MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

İNTERNET 14 YAŞINDA SANSÜRLE KARŞI KARŞIYA


BASIN AÇIKLAMASI

 
Türkiye’ye ilk kez 12 Nisan 1993 tarihinde gelen İnternet’in 14. yılı, “baskı ve sansür” girişimlerinin yasalaştırılmaya çalışıldığı bir ortamda kutlanıyor. İnternet Kurulu’nun kapatıldığı bir ortamda ilk kez bu yıl İnternet Haftası bir kamu kuruluşunun yönlendiriciliği olmaksızın yapılıyor. Politika üretme yetkisi olmayan bir kurula internet içeriğinin denetlenmesi işi verilmeye çalışılıyor. Elektrik Mühendisleri Odası'nın İnternet'in 14. doğum günü nedeniyle yaptığı basın açıklaması yazımızın devamında yer almaktadır.
 

Hükümet tarafından ilgili kesimlerin uzlaşısı olmaksızın TBMM‘ye sevkedilen "Elektronik Ortamda işlenen Suçların Önlenmesi ile 2559 ve 2937 sayılı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı"nın yarattığı büyük tepki nedeniyle "kısmi bir geri adım" atıldı. TBMM‘de komisyon ve alt komisyon süreçleriyle tasarının ismi bile Anayasa‘ya aykırı bulunarak, "İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun Tasarısı" olarak değiştirilmesine karşın İnternet ortamına yönelik "keyfi sansür" yolu açılmaktadır.

Teknolojik farklılıkları nedeniyle basılı ve görsel medyaya ilişkin nasıl farklı düzenlemeler öngörülüyorsa İnternet ortamına yönelik de farklı düzenlemeler yapılması zorunludur. Ancak tasarıyla içeriği "suç" oluşturan bir yayının değil, o yayını yapan sitenin tamamen karartılması anlamına gelecek biçimde "erişim engeli" yasağı öngörülmektedir. Suç tanımların tasarıda yapılmıyor olması, Türk Ceza Kanunu‘ndaki muğlak ifadelerle yetinilmesi, uygulayıcıların "keyfi kısıtlama" girişimlerine temel oluşturacaktır. İçerik sağlayıcıya yönelik herhangi bir uyarı mekanizması öngörülmemiş olması da tasarıda önemli bir eksikliği oluşturmaktadır.

Yargı kurumları devreye sokulmaksızın oluşturulacak bir başkanlığa, erişim engelleme yetkisi tanınması "keyfi sansür" uygulamasının önünü açan bir düzenlemedir. Telekomünikasyon alanında lisanslandırma yapmak, gözetleme ve denetim işlevini yürütmek üzere kurulmuş olan Telekomünikasyon Kurumu, birden bire içinde oluşturulacak olan Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı ile İnternet içeriğini denetleyici ve yargı kararı olmaksızın sansür uygulayacak bir kurum haline dönüştürülmektedir. Başkanlığa kullanıcıları izleme görevi verilmesiyle de İnternet ortamında "elektronik telekulak" yaratılacaktır.

Herhangi bir yargı kararı ya da Cumhuriyet Savcısı‘nın kararı bile olmaksızın Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı, kendisince karar verdiği "içeriği suç oluşturan yayınlar" için yer sağlayıcının yurtdışında bulunması durumunda erişimin engellenmesi kararı verebilecek. Türkiye‘de barındırma hizmetleri fiyatlarının pahalı olması nedeniyle Türkçe içerikli sitelerin büyük kısmının yurtdışında bulunduğu dikkate alındığında sansür yetkisinin çok geniş olduğu ortaya çıkmaktadır. Ayrıca Başkanlık, içerik ve yer sağlayıcı yurtiçinde olsa bile, eğer yayının "çocukların cinsel istismarı" ve "müstehcenlik" suçlarını oluşturan içeriğe sahip olduğunu düşünürse, yine yargı kararına gerek duymaksızın erişimin engellenmesi kararı alabilecek. Buna göre, günlük gazetelerin çoğunun İnternet sitesi, "müstehcenlik" kapsamında kapatılma riskiyle karşı karşıya kalacaktır.

Üstelik bu başkanlığın başındaki kişinin hangi ölçütlere göre kim tarafından seçileceği de belirsizdir. Bilgi toplumu sürecinde "demokrasi ve özgürlükler" adına önemli bir işlev yüklenen İnternet üzerinde böylesine kısıtlayıcı yetkilerle donatılacak kişi için hiçbir kriterin belirlenmemiş olması da başlı başına bir sorundur.

İnternet hizmetinin sunumunda "erişim sağlayıcı, yer sağlayıcı" işlevini yerine getirenlerin büyük çoğunluğunu EMO bünyesinde örgütlü olan Bilgisayar Mühendisleri oluşturmaktadır. Tasarıya göre erişimin engellenmesi kararının yerine getirilmemesi durumunda bu hizmeti sağlayan Bilgisayar Mühendislerine 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilebilecektir.

İnternet ortamındaki yayınların hiçbir düzenlemeye tabi olmaması elbette düşünülemez. Ancak konunun yasaklayıcı bir zihniyetle değil, eğitici ve özgürlüklerin önünü açıcı bir zihniyetle ele alınması zorunludur. Bugüne kadar ülkemizde yasaklayıcı zihniyetin yarattığı olumsuz sonuçlar ortada dururken, TBMM‘nin keyfi baskı ve sansürün önünü açacak böylesi bir düzenlemeyi yasalaştırmamasını talep ediyoruz.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
40. DÖNEM YÖNETİM KURULUTORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 1802


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.