MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 67

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI ZİYARETİ 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Heyeti, 12 Şubat 2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan’ı ziyaret ederek, EMO’nun yetki ve sorumlulukları ile meslek alanımıza yönelik uygulamalar ve yönetmeliklerden kaynaklı bazı sorunlar ve çözüm için yapılması gerekenlerle ilgili görüş alışverişinde bulundu.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek, EMO İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy, EMO Gaziantep Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı İslim Arıkan ve EMO Oda Müdürü Cansel Aslan`dan oluşan heyet, 12 Şubat 2019 tarihinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan`ı ziyaret etti. Meslek alanımızla ilgili yönetmelikler ve uygulamalarla ilgili görüşlerin paylaşıldığı ziyarette, EMO`nun meslek alanlarının düzenlemesi ve denetlemesi amacıyla sürdürdüğü faaliyetler ve daha önce Bakanlığa bağlı kurumlarda gerçekleştirilmiş olan görüşmelerle ilgili bilgilendirmede bulunuldu. 

Gazi İpek, Elektrik Yüksek Gerilim Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yönetmeliği`ne göre; işletme sorumluluğu üstlenecek mühendislerin EMO tarafından verilen "Elektrik YG Tesisleri İşletme Sorumluluğu Yetki Belgesi"ne sahip olmaları ve işletmelerde tam gün ve tam yıl esasına göre çalışmaları gerektiğini ifade etti. İşletmelerde bu niteliklere sahip mühendisin bulunmaması durumunda işletme sorumluluğu hizmetinin yine EMO tarafından verilen 1 kV Üstü ve 1 kV Altı Elektrik Serbest Müşavir Mühendis (SMM) Belgesi ve Yüksek Gerilim Tesislerinde İşletme Sorumluluğu Yetki Belgesine sahip mühendisler tarafından üstlenebildiğini belirten İpek, şöyle konuştu:  

"Ancak uygulama sırasında; elektrik dağıtım şirketleri EMO onayı şartını bazen ihmal edebilmekte, bu kapasite ve bölge istismarına yol açmakta ve sisteme sahte mühendislerin girmesine sebep olduğu tespit edilmektedir. Dağıtım şirketleri arasında uygulama birliği bulunmamaktadır. Bunun sağlanması ve Yönetmeliklerin uygulanması için Bakanlığın devreye girmesine ihtiyaç olduğu görülmektedir." 

Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan, bu konuda çalışmalar yapılabileceğini ifade etti. Mesleki konuları ilgilendiren her türlü bilimsel ve teknik istişareye açık olduklarını ifade eden Tancan, 2019 yılında hayata geçirilmesi planlanan ve EMO`nun çalışma alanlarıyla ilgili yönetmelik çalışmaları hakkında bilgi verdi. Yakın zamanda Elektrik İç Tesisleri Yönetmeliği`nde güncelleme yapılacağını kaydeden Tancan, EMO`nun yönetmeliklerle ilgili görüş ve önerilerini almak istediklerini belirtti.

Toplantıda, EMO İstanbul Şube Başkanı Erol Celepsoy, üçüncü şahıslara ait özel trafolarla ilgili hayati sonuçları olan denetimlerin yapılması için gerekli önlemlerin, can ve mal kaybı yaşanmadan önce alınması gerektiğini söyledi. Celepsoy, yönetmeliklerin uygulanmasının sağlanması ve üçüncü şahıslara ait özel trafoların listelerinin EMO`ya verilmesiyle bu önlemlerin alınmasının sağlanabileceğini kaydetti.

EMO Gaziantep Şube Başkanı İslam Arıkan ise fen adamların yetki ve sorumlulukları konusuna değindi. Arıkan, fen adamlarının yetkilerini belirleyen "Fen Adamı Yönetmeliği`nin uygulanmasında çok titiz davranılmayabildiğini ve bazı birimler tarafından fen adamlarının fenni mesuliyet üstlenmelerine izin verildiğini ifade etti. 

Görüşmede ayrıca Elektrik Tesislerinde Topraklamalar Yönetmeliği, Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik, Asansör Periyodik Kontrol Yönetmeliği`nin uygulanması ve içeriğine ilişkin EMO`nun görüş ve önerileri de paylaşıldı.ÇAĞDAŞ ETİK SORUNLAR KONULU PROGRAMLAR`IN İKİNCİSİ ŞUBEMİZDE YAPILDI

22.04.2019
 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 74


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2019 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
KEY İnternet Hizmetleri