MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NÜKLEER GÜÇ SANTRALLERİNİN KURULMASI VE İŞLETİLMESİ İLE ENERJİ SATIŞINA İLİŞKİN KANUN TASARISI İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI


BASIN AÇIKLAMASI

 
NÜKLEER GÜÇ SANTRALLERİNİN KURULMASI VE İŞLETİLMESİ İLE ENERJİ SATIŞINA İLİŞKİN KANUN TASARISI Meclis’e sevkedilmiştir. Bu konuda ve 24 Kasım 2006 tarihinde yurt çapında toplanan onbinlerce nükleer santral karşıtı imzanın TBMM’ne iletilmesi konusunda bütün Nükleer Karşıtı Platformları ile eşgüdümlü olarak İSTANBUL NKP tarafından basın açıklaması yapıldı. İstanbul NKP Sekretaryası görevini yürüten EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy tarafından sunulan basın açıklaması EMO İstanbul Şubesi Tülin Aydın Eğitim Merkezi'nde yapıldı. Ekte basın açıklamasının tam metni yer almaktadır.
 

14.10.2006

 

NÜKLEER KARŞITI PLATFORM BASIN AÇIKLAMASI

 

      NÜKLEER TASARIYA HAYIR

 

AKP Hükümeti, tüm uyarıları ve halktan gelen tepkileri yok sayarak, nükleer santral kurulumuna ilişkin hazırladığı yasa tasarısını TBMM’ye sevk etmiştir. Tasarı, Nükleer Karşıtı Platform’un bugüne kadar dile getirdiği kaygılarında ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur.

 

TBMM’ye sunulan tasarı, nükleer santral savunucularını bile şaşkınlığa uğratmıştır. Başka ülkelerde yüzlerce sayfalık metinler hazırlanırken, Türkiye 3 sayfalık tasarıyla nükleer santral kurmaya kalkmaktadır. İşin ciddiyetsizliği başından bellidir. Bu anlayışla Türkiye’de nükleer santral kurulmaya kalkılması, gelecek günlerde yaşanacak felaketlerin de habercisidir.

 

Nükleer santral kurulumuna ilişkin TBMM’ye gönderilen tasarı göstermektedir ki, bu santralin yapımı için özel sektör temsilcilerinin gündeme getirdikleri tüm talepler kabul edilmiştir.  Tasarıyla kamu ve özel sektörün birlikte nükleer santral kurmalarının yolu açılmaktadır. Bu durum hiçbir özel sektörün, tehlikeli ve yüksek maliyetli olan böyle bir işin altına devlet garantisi almadan girmek istemediklerinin kanıtıdır. Böylece özel sektör istediği Hazine garantisini, dolaylı yoldan sağlamış olmaktadır.

 

Türkiye’de nükleer santral kurulumuyla istihdam yaratılacağı iddialarının hayal olduğu tasarıyla ortaya konulmuştur. Daha işin başında Türkiye Atom Enerjisi Kurumu’na bu alanda iş yapmak üzere yabancı personel istihdam olanağı sağlanmaktadır.

 

İhale bile yapılmadan özel koşullarda bir seçme yöntemi öngörülmüştür. Nükleer santral ile üretilecek elektrik enerjisine, perakende satış lisansına sahip olan dağıtım şirketleri üzerinden 15 yıllık alım garantisi verilmektedir.

 

Tasarı incelendiğinde nükleer santral kurulumu için bedelsiz arazi tahsisinden başlayan her türlü teşviğin devlet eliyle verileceği ortaya çıkmaktadır. Bu teşviklerin yerli kaynaklara verilmesi durumunda zaten Türkiye’nin enerji sorununu çözmesi mümkün olmasına karşın nükleer santrallerin tercih edilmiş olması, enerji ihtiyacının değil, siyasi bir tercihin söz konusu olduğunu açıkça ortaya koymaktadır. Kendi öz kaynaklarımız bir kenara itilip, pahalı ve tehlikeli olan nükleer enerji santrallerinin kurulması kabul edilemez.

 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, son olarak Sinop’un nükleer teknoloji konusunda merkez olacağını, ancak Akkuyu’da da talep olması durumunda nükleer enerji santrali kurulacağını açıklamıştır. Türkiye bugün yıllar önce kurtulduğu nükleer santral batağına yeniden sokulmak istenmektedir.

 

Türkiye’nin nükleer santrale ihtiyacı yoktur. Hidrolik, kömür, rüzgar, jeotermal, güneş ve diğer yenilenebilir enerji kaynakları dikkate alındığında Türkiye’nin 482-569 milyar kilovatsaat olan potansiyeli, 2020 değil, 2030’lardaki elektrik ihtiyacını karşılamak için bile yeterlidir.

 

Nükleer teknoloji dışa bağımlıdır. Türkiye’nin imzaladığı ikili anlaşmalar ve diğer uluslararası düzenlemeler, zaten böyle bir teknolojiye sahip olunması önünde engeldir. Teknoloji olarak nükleer silah yapımından söz ediliyorsa, bu yalnızca ülkemiz için değil, dünya için bir felaket senaryosudur.

 

Nükleer enerji, iddiaların aksine ne ucuz, ne temiz, ne de güvenlidir. Nükleer enerji santralinin sökülmesi, atıkların depolanması ciddi maliyetler içermektedir. Olası tehlikelere karşı alınması gereken önlemler nedeniyle güvenlik maliyetleri de oldukça yüksektir.

 

Nükleer Karşıtı Platform, hükümeti tasarıyı geri çekmesi ve nükleer santral hayaline son vermesi için uyarmaktadır. Bu çerçevede, yurt çapında toplanan on binlerce imza, 24 Kasım 2006 tarihinde TBMM’ye iletilerek, halkın nükleer santral istemediği bir kez daha yetkililere aktarılacaktır.

 

 

Nükleer Santrala Karşı Çık, Geleceğine Sahip Çık.

Hemen Şimdi

Yarın Çok Geç Olmadan!

 

 

 

İSTANBUL NÜKLEER KARŞITI PLATFORM SEKRETERYASI

                                                                                  ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İSTANBUL ŞUBESİ

           TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 2790


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.