MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 67

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ÇERNOBİL`İN 32. YILINDA BASIN TOPLANTISI VE SÖYLEŞİ YAPILDI 
Çernobil’in 32. yılında Şubemiz tarafından 25 Nisan 2018 günü Alaettin Anahtarcı-Tülin Aydın Eğitim Merkezi’nde Basın Toplantısı ve Söyleşi düzenlendi. Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy’un katılımıyla düzenlenen basın toplantısına üye ve yöneticilerimiz ile birlikte nükleer karşıtları da destek verdi. Celepsoy’un basın metnini okumasının ardından söyleşiye geçildi. Basın metninde “Nükleer santralların ülkemizi ve bütün dünyayı zehirlemesine izin vermeyeceğiz!” denildi.
 

Basın toplantısı Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy`un günün anlam ve önemine değinerek yaptığı açılış konuşması ile başladı. Söyleşi için biri Japonya`dan diğeri ABD`den gelen konuklara hoşgeldiniz diyerek kürsüye çağıran Celepsoy, basın açıklamasına geçmeden önce 22 Nisan 2018 günü Sinop NKP`nin düzenlediği mitingin yasaklanmasını protesto ettiklerini ve bunun için de aynı gün İstanbul Beşiktaş`ta gerçekleşen basın açıklamasına katıldıklarını belirtti.

"32 yıl önce bugün 26 Nisan 1986, saat 01.23.58‘de, Çernobil Nükleer Santralının 4 numaralı enerji bloğunda bulunan reaktör, bir dizi patlama sonucu yerle bir oldu. Çernobil felaketi 2. Dünya Savaşında Japonya`nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine atılan atom bombalarının toplamından 200 kat daha fazla etkiyle 20. yüzyılın en büyük teknolojik yıkımına yol açtı" diyerek basın metnine başlayan Erol Celepsoy, nükleer santralların yol açtığı ve yol açacağı felaket ve yıkıma dikkat çekti.  

Ülkemizde AKP iktidarının ısrarla sürdürdüğü Nükleer Santral Macerası, bilimsel ve ekonomik veriler açısından, toplum ve çevre koşulları açısından akıl dışı olduğunun altını çizen Celepsoy; "Odamızın her zaman söylediği gibi nükleer santral kurma konusundaki amaç teknik bir zorunluluk değildir, sadece ve sadece politik nedenlere dayanmaktadır. Sonuçları itibarıyla ülkemizin ve halkımızın büyük ve telafisi mümkün olmayan bir tercihtir ve kabul edilemez bir karardır" dedi.

Basın Açıklamasının tam metni için bakınız

Basın metninin okunmasından sonra gazetecilerin ve katılımcıların sorularına konuklarımız tarafından yanıt verilerek söyleşiye geçildi.

Söyleşide ilk sözü alan Green Think Tank of Turunc Foundation Vakfı kurucusu Prof. Dr. Hayrettin Kılıç, Akkuyu‘ya dair Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) raporunun kesme yapıştırma yöntemi ile hazırlandığını, hiçbir bilimsel bilgiyi içermediğini belirtti. Geçtiğimiz günlerde temeli atılan Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili konuşan Kılıç, şunları söyledi:

Akkuyu hem Türkiye hem de Rusya için kötü bir yatırım diyen Kılıç, "Çünkü teknolojik olarak dünyanın hiçbir yerinde hamam suyuyla santral çalıştıramazsınız. Akdeniz‘deki hava suyu sıcaklığı 30 derece. O santrali soğutmanız için Sinop‘taki santralin 4-5 katı reaktörü çalıştırmanız ve çevirmeniz lazım. O bölgedeki deniz suyu da tuzlu, soğutma için kullanacağınız vana ve su boruları için ne kadar kimyasal bassanız da bu olmaz" dedi.

Rus firması Rostom ile ilgili olarak şirketin mali konular nedeniyle batmak üzere olduğunu söyleyen Kılıç, Sinop`ta da durumun çok farklı olmadığını, duyumlarına göre, Japonların Sinop`a nükleer santral yapımından çekileceğini belirtti. Kılıç, Japon kaynaklarından edindikleri bu iddiayla ilgili olarak, "Çünkü hiçbir finans kurumu ve banka bu konuda kredi vermiyor. Nükleer santrallere kredi vermek istemiyorlar" ifadesiyle iddiasını gerekçelendirdi.   

"Sinop‘ta nükleer atık yayılımı olursa Karadeniz‘in tüm doğal yapısı değişecek ve ölü denize çevrilecek. Karadeniz‘in kimyasal yapısı bozulacak, Karadeniz‘in havası iklimi tamamen değişecektir" diyen Kılıç, Karadeniz Koruma Forumu kurulması gerektiğini de söyledi.  

Hayrettin Kılıç‘ın ardından söz alan Fuşikima nükleer felaket tanığı Masumi Kowata, Fukuşima nükleer santralı patladıktan sonra bölgeden uzaklaştığını ve bölgede yaşan herkes gibi kendisinin de bütün hayatının değiştiğini belirtti. Japonya hükümetinin, ‘Fukuşima‘da nükleer atıklar temizlendi, evinize dönün‘ çağrısı yaptığını belirten Kowata, bu çağrıya karşın evlerine geri dönen insanların sayısı çok değil. Çünkü radyasyonun ölümcül etkileri devam ediyor, rüzgar çıktığı zaman radyasyon seviyesi 100 kat oluyor. Ayrıca, su kirliliği de söz konusu" dedi.

Evlerine dönen insanların sorunlarıyla hükümetin ilgilenmediğinin altını çizen Kowata, bölgede işsizlik olduğunu belirtti. "Eskiden balıkçılık vardı. Sinop gibiydi orası da. Ben Sinop‘a gittiğimde ağladım. Orada herkes balık tutuyordu. Fakat bizim bölgemizde biz bunu yaşayamıyoruz. Şimdi balıkçılık yapanlar da işsiz. İşlerini değiştirdiler. Ben çiftçiydim. Tarım da sona erdi. Mantar yetiştiriyordum, sebzecilik yapıyordum. Ama artık bu mümkün değil. Ben bu nedenle dönmüyorum, çünkü orada kendi işimi yapamayacağım" diye konuştu.

22 Nisan günü gittiği Sinop‘ta, insanların nükleer santral istemediklerini gördüğünü söyleyen Kowata, "Kendimizi kendimiz koruyacağız bunun başka yolu yok gibi görünüyor. Sesimizi çıkartarak birlikte hareket etmemiz gerekiyor" dedi.

Daha sonra söz alan Japon konuklarımızdan Daisuke Sato da, "Japonya‘da 54 reaktör vardı, 6 tanesini yeniden açtılar. Biz karşı çıkıyoruz sürekli olarak. Malezya‘da, Endonezya‘da önemli nükleer karşıtı hareketler var. Vietnam‘da mücadele sonucu iptal edildi nükleer santral. Dolayısıyla biz de bunun için çabalayalım" dedi.

 

Son olarak konuşan Şubemiz üyesi Nurcan Bircan Yayla ise şu anda elektrik santrallarının, kurulu güç açısından enerji arzı fazlası olduğunu, nükleer santral kurma kararının tamamen politik bir tercih olduğunu belirterek, dünyada sadece 448 tane çalışabilir durumda santral olduğunu, ancak bunların hepsinin çalışmadığını belirti. "Yüzde 5 elektrik için mi bu riski alıyoruz" diyen Yayla, "Enerjide dünyaya bağlıyız‘ diyorlar. Kendi ülkesinde doğalgaz olmayıp elektriğini doğalgazdan sağlamamaya çalışan tek ülke biziz. Hidroelektrik gibi alternatiflere yönelmek yerine doğalgaz alıyorlar. Neden? Çünkü yüzde 100 alım garantisi verildi. Bir şey halk için değil rant için yapılırsa sonuç tabii ki dışa bağımlılık olur" dedi. Nükleer santrallerin dünya ülkelerini tehdit ettiğini söyleyen Yayla, nükleer santrallara karşı aklın ve bilimin ışığında mücadele edileceğini belirtti.

 


 

 

Dosyalar

(20 KB)BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ TOPLANTILARI-5 SAĞLIK TESİSLERİNDE YANGIN GÜVENLİĞİ

21.01.2019
 


Çok Okunanlar


2019 YILI EN AZ ÜCRETLERİ RESMİ GAZETE’DE YAYIMLANDI

EMO 2019 AJANDASI ÇIKTI

EMO SMM HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİ’NDE “MEZUNİYET SONRASI DERS TAMAMLAMA DEĞİŞİKLİĞİ” YAPILDI

ENERJİ VERİMLİLİĞİ VE ENERJİ YÖNETİM SİSTEMLERİ ISO 50001 SEMİNERİ

ACİL ANONS SİSTEMLERİ SEMİNERİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ TOPLANTILARI-5 SAĞLIK TESİSLERİNDE YANGIN GÜVENLİĞİ

GEÇİŞ KONTROL SİSTEMLERİ SEMİNERİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

RAYLI SİSTEMLERDE SİNYALİZASYON SEMİNERİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

İŞ GÜVENLİĞİ UZMANLARININ SORUNLARI ÇALIŞTAYI YAPILDI

AYDINLATMA SEMİNERLERİNİN DÖRDÜNCÜSÜ IŞIK KİRLİLİĞİ KONUSU İLE ŞUBEMİZDE YAPILDI

Okunma Sayısı: 184


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri