MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 21

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

"ELEKTRİK NEDENLİ YANGINLARIN İNCELENMESİ ÇALIŞTAYI" 26 ARALIK 2006 TARİHİNDE GERÇEKLEŞTİRİLDİ. 
Ülkemizde sıklıkla yaşanılan yangınların yaklaşık olarak 1/3'ünün Resmi Kaynaklar tarafından elektrik nedenli gösterilmesi ,bu yangınlarda mal kaybı ve bir kısmında can kaybının yaşanması değerlendirildi. Elektrik nedenli yangınların bugüne kadar yeterince incelenmediği ,toplumumuzda yeterli bilgi seviyesinin oluşmadığı gerçeğinden hareketle Çalıştayımızı gerçekleştirdik.
 

"ELEKTRİK NEDENLİ YANGINLARIN İNCELENMESİ"

ÇALIŞTAYI

SONUÇ BİLDİRGESİ

 

EMO Antalya Şubesi tarafından 26 Aralık 2006 tarihinde gerçekleştirilen "Elektrik Nedenli Yangınların İncelenmesi Çalıştayı" ında  Antalya merkeze bağlı Yıldız,Varlık ve Bahçelievler  mahallelerinde konutlarda yapılan örnekleme çalışmalarından elde edilen sonuçlara göre;

Binalarda, ihtiyaç duyulan gerçek güç gereksinimlerini karşılayacak uygun elektrik tesisatlarının olmadığı, ve özellikle enerji besleme kablo kesitlerinin, gerilim düşümü ve ısınma bakımından yetersiz kaldığı tespit edilmiştir.

Bu durum enerji hatlarını gereksiz yere sıkıntıya sokmanın ötesinde mesken ve işyerlerini elektrik nedenli yangınlara karşı hassas hale getirmektedir.

Çalıştay kapsamında başlatılan bu Pilot Saha Çalışmalarının Antalya İlini kapsayacak şekilde sürdürülmesi gerekli görülmüş olup, İl genelindeki mevcut durumun tespitini ortaya koyacak ve elektrik nedenli yangınlar bakımından önemli düzeyde veri envanteri sağlayacak bir proje çalışmasının gerekliliği doğmuştur.

Elektrik nedenli yangınlar başta olmak üzere tüm yangınlar konusunda Halkın bilinçlendirilmesine dönük eğitim çalışmalarına bir an evvel başlanmalıdır.

Yönetmeliklere uygun tesisat projesi üretiminin sağlanmasının yanı sıra, tesisatların yapım aşamalarında yönetmeliklere uygunluğun sağlanmasına dönük denetim mekanizmalarının taviz verilmeden hayata geçirilerek uygulanması gerekmektedir.  

Yangın algılama ve ihbarlandırma sistemlerinin tasarımı konusunda denetim boşlukları bulunmaktadır. Bu alandaki eksikliğin giderilmesi ve teknik donanım alanındaki standartlaşmanın sağlanabilmesi için konu ile ilgili kurum ve kuruluşlarca koordineli çalışmaların yürütülmesi önem arz etmektedir.

Mesleki sorumluluk sigortası kavramın yaygınlaştırılması ile projelerde doğacak sorunlara karşı bir risk paylaşımı sağlanmalıdır.

Kamuya açık mekanlarda zehirli gazlar içermeyen kabloların kullanımın yönetmeliklere uygunluk açısından yaygınlaştırılması sağlanmalı, insan hayatının söz konusu olduğu bir alanda, güvenlik faktörünün artırılabilmesi için ileri teknoloji ürünü malzemelerin kullanılması teşvik edilmelidir.

Kentin yangın güvenliği bakımından stratejik bölgeleri belirlenip, yangınların önceden önlenmesine ve/veya Meydana gelen yangınların kısa zamanda bertaraf edilmesine katkı sağlayacak şekilde bir network ağ projesi yapılmalıdır.

Elektrik-Elektronik Mühendisliği meslek dalında ve bu meslek dalının alt gruplarında Elektriksel nedenli yangınların daha iyi kavranması ve bu alanda yapılan çalışmalara bir standart getirilebilmesi için, Elektrik Nedenli Yangınlar ve çözüm yollarını içeren bir öğretinin okullarda ders olarak okutulması için gerekli çalışmaların yapılması bir ihtiyaç olarak ortaya çıkmıştır.  

TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI

ANTALYA ŞUBESİ

 

 

Dosyalar

(1421 KB)

(850 KB)

(1838 KB)

(128 KB)

(3871 KB)

(4894 KB)TMMOB BAŞKANI EMİN KORAMAZ`IN ÜYELERİMİZE SESLENİŞİ

11.05.2020
 


Çok Okunanlar


AKDENİZ EDAŞ DOĞU BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ`NE ZİYARET

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

Okunma Sayısı: 1433


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.