MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 82

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB İSTANBUL İKK: BATAN İSKELE DEĞİL, SORUMSUZ ANLAYIŞ


BASIN AÇIKLAMASI

 
TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu, Birleşik Taşımacılık Sendikası İstanbul 1 No'lu Şube ve Gemi Mühendisleri Odası, şiddetli lodos nedeniyle batan Karaköy İskelesi ile ilgili 27 Kasım güü Saat: 11:00'de Makine Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi'nde basın toplantısı düzenledi. Basın açıklmasında konuşan Gemi Mühendisleri Odası Başkanı Tansel Timur, 21 Kasım'da şiddetli lodos nedeniyle batan Karaköy İskelesi ile yaptığı açıklamada, “Karaköy'de batan sadece iskele değil, insan yaşamını hiçe sayan akıl, bilim ve çağ dışı sorumsuz anlayıştır” dedi. Timur, gösterişe yönelik “Prestij Projeleri” ile günü, görüntüyü kurtarmayı amaçlayan anlayışın Karaköy iskelesi ile birlikte battığını söyledi. Basın açıklamasının tam metni aşağıda bulunmaktadır.
 

BASINA AÇIKLAMASI

 

KARAKÖY‘DE BATAN SADECE İSKELE DEĞİL; İNSAN YAŞAMINI HİÇE SAYAN AKIL, BİLİM VE ÇAĞDIŞI SORUMSUZ ANLAYIŞTIR.

1984 yılında tamamlanarak işletmeye alınan Karaköy Vapur İskelesi 21 Kasım 2008 günü yolcu terminalinin üstünde olduğu taşıyıcı tubaların su alması ile başlayıp; giren suların yeterli hız ve miktarda boşaltılamaması sonucu dengesinin tamamen bozularak ala bora olduğu bir süreç sonucunda sulara gömüldü.

Dubaların su almakta olduğu ve bunun "risk" oluşturduğu uyarısının gerek İstanbul Büyükşehir Belediyesi gerekse İDO yetkililerine yaklaşık bir yıl kadar önce yazılı olarak yapıldığına ilişkin ciddi iddialar insan yaşamının hiçe sayacak ölçüde sorumsuzca davranılmış olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çağ dışı sorumsuz anlayışın yalnızca Karaköy İskelesi ile sınırlı olmadığı da; hala belleklerimizde yer alan sayısız örneğe yakın zamanda eklenen, Hatay‘da biodizel üretim tesislerinde meydana gelen ve üç kişinin ölümü beş kişinin yaralanması ile sonuçlanan patlama ile bir kez daha kanıtlanmıştır.

Başlangıçta sökülüp takılabilir dubalar biçimde tasarlanmış olan taşıyıcı sistemin daha sonra birleştirilmiş olması nedeniyle dubaların kontrol ve bakımlarının yapılmasının zorlaştırılmış olması ise bu anlayışın bilimi yok sayan yönünü açığa çıkarmaktadır.

Gösterişe yönelik "Prestij Projeleri" günü, görüntüyü kurtarmayı amaçlayan "makyaj" çalışmaları ile kent insanın gözünü boyamaya çabalayan bu anlayış, Karaköy İskelesi ile birlikte batmıştır.

Olayın meydana geliş zamanı itibariyle iskelede fazla yolcu olmaması ve hızla tahliye edilebilmesi nedeniyle herhangi bir can kaybının olmaması var olan "risk" in büyüklüğü konusunda yanıltıcı olmamalıdır. İşletmeye alındığı günden bugüne su altı kesiminde yer alan taşıyıcı dubalarının ciddi bir denetimden, bakım ve onarımdan geçirilmediği bilinen ve aslında ağır lodoslu havalarda gemilerin sığınma yeri olan iskelenin delinen dubalarının su alması nedeniyle batışını "lodos"la açıklamaya çalışmak; insan aklıyla alay etme anlamına gelmektedir. Halkımız, görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen üniversitelerin, meslek odalarının ve uzmanların uyarılarına kulak tıkayan, gerçeğe aykırı beyanlarla insanları yanıltmaya çalışan İstanbul ve ülke yöneticilerinden özür beklemektedir.

İskele dubalarının su alma nedeni ile buna ilişkin sorumluların tespiti için derhal bir soruşturma başlatılmalı; yapılacak teknik incelemenin şeffaflığının ve tarafsızlığının sağlanması için üniversiteler ve meslek odaları inceleme kurullarına dahil edilmelidir. İlgili ve yetkililer Karaköy Vapur İskelesi‘nin onarılması ve/veya yenilenmesi için zaman yitirmeksizin bilimsel ve teknik esaslara uygun bir çalışma başlatmalı ve kent insanının yoğun olarak yaşadığı ulaşım sorununu daha da büyüten bu olumsuzluğun bir an önce giderilmesini sağlamalıdırlar. İskelenin batışından dersler çıkarılarak insan yaşamını doğrudan ilgilendiren bu husus, ilgisiz, bilgisiz, sorumsuz yöneticilerin inisiyatifine bırakılmamalı; iskele ve benzeri deniz yapıları için tıpkı gemilerde olduğu gibi periyodik kontrol ve bakım esaslarını içeren kurallar oluşturularak mevzuata dahil edilmelidir.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İstanbul İl Koordinasyon Kurulu

Birleşik Taşımacılık Sendikası İstanbul 1.Nolu Şube

Vapurumu Vermiyorum KampanyasıTORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

ETMD GELENEKSEL YAZA MERHABA BULUŞMASI

ÇMO İSTANBUL ŞUBESİ`NİN DÜZENLEDİĞİ ÇMO`NUN 32. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK

HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN

Okunma Sayısı: 1847


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.