MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 ANTALYA ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 ANTALYA   BURDUR   ISPARTA 
 

 
FORMLAR
 
ÖLÇÜM BASVURU DİLEKCESİ
 
ÜYELİK
 
SMM
 
TEMSİLCİLİKLER
 
İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR
 

EMO Antalya Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 19

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

NÜKLEER SANTRALLER ÜLKEMİZ İÇİN GEREKLİ DEĞİL (11 MART 2016)


BASIN AÇIKLAMASI

 ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI ANTALYA ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

"NÜKLEER SANTRALLER ÜLKEMİZ İÇİN GEREKLİ DEĞİL"

 

Bugün Fukuşima felaketinin 5. yıldönümü. 11 Mart 2011 tarihinde yaşanan nükleer felaket; tetikleyicisi olan deprem ve tsunamiden çok daha büyük ve acı sonuçlara yol açtı. Binlerce kayıp verildi, 160 binden fazla insan evinden ayrılmak zorunda kaldı. Nükleer felaketin yaydığı radyoaktif maddeler dağların doruklarına çıktı, nehirlere, okyanusa karıştı, tüm canlılara geri döndürülemez şekilde zararlar verdi. Bölgedeki 3000 çocuk içinde 100`den fazlasına tiroit kanseri teşhisi kondu, üstelik felaket bitmiş de değil, sonuçları önümüzdeki 10-20 yıl içinde katlanarak etkisini hissettirmeye devam edecek. Japon halkının yüzde 60`ının felaket sonrası kapatılan nükleer santrallerin yeniden devreye alınmasına karşı.

 

Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı tarafından yayınlanan ve olayların derlenmesiyle yapılan çalışmaya göre, 1987 yılı ile Haziran 2013 arasında nükleer santrallerde çeşitli seviyelerde İNES ölçeğine giren 611 olay ve kaza bildirilmiştir. Nükleer santrallerin zararları sadece kaza riskiyle de sınırlı değildir: Nükleer santrali bugün kapatıyoruz deseniz bile, binayı ve atıkları yok edemiyorsunuz. Sorunlar hep önümüzde ve gelecek yıllara miras olarak kalmaktadır.

 

Dünyada yaşanan onlarca felaket ve bu felaketlerden ders çıkararak Nükleer Santrallerini kapatma kararı alan devletlerin aksine ülkemizde Nükleer Santral kurma konusunda inat edilmeye devam edilmektedir.

 

Nükleer tesislerin yapılacağı Mersin-Akkuyu ve Sinop`ta halkın görüşü alınmamış, karşı çıkanların sesi ısrarla duyulmak istenmemiş ve buralardaki sahalar şimdiden girilemez, "yasak bölge" ilan edilmiştir.

 

Nükleer santrallerin yapımcı firmaları ile yapılan anlaşmalar ile bu firmalara büyük ayrıcalıklar sağlanmıştır ve bu anlaşmalar bir çeşit imtiyaz anlaşması şeklini almıştır.


Yapılan anlaşmalar ile kullanılmış yakıtın depolanması ve nihai bertarafı Türkiye`ye bırakılmış ve dünyanın henüz çözüme ulaştıramadığı bir sorunla Türkiye karşı karşıya kalmıştır.


Yapılması planlanan nükleer santrallerin söküm konusu dolayısı ile 40-60 yıl sonra santrallerin teknik ömrü sona erdiğinde bu sorunun ne şekilde çözüleceği bilinmemektedir.

 

Akkuyu`da kurulması düşünülen nükleer santral için Rusya hükümeti ile 15 yıl boyunca 12,35 sent/kWh ile 15.5 sent/kWh arasında üzerinden alım garantili anlaşma yapılmıştır. Devlet; bu anlaşma ile başka bir ülkeye kendi topraklarında kendisine ait olmayan bir nükleer santral kurma izni vermiştir. Üstelik bu izni vermekle yetinmemiş, nükleer santralda üretilecek elektriği yüksek fiyatla satın alma garantisi de vermiştir. Bir başka deyişle enerjide dışa bağımlılığı kat kat arttırmıştır. Söz konusu alım garantisi yenilenebilir enerji kaynaklara uygulanan teşviğin çok üstündedir. Bu durum ülkemizde yenilenebilir kaynaklara yapılan yatırımlara da engel teşkil etmektedir Bu yetmezmiş gibi Sinop/ İnceburun`da kurulması planlanan nükleer santral için, Rusya ile yapılan anlaşmanın bir benzeri anlaşma; Japonya ve Fransa`ya ait şirketler konsorsiyumu ile yapılmak istenmektedir. Bu amaçla kurulan Akkuyu Nükleer AŞ‘nin yüzde 51 hissesinin Rusya tarafında olması, çalışmaların denetlenmesine engel olacaktır.

 

Nükleer enerji, kirli, pahalı, atık sorunu çözülememiş, riskli bir enerji kaynağıdır. Üstelik söylenildiği gibi Nükleerden elektrik enerjisi üretmek ucuz da değildir. Ülkemizin yerli ve yenilenebilir kaynakları potansiyeli oldukça zengindir.

 

Hali hazırda kurulu güç dengesi yeterli olmakla birlikte, hızla artan enerji ihtiyaçlarını karşılamak için dünya tarafından terk edilen ‘çöp teknoloji ‘olarak tabir edilen nükleer santraller yerine bir an önce yerli yenilenebilir ulusal kaynaklarımızı ön plana çıkaran enerji politikaları izlenmelidir. Amaç enerji sorununu çözmek ise ülkemizin yerli enerji kaynakları kendine yeterli zenginlikte olup, doğada sürekli bulunan çevre dostu yenilenebilir enerji kaynakları tercih edilmelidir.

 

Biz yeni Çernobil‘ler yeni Fukuşima`lar ve yeni ölümler olsun istemiyoruz. Ne Sinop`ta, ne Akkuyu`da, ne de Türkiye`nin veya dünyanın herhangi bir başka yerinde nükleer santral kurulmasını istemiyoruz. 11.03.2016

 

                                             EMO ANTALYA ŞUBESİ YÖNETİM KURULUBAŞKAN YARDIMCIMIZ KANAL ANTALYA`YA CANLI YAYIN KONUĞU OLDU!

03.04.2019
 


Çok Okunanlar


MAVİ YOLCULUK`DA BULUŞALIM!

KİŞİSEL GELİŞİM SEMİNERİ:`ŞİDDETSİZ İLETİŞİM`

ÜYELERİMİZLE DEMRE ÜÇAĞIZ’DA MAVİ YOLCULUKDA BULUŞTUK

ŞUBEMİZDE ENERJİ NAKİL HATLARI (36 KV`A KADAR) PROJE EĞİTİMİ DÜZENLENDİ

`ŞİDDETSİZ İLETİŞİM` SEMİNERİ ŞUBEMİZDE DÜZENLENDİ

YAPI VE TESİSLERDE YILDIRIMDAN KORUNMA VE AG PARAFUDR TASARIMI SEMİNERİ DÜZENLENDİ

YEKSEM YÜRÜTME KURULU 7.TOPLANTISI YAPILDI

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 7`Sİ ELEKTRİK FATURASINA GİDİYOR… (01 TEMMUZ 2019)

ASGARİ ÜCRETİN YÜZDE 7`Sİ ELEKTRİK FATURASINA GİDİYOR (SÖZCÜ-02.07.2019)

YILLIK ELEKTRİK ZAMMI YÜZDE 42 YE ULAŞTI (ANTALYA SON HABER-03.07.2019)

Okunma Sayısı: 134


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri