın nükleer güç olma arayışının kabul edilemez olduğunu vurguladığı gibi, dünyanın en büyük nükleer silah üreticisi olan ve el altından pek çok ülkeye nükleer silah teknolojisi ihraç eden ABD’nin İran’a yönelik olası müdahalesini de kabul edilemez olarak görmektedir.
 

07.07.2006

 

ÜLKEMİZDE NÜKLEER SANTRAL İSTEMİYORUZ!

 

 

Dünyamız, ne yazık ki, yeniden korkunç bir nükleer silahlanma yarışı tehlikesi altına girmiştir. Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed El Baradei'nin Türkiye ziyareti, ülkemizin nükleer satranç tahtasında yaratılan denge oyunlarının bir parçası yapılması çalışmalarının uzantısıdır.

 

Bilindiği üzere nükleer enerji santrali teknolojisi ile nükleer silah teknolojisi temelde aynıdır. Uluslararası ilişkilerdeki güç dengelerine ve siyasi kamplaşmalara bağlı olarak  kimi ülkelerin nükleer enerji ve beraberinde nükleer silah teknolojilerine sahip olması engellenirken, kimi ülkelerin bu isteği özendirilmektedir.

 

El Baradei, Başbakan Tayyip Erdoğan'la yaptıkları görüşmeden sonra İran'ın nükleer programıyla ilgili soruna siyasi çözüm bulunmasının kaçınılmaz olduğu ve bunun için her yolun denenmesi konusunda hemfikir olduklarını açıklamıştır. Türkiye’den İran’a karşı yapılacak baskı politikasının bir unsuru olması istenmektedir. Nükleer Karşıtı Platform, İran’ın nükleer güç olma arayışının kabul edilemez olduğunu vurguladığı gibi, dünyanın en büyük nükleer silah üreticisi olan ve el altından pek çok ülkeye nükleer silah teknolojisi ihraç eden ABD’nin İran’a yönelik olası müdahalesini de kabul edilemez olarak görmektedir.

 

Türkiye’de nükleer enerji santrali kurulmasına dönük tüm argümanlar bilimdışıdır ve gerçekleri yansıtmamaktadır. Türkiye’nin kurulum, üretim, işletim ve güvenlik maliyetleri çok yüksek olan, atık sorunu çözülemeyen ve tüm dünyada elektrik üretim yöntemi olarak terk edilen nükleer enerji santrallerine ihtiyacı yoktur! Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarımızın değerlendirilmesi durumunda, Türkiye’nin 2030 yılında dahi elektrik talebini karşılayabilecek kaynakları vardır. Türkiye’nin bugün içine düşürüldüğü dışa bağımlılıktan kurtulması için yine dışa bağımlı, pahalı ve güvenliksiz olan nükleer santrallere değil, kamusal planlamaya ve yerli kaynaklarını değerlendirmeye ihtiyacı vardır.

 

Son günlerde yaşanan büyük çaplı elektrik kesintileri, on yıllardır  yürütülen yanlış enerji politikalarının ülkeyi getirdiği somut durumu açıkça göstermektedir. Son 10-15 yıldır ne yazık ki, ülkenin enerji politikalarını yönlendirenler, temel bir kamu hizmeti olan elektriği piyasanın insafına bırakmışlar, dışa bağımlı ve pahalı bir elektrik üretim modeliyle alan derin bir krize sürüklenmiştir. Bugün bu yanlış politikalar, kapalı kapılar ardında doğalgaz ve nükleer lobiler ile pazarlıklar yapılarak devam ettirilmekte  ve yaşanan elektrik kesintileri sebebiyle tüm toplum elektriksiz kalınacağı ile tehdit edilmektedir.

 

Bununla birlikte kamusal denetim üzerinde had safhada baskıların olduğu, İskenderun, Hatay, Sinop, Tuzla gibi ülkemizin hemen her yerinde, denetim mekanizmalarının devre dışı bırakılmasıyla birlikte, çevresel felaketlerin yaşandığı Türkiye'de nükleer santral kurulumunda ve işletiminde etkin bir denetim gerçekleştirilmesi mümkün görünmemektedir. Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’nun (TAEK) hali kelimenin gerçek anlamı ile  içler acısıdır. Küçükçekmece’deki nükleer atık felaketi hala akıllardadır. Daha yakın zamanda, bir sahil bölgemizdeki radyoaktif sızıntı sonrası TAEK’in, sahili naylon şeritlerle çevirerek almış olduğu önlem(!), bize kurumun kamusal denetim ve güvenlik kültürü hakkında önemli ipuçları vermektedir. Dahası, kurumda yaşanan çalışanlar üzerindeki baskılar ve Hükümet'in hiçbir bilgi ve deneyimi olmayan insanları kuruma atayarak gerçekleştirdiği kadrolaşma politikası kamuoyunun yakından takip ettiği gelişmelerdir.

 

Nükleer Karşıtı Platform, halka rağmen, pahalı, dışa bağımlı ve hepsinden önemlisi güvensiz bir teknoloji olan nükleer enerji santraline dün olduğu gibi bugün ve yarın da karşı çıkacaktır. Nükleer Karşıtı Platform olarak, yaşamı, doğayı ve çocuklarımızın geleceğini savunmak için tüm olanakları seferber ederek, Sinop’ta veya ülkemizin herhangi bir yerinde nükleer enerji santrali kurulmasına izin vermeyeceğiz. 

      

       

                                           NÜKLEER KARŞITI PLATFORMTORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 1727


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.