MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 82

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ORTADOĞU'DAKİ SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI DURDURULMALI...


 14.07.2006

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

ORTADOĞU'DAKİ SAVAŞ ÇIĞIRTKANLIĞI DURDURULMALI 

      Ortadoğu'da yeniden dengeler karıştırılmakta, zaten yıllardır dinmeyen acılara yenileri eklenmektedir. İran, Suriye, Irak, Filistin, Lübnan özelinde yaşanan krizlerin, bugün bölgesel çapta genişlemesi tehditi oluşmuştur. Bölgesel düzeye yayılacak bir savaş ortamı, tüm Dünya için yeni bir yüz karası olacaktır. Böyle bir tehdit ortamında Birleşmiş Milletler'in ve diğer uluslararası örgütlerin tepkisiz kalması ya da kısa açıklamalarla durumu geçiştirmeye çalışmaları kabul edilemez.

       Hizbullah’ın İsrail askerlerini rehin almasından sonra İsrail’in önce Gazze’ye daha sonra Lübnan’a saldırısı sonucu 50'den fazla insan yaşamını yitirmiştir. Lübnan’ı Hizbullah ve diğer örgütlere destek vermekle itham eden İsrail geçtiğimiz günlerde, Dışişleri Bakanlığı ve Beyrut Havaalanı'nın da içinde olduğu bombalama harekatı gerçekleştirmiştir.

       Ortadoğu'da yaşananlar yalnızca etnik ve dini nedenlerle açıklanamaz. Petrol gölü olan Ortadoğu Kan Gölü'ne dönüştürülmüştür. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunulan İsrail'in “Gazze saldırısının durdurulması için Arap ülkelerince sunulan karar tasarısını” veto eden ABD, “İsrail'in meşru savunma hakkını kullanması kaçınılmazdır” açıklamasıyla da Ortadoğu'da barış ortamının yerine savaş ortamının kalıcılaşmasına destek vermektedir. ABD, emperyalistler arası pazar  paylaşım savaşında var olan “asimetrik güç dengelerini” kendi lehinde kullanma ve enerji koridorlarının kontrolü hedefiyle “Genişletilmiş” Ortadoğu’ya yönelik saldırı projesi içerisinde önce Afganistan’a ve ardından Irak’a girmiştir.  ABD, bugün girdiği bataktan kurtulamadığı içindir ki, başta İran olmak üzere  yeni hedefler yaratarak  kendisine nefes alanı açmaya  girişmiştir. İran'ın nükleer silahlanma arayışı kabul edilemez. Ancak ABD'nin İran'a saldırısı da bunun karşısında bir alternatif olamaz. ABD’nin en büyük müttefiki olan İsrail de, Filistin halkı üzerinde on yıllardır uyguladığı baskı, katliam, bölgedeki  kan ve gözyaşı  politikaları ile yaşam alanı bulma hedefindedir.

       Böylesi bir süreçte ne yazık ki iyi niyetli arabuluculuk girişimlerinin yapılabilmesinin de önü kesilmiştir. Ortadoğu'da yaşanan çatışmalar ve bombalamalardan en büyük zararı sivil halk görmektedir. İnsanlar bulundukları bölge üzerinde oynanan oyunların bedelini canlarıyla ödemekte, kimi insanlar da çareyi bölgeyi terk etmekte, mültecilikte aramaktadırlar. Lübnan'ın saldırıya uğramasının ardından 12 bin kişinin ülkeden göç ettiği basına yansıyan bilgiler arasındadır.

       İsrail'in saldırıları “yalnızca bir uyarı” olarak nitelendirmesi, bölgenin nasıl bir tehdit altında olduğunu ortaya koymaktadır. Böyle bir ortamda serin kanlı bir şekilde barış ortamının sağlanması için mücadelede bulunmak, her insanın ve her ülkenin görevidir. Elektrik Mühendisleri Odası olarak bu saldırıların bir an önce durması ve mazlum halkların üzerinde oynanan oyunların son bulmasını istiyoruz. Lübnan'ın ateşkes çağrısının değerlendirilmesi ve savaş tehditinin ortadan kaldırılması için her türlü çabanın gösterilmesi gerekmektedir.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
40. DÖNEM YÖNETİM KURULUTORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ETMD GELENEKSEL YAZA MERHABA BULUŞMASI

ÇMO İSTANBUL ŞUBESİ`NİN DÜZENLEDİĞİ ÇMO`NUN 32. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK

HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN

Okunma Sayısı: 976


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.