MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SOKAK AYDINLATMA VERGİSİ İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI


BASIN AÇIKLAMASI


 
18 Ağustos 2006 günü Şubemiz Tülin Aydın Eğitim Merkezi'nde sokak aydınlatma vergisi ile ilgili basın açıklaması yapıldı. Tüketiciler Derneği ile birlikte yapılan basın açıklamasında konuşan Şubemiz Başkanı Erol Celepsoy, AKP Hükümeti “enerji krizi”, “nükleer enerji zorunluluğu”, “elektrik zammı” gibi söylem ve politikalarla aslında, elektrik dağıtım işletmelerini özelleştirmeye hazırlamaktadır. Sokak aydınlatma vergisi, satışa çıkarılan elektrik dağıtım işletmelerinin pazarlanma politikasının bir parçasıdır. Arkasından daha büyük zamlar, daha kalıcı vergiler beklenmelidir. Tıpkı Telekom’da olduğu gibi, tıpkı diğer özelleştirilen kamu işletmelerinde olduğu gibi dedi.
 

                                                           18 Ağustos 2006

BASIN AÇIKLAMASI

 

 

AKP HÜKÜMETİ ELEKTRİK DAĞITIM İŞLETMELERİNİ ÖZELLEŞTİRMEYE HAZIRLANIYOR

İLK ADIM SOKAK LAMBASI VERGİSİ

YA SONRA?

 

AKP Hükümeti “enerji krizi”, “nükleer enerji zorunluluğu”, “elektrik zammı” gibi söylem ve politikalarla aslında, elektrik dağıtım işletmelerini özelleştirmeye hazırlamaktadır. Sokak aydınlatma vergisi, satışa çıkarılan elektrik dağıtım işletmelerinin pazarlanma politikasının bir parçasıdır. Arkasından daha büyük zamlar, daha kalıcı vergiler beklenmelidir. Tıpkı Telekom’da olduğu gibi, tıpkı diğer özelleştirilen kamu işletmelerinde olduğu gibi.

 

 

Yıllardır bütün hükümetlerin planladığı elektrik dağıtım işletmelerinin özelleştirilmesi, AKP Hükümeti tarafından gündemin en üstüne taşındı. Hemen ardından da “elektriğe zam yapmak zorunda kalabiliriz”, “zam yapmazsak karanlıkta kalabiliriz” gibi gerçek olmayan iddialar kamuoyunda yer almaya başladı.

 

Oysa Türkiye Avrupa ülkeleri içinde elektriği en pahalı kullananan ülkelerin başında gelmektedir.

 

Oysa gerek Elektrik Mühendisleri Odası gerekse ilgili kuruluşlar belirtmektedir ki; elektrik alanında yaşanan sorunlar enerji kaynaklarının yetersizliğinden değil, iktidarın enerji yönetimi beceriksizliğinden ve dışa bağımlı politikalarından kaynaklanmaktadır.

 

AKP Hükümeti bu gerçekleri bilmiyor değildir. AKP Hükümeti “enerji krizi”, “nükleer enerji zorunluluğu”, “elektrik zammı” gibi söylem ve politikalarla aslında, elektrik dağıtım işletmelerini özelleştirmeye hazırlamaktadır. Sokak aydınlatma vergisi, satışa çıkarılan elektrik dağıtım işletmelerinin pazarlanma politikasının bir parçasıdır. Arkasından daha büyük zamlar, daha kalıcı vergiler beklenmelidir. Tıpkı Telekom’da olduğu gibi, tıpkı diğer özelleştirilen kamu işletmelerinde olduğu gibi.

 

            Enerji Bakanı 16 Ağustos 2006 günü Elektrik Mühendisleri Odası’nın sokak aydınlatmasının maliyetleri üzerine yaptığı basın açıklamasına “Ben’de mühendisim. Hesabı birlikte yapsaydık keşke” diye yanıt vermişlerdir. Biz kendileriyle her zaman görüşmeye ve hesap yapmaya açığız. Ancak Enerji Bakanımız acaba, elektriğin kilowatsaatinin (OECD istatistiklerine göre);

 

İsveç’te 3.40 cent, Avusturalya’da 3.60 cent, Belçika’da 4.80 cent, Almanya’da 6.50 cent iken Türkiye’de aynı elektriğin 10.20 cent üzerinden tüketildiğini bilmiyor mu?

 

Bugün tüketicilerin kullandığı elektrik faturalarının tutarının, 400 YTL civarındaki asgari ücretin yüzde 10’una yakın bir seviyede olduğunu, oysa Avrupa ülkelerinde bu oranın yüzde 1’i geçmediğini bilmiyor mu? Hesap açık değil mi?

 

Sadece 23 milyon abone değil, bütün sanayi kuruluşları da elektrik enerjisinin ne denli pahalı olduğunu yıllarca haykırmıyor mu?

 

            Bugün elektrik enerjisi kulanan tüketiciler her faturalarında, kendilerinin kaçırmadığı kayıp-kaçak elektriğin maliyetini de ödüyorlar . Enerji Bakanlığı yüzde 25’leri aşan kayıp-kaçakları önleyecek tedbirleri alarak, hem elektrik hem de gelir tasarrufuna gitmek yerine kendi politikasızlıklarını yeni yeni zamlarla halka fatura etmenin enerji yönetimindeki krizi büyüttüğünü görmüyor mu?

 

Kamu kurumlarının elektrik borcunu tahsil edemeyen hükümet, “sokaklar aydınlanmazsa hırsızlık artar” diye halkı korkutmaya girişen hükümet, bütün bunların kendi aczinin itirafı olduğunu farketmiyor mu?

 

Bizler, bilimin ve aklın ışığıyla, kamu çıkarlarını savunan kurumlar olarak elektrik enerjisi alanında sahnelenmeye çalışılan oyunları, yeni bir vergilendirme ve satış hazırlığı olarak değerlendiriyor ve halktan sokaktan geçse de geçmese de alınması yapılması planlanan bu vergilendirmeyi çağdaş bir Deli Dumrul uygulaması olarak görüyoruz.  

 

Bizler, IMF ve Dünya Bankası’ndan önce kendi ülkesine ve halkına karşı sorumluluk duygusuyla çalışan kurumlar olarak, bu haksız uygulamaya, bu faturalı vurguna boyun eğmeyeceğimizi, hukuki ve siyasi alanda her türlü demokratik hakkımızı kulanacağımızı ilan ediyoruz.

 

Bizler, AKP Hükümeti’ni enerji alanında yeni yeni özelleştirme ve bağımlılık politikalarını terketmeye, enerji ili ilgili kurumları tek çatı altında toplamaya ve enerjiyi kamusal bir hizmet, tüketiciyi de müşteri değil vatandaş olarak ele almaya çağırıyoruz.

 

ENERJİNE SAHİP ÇIK GELECEĞİNİ KARARTMA

 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ                   

TÜKETİCİLER DERNEĞİ

 

Dosyalar

(35 KB)TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 2612


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.