MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 82

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KAÇAK ELEKTRİK ÇETELERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN HASAN BALIKÇI’NIN KATİLLERİ 6 YILDIR CEZASIZ KALDI


BASIN AÇIKLAMASI

 
Şubemiz Yönetim Kurulu 16 Ekim 2008 günü bir basın duyurusu yaparak, Hasan Balıkçı'yi öldüren tetikçilerin ve sorumluların 6 yıldır cezasız kalmasını protesto etti. Çetelere karşı mücadelemiz devam edecektir denilen basın açıklamasının tam metni ektedir.
 

B A S I N   A Ç I K L A M A S I

KAÇAK ELEKTRİK ÇETELERİ TARAFINDAN ÖLDÜRÜLEN
HASAN BALIKÇI‘NIN KATİLLERİ  6 YILDIR CEZASIZ KALDI


Kaçak elektrik mücadelesinde alçak bir saldırı sonucu 18 Ekim 2002 günü Adana yolunda yaşamını yitiren arkadaşımız, meslektaşımız Hasan Balıkçı davası 6 yıldır karara bağlanamıyor.

Adalet Bakanlığı tarafından "ödenek yokluğu" gerekçesiyle sanıkların duruşmalara getirilmemesi nedeniyle mahkemenin karar veremez duruma düşmesi karşısında EMO 41. Dönem Yönetim Kurulu Adalet Bakanı‘na bir mektup göndererek sorununu ivedilikle çözülerek, sanıkların duruşmalarda hazır bulundurmalarını talep etti.

Kaçak elektrik kullanımına karşı verdiği mücadelede alçak bir saldırı sonucu yaşamını yitiren Elektrik Mühendisleri Odası Üyesi ve TEDAŞ Çalışanı Hasan Balıkçı‘nın öldürülmesinin üzerinden 6 yıl geçti. Ancak çeşitli usul gerekçeleriyle yerel mahkemenin verdiği kararların bozulması sonucu uzayan dava, hukuk ve devlet ciddiyeti ile bağdaşmayacak gerekçeler nedeniyle bir türlü tamamlanamıyor. Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi‘nde 17 Eylül 2008 günü görülen son duruşma da "ödenek yokluğu" gerekçesiyle tutuklu sanıkların mahkemeye getirilmemesi nedeniyle ertelendi.

DAVANIN GELİŞİMİ

Hasan Balıkçı‘nın 18 Ekim 2002 tarihinde katledilmesinin ardından katiller ve azmettirici kısa bir süre içinde yakalandı.

Balıkçı cinayeti davasında ilk karar Şanlıurfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 11 Haziran 2004 tarihli duruşmada verildi. Balıkçı‘nın katil zanlısı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına (6 ayı hücre cezası olmak üzere), azmettirici ile yardım ve yataklık yapan sanıklar müebbet hapis cezasına, katil zanlısına silahları temin eden sanık ise 16 yıl 8 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Yargıtay 1. Ceza Dairesi Ekim 2005‘te sanıklar hakkında verilen cezaların, dava dosyasına yeni bir delil ve yeni tanıklar eklenmeksizin, yeni Türk Ceza Kanunu ve yeni Ceza Muhakemesi Kanunu‘na göre yeniden görüşülmesine karar verdi.

Balıkçı davasında ikinci yargılama süreci 2005 yılı sonunda başladı. Şanlıurfa Ağır Ceza Mahkemesi, 19 Nisan 2006 tarihinde sanıklar hakkında yeniden cezalandırma kararları verdi. Ancak bu karar da Yargıtay tarafından, yargılamanın bir celse tutanağının mahkeme başkanı tarafından ‘imzalanmasının unutulması‘ şeklindeki tamamen usulü bir nedenle bozuldu.

Balıkçı davasında üçüncü yargılama süreci Aralık 2007 tarihinde başladı. Ancak sanıkların mahkemeye çeşitli nedenlerle getirilmemesi nedeniyle dava duruşmaları sürekli ertelenmektedir.

Tutanaktaki imza eksikliğinin giderilmesi için tamamen şekli olarak verilen bozma kararından bu yana yaklaşık 1 yıl geçmiştir ve sanıklar bulundukları cezaevlerinden ödenek yokluğu nedeniyle getirilemediği için karar verilememektedir.

ÇETELERE KARŞI MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK

Ülkemizde kaçak elektrik kullanımının ardındaki derin ilişkilerin sorgulanması bir yana, verdiği dürüst kamu hizmeti nedeniyle öldürülen Balıkçı‘nın katillerinin ve sorumlularının cezalandırılmasına yönelik dava sürecinin dahi tamamlanmamış olması kamuoyu vicdanını derinden yaralamaktadır.

Bu durum aynı zamanda tüm namuslu ve dürüst kamu görevlilerini, görevlerini yerine getirme konusunda ciddi bir güvensizliğe sürüklerken, kamu malları üzerinde yolsuzluk ve kaçakçılık yaparak palazlanan çetelerin giderek daha cüretkar olmalarına zemin hazırlamaktadır.

EMO Yönetim Kurulu‘nun yaptığı değerlendirmeler her kesim açısından ibret vericidir:

"Davanın sürüncemede kalmasında; yasa değişikliği, yargının ağır iş yükü gibi ‘anlaşılabilir‘ nedenlerin yanında, yargılamanın son celselerinde gündeme gelen ‘ödenek yokluğu‘ gibi kabul edilemez gerekçelerle karşılaşılmaktadır. Yılın daha neredeyse yarısında ödeneği bittiği için adalet dağıtamayan bir yargı sistemi iflas etmiş demektir.

Sanıkların mahkemeye getirilmesinde ihmal olup olmadığına ilişkin kuşkular nedeniyle Balıkçı‘nın ailesinin avukatı aracılığı ile Adalet Bakanlığı‘na yapılan başvuruya Ceyhan Savcılığı tarafından ödenek yokluğu nedeniyle sanığın gönderilemediği yanıtı verilmiş ve Bakanlık‘tan yapılan ödenek taleplerine ilişkin belgelerin örnekleri sunulmuştur."

Bu durum Anayasa‘da ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi‘nde güvence altına alınan ‘adil yargılanma hakkının‘ ihlali anlamına gelmektedir. Ülkemizin dünyada ayıplı bir ülke olarak anılmasına ve damgalanmasına neden olacak bu sorun ivedilikle çözülmelidir.

Odamız, sadece kaçak elektrik çetelerine karşı değil, ülkemizin bütün kaynaklarını yağmalayarak palazlanan, yolsuzluğu, haksızlığı, çeteleşmeyi, soygunu ve sömürüyü rant kapısı olarak gören bütün kesimlere karşı mücadelesini kararlılıkla sürdürmeye, ülkemizin enerji kaynaklarının yerli ve yabancı sermaye tekellerine yok pahasına dağıtılmasına karşı çıkmaya, bu topraklar üzerinde yaşayan bütün insanların aydınlık bir geleceğe taşınması için bütün gücüyle çaba göstermeye devam edecektir.

EMO İstanbul Şubesi
36. Dönem Yönetim Kurulu
16 Ekim 2008

Not: Adana`da kaçak elektrik kullanımına karşı başarılı mücadelesiyle tanınan ve geçici görevle gönderildiği Şanlıurfa`da 18 Ekim 2002`de silahlı saldırıya uğrayarak hayatını kaybeden TEDAŞ Müdür Yardımcısı Hasan Balıkçı, Uluslararası Saydamlık Örgütü tarafından 2004 Dürüstlük Ödülü`ne layık görüldü.TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

ETMD GELENEKSEL YAZA MERHABA BULUŞMASI

ÇMO İSTANBUL ŞUBESİ`NİN DÜZENLEDİĞİ ÇMO`NUN 32. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK

HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN

Okunma Sayısı: 2380


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.