MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 82

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

AKP, BASKI ORTAMINI KİŞİLERDEN KURUMLARA DOĞRU GENİŞLETİYOR… EMO’DAN BAŞBAKAN’A YANIT


BASIN AÇIKLAMASI

 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kızılcahamam'da düzenlenen AKP İstişare ve Değerlendirme Toplantısı'nda meslek odalarına yönelik suçlamalarına Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu bugün yazılı bir basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Açıklamada, "Erdoğan, bu ülkede yıllarca eğitim görerek yetişen mühendis, mimar ve şehir plancılarını suçlarken, hukuk devletini de hiçe saydığını bir kez daha göstermiştir" denildi. Basın açıklamasının tam metnine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI BASIN AÇIKLAMASI

AKP, baskı ortamını kişilerden kurumlara doğru genişletiyor...

EMO‘DAN BAŞBAKAN‘A YANIT

Yerel seçimler öncesinde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan partisinin Kızılcahamam toplantısında, AKP‘li belediyelerin icraat yapamamasının nedeni olarak "meslek odalarını ve açılan davaları" göstererek, toplumun çeşitli kesimleriyle girdiği çatışmaların içine bir yenisini daha eklemiştir. Erdoğan, bu ülkede yıllarca eğitim görerek yetişen mühendis, mimar ve şehir plancılarını suçlarken, hukuk devletini de hiçe saydığını bir kez daha göstermiştir.

Öncelikle AKP Hükümeti‘nin 6 yıllık iktidarı boyunca yürüttüğü icraatı masaya yatırmasını, bunların ne kadarının kamu çıkarına olduğunun hesabını vermesi gerekir. Meslek odalarını halka uzak olmakla suçlayan AKP iktidarı, ne yazık ki yüzde 47‘lik oyla iktidara gelen hükümetlerin de halkın yararına icraat yapmadığının kanıtını oluşturmuştur. Meslek odalarının "şöyle şöyle yapsanız çok güzel olacak" demesi gerektiğini söyleyen Başbakan‘ın bugüne kadar meslek odalarının sempozyum, çalıştay, kongre gibi bilimsel etkinliklerinden, hazırladıkları raporlardan bihaber olduğu görülmektedir. Başbakan‘a odaları ideolojik yaklaşımla suçlamak yerine, kendi ideolojik önyargılarından arınarak meslek odalarının çalışmalarını titizlikle incelemesini tavsiye ederiz.

AKP Hükümeti, kamu yararına, yasalara, Anayasa‘ya aykırı olmasına rağmen rant temelli yaklaşım içerisinde kendine yakın kesimleri memnun etmek üzere icraat yürütmektedir. Elbette meslek odaları olarak bu tür uygulamalara karşı hukuki zeminde mücadeleler sürdürülmektedir ve sürdürülecektir. Yargı kararlarıyla hukuksuz olduğu belgelenen uygulamaları karşısında AKP Hükümeti, dolambaçlı yollara başvurmakta, yargı kararlarını dahi yok sayarak hukuk dışı uygulamalarına Meclis‘teki aritmetik çoğunluğuyla kılıflar hazırlamaktadır. Kamu yararı kapsamında yapılan itirazlara baskıcı bir yaklaşımla yanıt verilmekte, görevini yapmaya çalışan kişiler çeşitli sindirme politikalarıyla yıldırılmaya çalışılmaktadır. Başbakan‘ın talihsiz açıklamaları, bu baskı ortamının kişiler üzerinden kurumlara doğru genişletildiğini belgelemektedir. "Kendine demokrasi, kendine hukuk" zihniyeti, bu açıklamaların altında yatan temel nedendir.

Anayasa‘ya dayanarak kurulmuş, kamu kurumu niteliğine sahip TMMOB‘un diğer odaları gibi Elektrik Mühendisleri Odası‘nın da hiçbir siyasal ayrım gütmeden bilimsel gerçekler ışığında, yalnızca hukuki anlamda değil, her türlü platformda kamu yararını temel alarak sürdürdüğü mücadelesi kamu yararı görevinin yerine getirilmesi örnekleri ile doludur.

Sayın Başbakan‘ın son açıklaması bilinen yaklaşımının bir kez daha tekrarıdır. Bu yaklaşım Elektrik Mühendisleri Odası‘nın halkımız, ülkemiz ve insanlığın ortak çıkarları için sürdürdüğü mücadelenin ne denli doğru, önemli ve anlamlı olduğunun kanıtlanmasından başka bir anlam taşımamaktadır.

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI
41. DÖNEM YÖNETİM KURULU
02.12.2008TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

ETMD GELENEKSEL YAZA MERHABA BULUŞMASI

ÇMO İSTANBUL ŞUBESİ`NİN DÜZENLEDİĞİ ÇMO`NUN 32. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİNE KATILDIK

HER KURBAN LÖSEMİLİ ÇOCUKLARA CAN

Okunma Sayısı: 1761


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.