MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 82

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NÜKLEER SANTRALLERE DUR DEMEK TOPLANAN 100 BİN İMZA 24 KASIM CUMA GÜNÜ TBMM'YE VERİLDİ 

Nükleer Karşıtı Platform, TBMM önünde kitlesel basın açıklaması yaptı. TBMM'deki nükleer santral kurulumuna ilişkin yasa tasarısının geri çekilmesi istenen basın açıklamasına, CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı da destek verdi. Basın açıklaması metninin EMO Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Cengiz Göltaş tarafından okunmasının ardından, 6 kişilik heyet CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz'u ziyaret etti. Heyet daha sonra TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy'u ziyaret ederek, toplanan imzaları sundu.


 

Nükleer Karşıtı Platform (NKP), kitlesel basın açıklaması yapmak üzere 24 Kasım Cuma günü saat 11.30‘da TMMOB önünde toplanarak Akay Kavşağı güzergahından TBMM Dikmen Kapısı önüne geldi. Sinop, Samsun ve İstanbul‘dan gelen nükleer karşıtları ıslık ve alkışlarla TBMM‘ye yürüdüler. Nükleer Karşıtı Platform adına EMO Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Cengiz Göltaş‘ın yaptığı basın açıklamasına yaklaşık 200 kişi katıldı.

Sözlerine "Ülkemizin dört bir yanından toplanmış yaklaşık 100 bin imzayla ne Sinop‘ta ne Akkuyu‘da ülkemizin hiçbir yerinde nükleer santral istemediğimizi duyurmak için toplanmış bulunuyoruz" diye başlayan Göltaş, "Hükümet, alel acele TBMM‘ye 3 sayfalık bir metinle nükleer santral kurulmasına ilişkin bir yasa tasarısı sunmuştur. Henüz yasal düzenlemesi bile olmayan Türkiye, Dünya Nükleer Birliği tarafından Eylül 2006 itibariyle nükleer reaktörler listesinde 4 bin 500 Megavatlık 3 nükleer reaktör yapımı planlayan ülke kapsamına alınmıştır" dedi.

Göltaş: Hükümeti bir kez daha uyarıyoruz

Nükleer Karşıtı Platform‘un son 1 yıldır yoğun bir şekilde miting, şenlik, panel, konferans, kitlesel basın açıklamaları gibi çeşitli etkinliklerle nükleer santral kurma sevdasından vazgeçilmesi gerektiğini anlattığını anımsatan Göltaş,  "Hükümeti nükleer yasa tasarısını Meclis‘ten geri çekmesi, yerli ve yenilebilir kaynaklara yatırım yapılması, ölümcül tehlike içeren ve pahalı olan nükleer santral kurma girişimlerinden vazgeçmesi konusunda bir kez daha uyarıyoruz" diye konuştu.

"Yenilenebilir yerli kaynaklar verken..."

Söz konusu tasarının genel gerekçesinde bile, hidrolik, rüzgar, güneş ve jeotermal kaynaklar gibi ülkemiz ekonomisine kazandırılmayı bekleyen zengin yerli kaynaklara dikkat çekildiğinin altını çizen Göltaş, "Bu potansiyel ortada dururken neden nükleer santral kurulmak istendiğine tatmin edici bir yanıt vermelerine imkan yoktur" dedi.  İptal edilen nükleer santral ihalesindeki rüşvet gölgesinin hala durduğunu belirten Göltaş, "TBMM‘ye sunulan yeni tasarıda ihale bile öngörülmeyip, özel bir seçme yönteminin düzenlenmiş olması dünyada işsiz kalan nükleer lobilerin ülkemiz üzerindeki senaryolarına yeşil ışık yakmaktadır" diye konuştu.

 "Toplumu mücadeleye çağırıyoruz" 

Basın açıklamasında konuşan CHP Adana Milletvekili Tacidar Seyhan ise, kamunun 5 yıldır enerji alanına hiçbir yatırım yapmadığına dikkat çekerek, hükümetin nükleer enerjiyi çözüm olarak sunmasını kınadıklarını dile getirdi. Yenilebilir ve yerli kaynaklarla Türkiye‘nin olası enerji sorunlarının çözülebileceğini kaydeden Seyhan, "Yenilebilir kaynaklara öncelik verilmeli, Türkiye‘de nükleer enerjiyi kurtuluş olarak görüp, insanlığı doğayı insanları tehdit altına alan bu tip girişimleri kınıyoruz ve tüm toplumu mücadele etmeye çağırıyoruz" dedi.  

Basın açıklamasın ardından Nükleer Karşıtı Platform adına, EMO Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Cengiz Göltaş, Samsun NKP Üyesi Suat Yılmaz, İstanbul NKP Üyesi Tahir Çiçekçi ve NKP Sinop Üyeleri Hacer İncioğlu, Hale Oğuz ile Yalçın Oğuz‘dan oluşan bir heyet imzaları iletmek üzere TBMM binasına girdi. Heyet ilk olarak CHP Grup Başkanvekili Ali Topuz‘u ziyaret ederek, nükleer santral kurulması planlanan Sinop‘ta yaşanan son gelişmeleri aktardı.

Sinop‘lu annelerin sesi TBMM‘de

Heyet daha sonra TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy‘u ziyaret etti. TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Katip Üyesi Gaziantep Milletvekili Fatma Şahin‘in de hazır bulunduğu toplantıda,  Göltaş yasa tasarısına özellikle nükleer santral kurulması düşünülen Sinop ve Akkuyu‘da ciddi bir tepki olduğunu dile getirerek, tasarının komisyondan geri çekilmesini istedi. 30 bin nüfuslu Sinop‘tan 26 bin 5 yüz imza toplayarak, komisyona sunduklarını dile getiren Hale Oğuz ise, "Kansere etkisi yok denilen Çernobil Faciası‘nı halen yaşamaktayız. Sinoplu anneler çocukları için temiz bir gelecek istiyor. En güvenli santrallerde bile sızıntılar olduğunu biliyoruz. Denizimizde, toprağımızda, suyumuzda radyasyon istemiyoruz. Çocuklarımızın kanserden ölmesine neden olmayın" diye konuştu.      

Komisyon Başkanı Aksoy ise,  komisyonun enerji sektörünün hukuki alt yapısını hazırlamakla görevli olduğunu kaydederek, "Hükümetimiz nükleer santrallere ilişkin bir tasarı gönderdi. Komisyon olarak tasarı üzerinde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz" dedi. Arz güvenliği açısından Türkiye‘nin enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi gerektiğini vurgulayan Aksoy, "Türkiye‘nin yüzde 7 büyümesi, yüzde 8 de artan enerji ihtiyacı var. Bu talebi karşılamak zorundayız. Yenilebilir Enerji Kanunu‘nu da bu komisyon çıkardı. Şimdi aynı konuda teşvikleri artırıcı bir tasarı çalışması daha var. Biz her kaynağın değerlendirilmesini istiyoruz. Nükleer enerji de bu seçeneklerden biridir" diye konuştu. Nükleer enerji santrallerin kullanılan yeni teknolojiler ile daha güvenli olduğu ifade eden Aksoy, "Dünya‘da nükleer enerjiye karşı tepki giderek azalıyor. Üçüncü nesil santrallerde atık ve sızıntı sorunu çözüldü" dedi.

Görüşme EMO Yönetim Kurulu Yazman Üyesi Cengiz Göltaş‘ın, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Soner Aksoy‘a toplanan imzaları sunması ile tamamlandı.TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ETMD GELENEKSEL YAZA MERHABA BULUŞMASI

ÇMO İSTANBUL ŞUBESİ`NİN DÜZENLEDİĞİ ÇMO`NUN 32. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK

HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN

Okunma Sayısı: 1412


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.