MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK KESİNTİLERİNE İLİŞKİN BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLENDİ


BASIN AÇIKLAMASI


 
Bölgemizde ve kentimizde yaşanan Elektrik enerjisi kesintilerine ilişkin Şube Yönetim Kurulumuz tarafından 03 Ocak 2014 tarihinde Şubemizde bir basın açıklaması yapıldı.`Yaşanan kesintilerle ilgili, halkı karanlıkta bırakan kurumlar, sorumluluklarından sıyrılmak adına, icraatlarının faturasını halka kesmeye çalışmaktadırlar` denilen basın açıklamasının tam metnine yazının devamını tıklayarak ulaşabilirsiniz.
 

BASINA VE KAMUOYUNA

Başta Diyarbakır olmak üzere bölgemizin tamamında uzun süreden bu yana çok yoğun ve uzun süreli elektrik kesintileri yaşanmakta, kesintiler hayatı olumsuz etkilemektedir. Evde hastası bulunan, küçük çocukları olan, öğrencisi olan aileler başta olmak üzere soğuk kış koşullarında ısınma problemi yaşayan bütün halkımız kesintiler nedeniyle çok büyük bir mağduriyet yaşamaktadır. Aynı şekilde sanayi ve üretim tesislerinin işlemez hale geldiği, esnafın iş yapamaz duruma düştüğü bu ortam, bölgeye ekonomik anlamda da ciddi zararlar vermektedir.

Bölgemiz enerji üretimi anlamında oldukça zengin ve verimli bir bölge olmasına rağmen elektrik tüketimi konusunda en fazla problemin yaşandığı bölge olma özelliğine sahiptir. Bugün yaşanan problemlerin ana kaynağı, enerji talebini karşılayacak düzeyde bir altyapının tesis edilememiş olması, mevcut dağıtım ve iletim şebekesinin ihtiyacı karşılayamaması, techizatın eski ve ekonomik ömrünü tamamlamış olması, kaliteli malzeme kullanılmaması olarak sıralanabilir. Elektrik sektöründeki bütün kurumların el birliğiyle içine düştükleri yetersizliğin faturasını halkımız ödemektedir. Öncelikli olarak elektrik üretiminin ağırlıklı olarak doğalgazla yapılması neticesinde doğalgaz arz sıkıntısının yaşanması üretilen elektriğin ihtiyacı karşılamaya yetmemesine ve planlı kesintilerin yapılmasına neden olmaktadır. Bununla birlikte iletim şebekesini elinde bulunduran kurumun bölgeye dönük enerji tedariği anlamında, çekilebilecek maksimum gücü karşılayabilecek kapasiteyi sunamaması nedeniyle kesintiler yaşanmış ve yaşanmaktadır. Son olarak, artık özel bir şirket olan DEDAŞ‘ın dağıtım şebekesinin yetersizliği kesintilere neden olmaktadır. Arıza sürelerinin uzaması, arızaya müdahalede yaşanan aksaklıklar daha fazla karanlıkta kalmamıza neden olmaktadır. Açık bir şekilde ifade etmek gerekirse, üretimden dağıtıma varana kadar sistem çökmüş ve bu sonuç ortaya çıkmıştır.

Yaşanan kesintilerle ilgili, halkı karanlıkta bırakan kurumlar, sorumluluklarından sıyrılmak adına, icraatlarının faturasını halka kesmeye çalışmaktadırlar. Özellikle son dönemlerde basında yer alan haber ve değerlendirmelere bakıldığında, kurumların halkı suçlayarak, karanlıkta bıraktıkları halkın mağduriyetinin üzerini örtmeye çalıştıkları anlaşılmaktadır. Uzun yıllar boyunca kamuda en üst düzeyde görev yapan ve bugün DEDAŞ yetkilisi sıfatıyla açıklama yapanların, yıllar boyunca kamunun bölgeye neden yatırım yapılmadığını açıklaması gerekmektedir. Bununla birlikte DEDAŞ‘ın devredildiği günden bu yana dağıtım şebekesine ne tür bir yatırım yapıldığının da bilgisini vermeleri gerekmektedir. Bizler biliyoruz ki, özelleştirmeden bu yana, dağıtım şebekesinin rehabilite edilmesi ile ilgili herhangi bir yatırım yapılmamıştır. Halka sağlıklı enerji vermek adına 4-5 yıl vade öngören yaklaşımlar bizim açımızdan kabul edilemezdir. En kısa sürede en ciddi şekilde yatırım planlamasına giderek DEDAŞ‘tan kaynaklanan problemlerin çözümü sağlanmalıdır.

Enerji hayatımızın en vazgeçilmez ve yaşamsal girdilerinden biridir ve elektrik enerjisinin halka sunumunda hiçbir mazeret olamaz. Enerjiye alınıp satılan bir mal gözüyle bakan ve tamamen karına odaklanmış olan şirket tarafından yapılan açıklamalar kaçak elektrik kullanımı bahanesiyle halkın cezalandırıldığı izlenimini doğurmaktadır. Yeterli yatırım olmadığı ve yüksek düzeyde kaçak kullanıldığı gerekçesiyle enerji kesintilerinin gerçekleştiğini ifade etmek, en basitinden işini yapamamaktır. Talep ne olursa olsun, dağıtım, iletim ve üretim aşamalarında, bütün kurumların, talebi karşılayacak tedbirleri alması gerekmektedir. Ayrıca kaçak elektrik bahsi üzerinden halk arasında ayrımcılık yapan açıklamaları şiddete kınıyoruz. Açıklamalara yansıyan "dürüst vatandaş", "namuslu vatandaş" tanımlamaları oldukça sıkıntılı bir yaklaşımın yansımasıdır. Dürüstlüğün ve/veya namusun cetvelini elinde bulundurduğuna inanarak bu açıklamaları yapanlara, buradan çağrıda bulunuyoruz. Bu halktan derhal özür dilemenizi bekliyoruz. Aksi halde hakkınızda suç duyurusunda bulunacağız.

Bu açıklamalar sadece DEDAŞ yetkilileri ile sınırlı kalmamıştır. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, neredeyse her konuşmasında kaçak elektrik kavramını bölgeyle ilişkilendirip halkımızı suçlamaktadır. Kaçağın bölgesel değil, ülke çapında bir sorun olduğunu; GAP kapsamında üretilen elektriğin tüketilenden çok daha fazla olduğu gerçeğini; GAP kapsamında yapılmayan sulama kanallarının elektrik tüketimini ve kaçak oranını artırdığını; kaçak diye lanse ettikleri oranların içerisinde çok ciddi bir miktarın teknik ve idari kayıplardan oluştuğunu; kaçak konusunun oranlarla değil, kaçak tüketim miktarlarıyla konuşulması gerektiğini; yaz, kış karanlıkta kaldığımız gerçeğini bizden daha iyi bildiği halde göz ardı eden enerji bakanının halkımızı suçlayıcı tavrı halklar arasında ayrımcılığı körüklemektedir. Yeterli yatırımın yapılmadığının en yetkili yerlerde görev almış kişiler tarafından da itiraf edildiği bugün artık daha net bir ifadeyle, sayın bakanı bu ayrımcı tavrından vazgeçmeye çağırıyoruz.

Bakanın bile bu şekilde davrandığı bir atmosferde halkımıza hakaretin ve saldırının sınır tanımadığı örneklerle sıkça karşılaşmaya başlamış durumdayız. Bakanın ayrımcı yaklaşımının, DEDAŞ‘ın tutarsız ve mesnetsiz iddialarla hizmet üretme sıkıntısının üstünü örtme çabasının, birilerinin durumdan vazife çıkarmasına yol açtığını görüyoruz.  30 Aralık 2013 tarihinde, Merve Erdil adında bir köşe yazarı, Hürriyet gazetesindeki köşesinde yalan yanlış bilgilerle dolu yayınlarla, nefret suçuna varan değerlendirmeler yapmıştır. Hangi ruh haliyle yazısını kaleme aldığını merak ettiğimiz Merve Erdil, Hürriyet gazetesindeki köşesinde Diyarbakır‘da tüketilen elektriğin İstanbul‘dan fazla olduğu, bölgede  kaçak tüketimin % 75‘lere ulaştığı, faturasını ödeyen yurttaşların mahalle baskısına uğradığı, kaçak tesisatı bulunan evlerin emsallerinden % 25 daha pahalı olduğu gibi ipe sapa gelmez iddialarla halkımızı karalama çabası içine girmiştir. Söz konusu kişiyi iddialarını ispata çağırıyoruz. İspat edemediği iddialarla ilgili olarak köşesinden bir tekzip yayınlayarak halkımızdan özür dilemesini bekliyoruz. Aksi takdirde kendisi hakkında suç duyurusunda bulunacağımızı buradan kendisine ve kamuoyuna ilan ediyoruz.

Sonuç olarak ifade etmek gerekirse; başta enerji bakanı olmak üzere dağıtım, iletim ve üretim aşamasında görev alan her kurum ve yapıyı, maniplatif açıklamalardan uzak durarak görevlerini yapmaya, başarısızlıklarına kılıf bulmaya çalışacaklarına, halkımızın kaliteli ve kesintisiz enerji alması için gerekli altyapı çalışmalarını en hızlı şekilde tamamlamaya çağırıyoruz. Halkımızı karanlığa mahkum edenlerin her zaman karşısında yer alacağımızı, yapacakları her türlü olumlu çalışmada destek sunacağımızı, kaliteli ve kesintisiz elektrik hizmeti sunma konusunda bugüne kadar gerek kamuoyuyla, gerek yetkililerle paylaştığımız önerilerin hayata geçirilmesi beklentisi içinde olduğumuzu buradan ilgililere ve kamuoyuna bildirmeyi görev biliyoruz.

                                                                                                                            03/01/2014

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ


Çok Okunanlar


KADIN ÜYELERİMİZ BİR ARADA..

10 EKİM ANMA PROGRAMI..

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ZİYARET EDİLDİ

10 EKİM BASIN AÇIKLAMASI. 10 EKİM’İ UNUTMADIK..UNUTMAYACAĞIZ!

DİYARBAKIR BAROSU ZİYARETİ..

ELAZIĞ VE TUNCELİ İL TEMSİLCİLİKLERİ DENETLENDİ.

ELAZIĞ VE TUNCELİ İL TEMSİLCİLİKLERİ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 577


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.