MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB D.BAKIR İKK:TARİHİ VE KÜLTÜREL MEKANLAR İŞGAL EDİLİYOR BU COĞRAFYANIN BELLEĞİ SİLİNMEYE ÇALIŞILIYOR.


GÜNDEM

 
Şubemizin de aralarında yer aldığı TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri tarafından `Kentsel ve toplumsal hak ihlalleri, kentsel sorunlara` ilişkin bugün Diyarbakır`da bir basın açıklaması düzenlendi. Basın açıklaması metni için tıklayınız..
 

 

 

 

                                                  BASINA VE KAMUOYUNA

Hemen her gün karşılaştığımız kentsel ve toplumsal hak ihlalleri, bugün de savaşın kentlere sıçramasıyla daha vahim bir hal almıştır. Yaşam hakkının yok sayıldığı ve son 9 aylık süreçte yüzlerce insanın yaşamını yitirdiği böylesi bir süreçte, kentsel muhalefet yürütmek de gerekli olmanın yanında oldukça güçtür. Mücadelesini verdiğimiz kentsel muhalefet ve kent hakları alanında, bugünlerde karşılaştığımız tablo açıkçası kentlerimizin geleceği konusunda bizleri ciddi biçimde kaygılandırmaktadır. İktidarın TOKİ aracılığıyla hemen her kentte uyguladığı politikalar bugün Kürdistan`da ‘güvenlik` kılıfıyla tekrar sahneye çıkmış durumda. Yalnızca TOKİ değil aynı zamanda askeri tedbirler gerekçe gösterilerek tarihi ve kültürel mekanlar işgal ediliyor bu coğrafyanın belleği silinmeye çalışılıyor ve KAMULAŞTIRMA adı altında halkın malına,mülküne,kültürüne el konuluyor.

Sıralayacak olursak; Kültür ve Turizm Bakanlığı Diyarbakır Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu`nun 06.11.2003 tarih  3277 sayılı karar ile 1.Derecede Arkeolojik Sit Alanı olarak tescillediği Diyarbakır Lice ilçesi sınırlarında bulunan Dakyanus Antik Kenti`nin tescil kararını kaldırmış ve Antik kent üzerinde güvenlik amaçlı yapı izni vermiştir. Kararın dikkat çeken kısmı ise yapılacak kazı çalışmasında bir kalıntıya rastlanması durumunda üzerinin betonla örtülmesi ve sonrasında ihtiyaç duyulan mekanların inşasına başlanması ibaresidir.

Bunun yanı sıra; Diyarbakır İli Silvan İlçesi`nde bulunan Tarihi Azizoğlu Konağı 28 Kasım 2015 tarihinden itibaren ilçede yaşanan çatışmalar gerekçe gösterilerek karakola dönüştürülmüştür.

Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı 15.10.2015 tarihinde  Talaytepenin yani yeni adıyla Tahir ELÇİ kent ormanının 2900 dönümlük kısmını bölgesel bir plan olan 1/100.000 ölçekli Çevre Düzeni Planında  Park ve Ağaçlandırılacak alan olmasına rağmen;  Askeri Alan olarak değiştirilmesi için bir  plan değişikliği yapmıştır. Diyarbakır kentinin akciğeri olarak tanımlayabileceğimiz bu alanda yapılaşma izni kenti soluksuz bırakmak demektir.

Diyarbakır`ın Sur ile Şırnak`ın Cizre ve Silopi ilçelerinde aylarca süren  çatışmalar sonucu kentlerde onlarca belki de yüzlerce tescilli anıtsal ve sivil mimari örneklerinin ağır tahribata veya yıkıma uğradığını görmekteyiz.  Özellikle Sur ilçesinde yaşanan çatışmalarla binlerce yıllık tarihi ve kültürel yapıların  yerle bir olduğu, bir toplumun binlerce yıllık mirasının ve belleğinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu görmekteyiz. Hepinizin bildiği gibi büyük emekler sonucu UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesine giren Diyarbakır Surları ve Hevsel  bahçeleri ile  kentsel sit alanı olarak belirlenen Suriçi`nin mevcut durumda uğradığı ağır tahribatlar,telafisi olmayacak düzeye varmıştır. Yaşanan tahribat ve yıkım yetmezmiş gibi bir de yıkım sonucu oluşan enkaz da iş makineleriyle alandan çıkarılıyor. Bu da tahribatı geri dönüşü olmayan bir noktaya taşıyor. Tabiri caizse nakış işler gibi müdahale edilmesi gereken, onarılması gereken bu alanda bu kadar pervasız bir moloz taşıma işlemi ile kim bilir kaç sütun başı, kaç kitabe, kaç eser tarihin çöplüğüne atılacak.

Ayrıca yasa dışı bir biçimde harabeye çevrilen kentlerde işlenen bu suça Karayolları müdürlüğü ve DSİ  müdürlüğü kamyonlarıyla kentsel sit alanı olan SUR içinden izinsiz moloz taşıyarak işlenen bu suça ortak olmuşlardır.

Bütün bu yapısal tahribatın yanında bir de kentsel dönüşüm belası var!Kentsel dönüşüme savaş ile zemin hazırlayan hükümet politikasının ilk meyvesini almış durumda. Yıkım planını meşrulaştırmak için hasar tespiti adı altında  bir tiyatro oynayarak malumun ilanını yapıp Sur ve Silopiyi ‘Riskli bölge` ilan ederek KAMULAŞTIRMA adı altında  halk çaresizce sürgün edilip göçe zorlanılmaktadır. Bu süreçte TMMOB olarak Cizrede yaptığımız hasar tespit çalışmaları süresince  hiçbir yasal dayanak olmadan, güvenlik güçlerince meslektaşlarımız alıkonulup çalışmalarımız sekteye uğratılmak istenmiştir.

Bakanlık tarafından ‘yeni kent planları üzerinde çalışıyoruz` diye açıklanan, başbakanın da ‘Sur`u Toledo yapacağız` şeklindeki beyanıyla niyeti gün yüzüne çıkan bu politika ile kentlerimizi talan ederek kendine göre dizayn edip, rant alanı olarak peşkeş çekiliyor. Bunu da gözden kaçırmamak  gerekir;yapılacak yeni güvenlik kuleleri,yeni karakollar ve sur etrafına yerleştirilen beton bloklar ile kentlerimiz  adeta garnizon kentlere dönüştürülüyor.

Bugüne kadar yapılan kentsel dönüşüm uygulamalarını ‘Soylulaştırma` olarak adlandırıyorlardı ama bugün görüyoruz ki Kürdistan`da bu kavram yerini ‘kimliksizleştirme`ye bırakmış durumda. Şunu unutmamak gerekir ki bir kent,içerisinde yaşayan bütün canlılarla o canlıların sosyo-ekonomik durumu ve kültürel ilişkileriyle ancak nitelikli bir kent olabilir. Dolayısıyla kamulaştırma ile halkın evlerine el ve göz konmamalı, habitatları dağıtılmamalı,anıları yok edilmemeli,göçe zorlamamalı ve insanlar TOKİ`nin ucube evlerine mahkum edilmemelidir.

Anlayacağınız o ki,önemli olan ‘karış karış bilmek değil, değerini bilmektir`.

Yaşanan bu hukuksuzluklar silsilesi içerisinde meslek odaları olarak gerekli hukuki mücadeleyi  başlattığımızın bilgisini de halkımızla paylaşmak isteriz.

 

Son olarak savaş daha fazla kentimizi esir almadan demokrasi ve özgürlükten yana tavrımızla barış ve müzakere çağrısı yapıyor, hükümeti de kentlere dönük bu talan politikalarından vazgeçmeye çağırıyoruz. Bu uğurda yitirdiğimiz başta büyük hukuk insanı Tahir Elçi olmak üzere bütün dostlarımızı da saygıyla anıyoruz. 28.03.2016

TÜRKİYE MİMARLAR MÜHENDİSLER ODALARI BİRLİĞİ

DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU

 

 


Çok Okunanlar


ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

D.Ü MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU, KENTTEKİ KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ.

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU, KENTTEKİ KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ.

FİRMA TANITIMI/BİLGİLENDİRME SEMİNERİ DÜZENLENDİ.

DİCLE ÜNİVERSİTE MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ YETKİLİLERİ ŞUBE YÖNETİM KURULUMUZU ZİYARET ETTİ.

Okunma Sayısı: 169


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.