MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 69

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

GÖZALTINA ALINAN MİMARLAR ODASI YÖNETİCİLERİNİN DERHAL SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ


BASIN AÇIKLAMASI


 
31 Mayıs 2016 günü Mimarlar Odası`nın kullanımında olan Yıldız Dış Karakol Binası`nın hukuksuz ve zorbalıkla boşaltılarak Oda yönetici ve çalışanlarının gözaltına alınmasına karşı, Şubemiz Yönetim kurulu bir basın açıklaması yaparak, `İktidarı ve ilgilileri bu girişimlerinden vazgeçmeye çağırıyor, gözaltına alınan Mimarlar Odası yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz` dedi. Basın metninin tamamı haberimizin devamındadır.
 

BASIN AÇIKLAMASI

 

AKP İktidarının TMMOB ve bağlı odaları üzerinde kurmak istediği baskı bu sabah Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinin Beşiktaş Yıldız`da hizmet verdiği Yıldız Sarayı Dış Karakol Binasının polis zoruyla tahliye edilmeye kalkışılmasıyla yeni bir boyuta taşındı.

Mimarlar odası İstanbul Büyükkent Şubesinin bir protokolla kullanımında bulunan söz konusu binanın süresi dolmadan boşaltılmasına yönelik protokolun tek taraflı iptaline kalkışılması ancak buna karşı yapılan itirazların sonuçsuz kalması üzerine, idari işlemin öncelikle yürütmesinin durdurulması ve iptali için Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi tarafından dava açılmıştı.

 

İstanbul 12. İdare Mahkemesi, 8 Mart 2016 tarihinde; "Bakanlığın yukarıdaki kurallara uyulduğu sürece Oda`nın binada kullanım süresi dolmadan, binanın odaya tahsis edilen (asma ve bodrum katları) mekânlarını bir başka kuruma tahsis edemeyeceği ya da boşaltılmasını isteyemeyeceği öngörülerek; 22.10.2002 tarihinde 49 yıllığına imzalanan protokolun, öngörülen süre dolmadan ve protokolde belirlenen yükümlülüklerin ihlal edildiğine ilişkin de herhangi bir tespit bulunmadan feshedilmesinde hukuka uyarlık bulunmamaktadır." şeklinde karar vermişti.

Bu karara itiraz eden bakanlık, Bölge İdare Mahkemesi`ne başvurmuş, itirazı değerlendiren Bölge İdare Mahkemesi, yürütmenin durdurulması kararını bozmuştur.

Bunun üzerine, bu sabah (31 Mayıs) saat 10.00`da Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesinin binada bulunan evrak, belge, yayın, proje ve mimarlıkla ilgili malzemelerin kendileri tarafından boşaltılması için süre istemelerini dikkate almadan, Yıldız hizmet binası polis zoruyla boşaltılmaya başlandı.

Polisin bu girişimi sırasında aralarında Mimarlar Odası Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Muhcu, Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Sami Yılmaztürk, ÇED Danışma Kurulu Sekreteri Mücella Yapıcı ve avukat Can Atalay`ın da yer aldığı 15 kişi binayı içerden kilitleyerek tahliye işlemini durdurmak istedi. Ancak polis kapıyı kırarak içerdekileri gözaltına aldı. Gözaltına aldığı diğer isimler; Cem Tüzün, Ali Hacıalioğlu, Metin Karadağ, Hilmi Etikan, Sinan Omacan, Zeki Arslan, Nihat Uçukoğlu, Mürsel Selçuk,  Hasan Fener, Yasemin Dura ve Ersin Kiriş`dir.

2013 yılında Taksim Gezi Parkına Topçu Kışlası yapma girişimi, başta Mimarlar Odası ve diğer TMMOB`ye bağlı odalar ve demokratik kitle örgütlerinin yasal başvuruları ile mahkemece durdurulmuş ancak hukuka aykırı bir şekilde Gezi Parkına dozerler sokularak ağaç kıyımına kalkışılmış ve bunun üzerine sokağa çıkan milyonların karşısında siyasi irade geri adım atmak zorunda kalmıştı.

Gezi Parkı Eylemlerinin 3. Yıldönümünde Mimarlar Odasına karşı yöneltilen bu hukuksuzluk Gezi`nin rövanşını alma ya da en azından yeniden bir tahrik yaratma havası estirmekten başka bir şey değildir.

İktidarı ve ilgilileri bu girişimlerinden vazgeçmeye çağırıyor, gözaltına alınan Mimarlar Odası yöneticilerinin derhal serbest bırakılmasını istiyoruz.

Bu Daha Başlangıç Mücadeleye Devam!
31 Mayıs 2016

 

EMO İstanbul Şubesi Yönetim KuruluÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


ŞANTİYE ŞEFLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK”TE YÜRÜTMENİN DURDURULMASI KARARII VERİLDİ

ŞUBE BAŞKANIMIZ CEMİL KOCATEPE HABERTÜRK`ÜN SORULARINI YANITLADI

ODAMIZ TARAFINDAN ŞANTİFE ŞEFLİĞİ HUSUSUNDA BARTIN BELEDİYE BAŞKANLIĞINA YAZI GÖNDERİLDİ

REAKTİF BEDELLER HK. EPDK`NIN YANITI

Okunma Sayısı: 110


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.