MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB YÜRÜTME KURULU BAŞKANI EMİN KORAMAZ VE YÜRÜTME KURULU ÜYELERİNDEN DİYARBAKIR’A ZİYARET


GÜNDEM

 
TMMOB Yürütme Kurlu Başkanı Emin KORAMAZ ve TMMOB Yürütme Kurulu üyelerinden oluşan heyet 14 Ocak 2017 tarihinde Diyarbakır`a ziyaret gerçekleştirdi. Heyet,TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu bileşenleri temsilcileri ve üyeleri ile yaptıkları toplantının ardından, ülkemizde yaşanan son sürece ilişkin basın açıklamasında bulundu.Basın açıklaması metni için tıklayınız..
 

 ÜLKEMİZ ÜZERİNDEKİ KARANLIĞIN TÜMÜNE HAYIR DİYORUZ!

 

Çok çetin geçecek bir yılın ilk ayı içerisindeyiz. Ülkemizde ardı ardına yaşanan katliamlar, sınır ötesi operasyonlar, açığa almalar, işten çıkarmalar, gözaltı ve tutuklamalarla yeni bir yıla başladık.

Olağanüstü Hal uygulamaları adeta bir cuntaya dönüşmüş durumdadır. Şiddetin gün geçtikçe artması ile yaşam alanlarımız daraldı, toplum olarak adeta nefes alamaz hale geldik. Yaşanan her katliamdan sonra sorumluların donuk yüz ifadeleriyle yaptıkları tekdüze açıklamalar, sayılara indirgenen ölümler, ertesi gün unutulan yaralılar, getirilen yayın yasakları karamsarlığı derinleştirdi ve giderek tüm toplum umutsuzluk girdabının içine çekildi.

Kentlerimiz savaş alanlarına dönüştürüldü. Sürdürülen vahşi operasyonların ardından savaşın yıkıcı etkisi bir kez daha gözler önüne serildi. Binlerce insanın sokaklarda hayatını kaybettiği şehirlerimiz şimdi birer yıkıntı haline geldi. İnsanlarımızın temel yaşam ve barınma hakkı silahlarla, bombalarla ellerinden alındı.

Tüm bunların üzerine, tarihi Suriçi 187 hektarlık alanda Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nca re`sen onaylanan Koruma Amaçlı İmar Planı Değişikliği ile yapılaşmaya açılması planlandı. Bu değişiklik ile tüm mahallelerin karakollarla donatılacağı, sekizer metrelik emniyet duvarları ile çevrileceği ve bölgenin tüm tarihi ve mimari dokusunun ortadan kaldırılacağı görülüyor.

 

İçerisinde bulunduğumuz bu koşullar altında en büyük olumsuzlukları yaşayan bir kesim de kamuda görevli olan üyelerimizdir. Yayınlanan Kanun Hükmünde Kararnameler ile bugüne kadar 2500`ün üzerinde meslektaşımız ihraç edilmiştir. Binlerce meslektaşımız açığa alınmıştır. Özelllikle İstanbul, Ankara ve Diyarbakır`da çalışan üyelerimiz, işyeri temsilcilerimiz ve Oda yöneticilerimiz soruşturmaya dahi tabi tutulmadan, hukuksuzca ihraç edilmişlerdir.

Son KHK ile KESK` li öğretmenlerin, sağlıkçıların, TMMOB` lu mühendis, mimar ve şehir plancılarının, akademisyenlerin, hukukçuların ihraç edilmesi, yargıya, 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu`na açıkça müdahale edilmesi, üniversitelerin rektörlük seçimlerinin kaldırılması, seçilmiş belediye başkanlarının tutuklanarak yerel yönetimlerin kayyımlara teslim edilmesi; tek parti ve tek adam rejiminin darbe girişimi bahane edilerek hayata geçirilmek istenmesinin sonucudur. 

Bundan birkaç hafta önce, Diyarbakır`da Şube yöneticilerimiz işyerlerinde darp edilerek gözaltına alınmış ve sonrasında sudan sebeplerle tutuklanmıştır. Ülkemizde OHAL`e dayanarak ve terörle mücadele bahane edilerek, tüm muhalif kesimlere yönelik başlatılan cadı avında örgütümüz ve üyelerimiz de hedefe alınmıştır. Ülkemizi, içinden çıkılmayacak karanlık bir girdaba sürükleyen bu hukuksuz uygulamaların ardı arkası kesilmemektedir.

15 Temmuz darbe girişimi ve ardından başlatılan sivil darbe sürecinin ülkemizi sürüklediği kaos ortamı içerisinde önümüze bir anayasa paketi dayatıldı.

TBMM gündeminde bulunan Anayasa teklifi iki siyasi parti dışında kalan toplumun büyük kesimi dışlanarak hazırlanmış ve alelacele Meclise sunulmuştur.

Yurttaşların temel hak ve özgürlüklerini gücence altına alan bir siyasi-hukuki metin olan Anayasa metni hakkında yapılacak olan değişikliklerle ilgili toplumun büyük kesiminin bilgisi ve haberi dahi yoktur.

Anayasa değişikliği iktidarın oy çokluğuna dayalı basit bir usul işlemi değildir.

Birliğimiz, 44. Dönem Genel Kurulumuzda alınan kararla AKP`nin ve Saray`ın gündeme getirdiği Anayasa değişikliğine ve Başkanlık Sistemine karşı duruşunu göstermiş ve bu sürece karşı mücadele edeceğini beyan etmiştir.

Bugün ülkemizin geleceği açısından kritik bir dönemece girmiş bulunmaktayız.

Bugün yaşadıklarımız 12 Eylül Cuntasına rahmet okutacak cinstendir.

Bu teklif ile kuvvetler ayrılığı ilkesi tamamen ortadan kaldırılacak; yasama, yürütme ve yargı tek bir kişinin kontrolüne teslim edilecektir.

HSYK üyelerinin yarısının, Anayasa Mahkemesi üyelerinin neredeyse tamamının bir tek kişinin iki dudağı arasında belirlenmesi asla kabul edilemez. Başta yargı olmak üzere kuvvetler ayrılığı ilkesi, demokrasinin temel gerekliliğidir. Tek başına bir kişiye parlamentoyu gerekçesiz fesih yetkisi verilmesi açık bir diktatörlüktür.

Anayasa değişikliği ile amaçlanan açıktır. AKP ve saray 14 yıldır adım adım kurduğu piyasacı, emek düşmanı, İslamcı, faşist rejimi korumak ve kalıcılaştırmak istemektedir. Fiili olarak uygulanan başkanlık ve dikta rejimine yasal statü kazandırılması hedeflenmektedir.

 

Tüm bunlardan yola çıkarak TMMOB; ardı ardına yaşadığımız katliamlarda genç, yaşlı, çocuk, kadın, sivil binlerce insanımız can verirken, binlerce insanımız yaralanırken, kentlerimiz yaşanılamaz hale getirilirken; basın yayın organları üzerinde tekel oluşturulmuşken, muhalif kesimler baskı ve şiddetle sindirilmeye çalışılırken, laiklik tümüyle tasfiye edilmeye çalışılırken toplumsal kutuplaşmayı artıracak ve diktatörlüğü kurumsallaştıracak olan bu Anayasa değişikliği teklifine "HAYIR" demektedir, "HAYIR" diyecektir. Bu değişiklik referandum ile önümüze gelirse de örgütümüz hayır diyecektir.

TMMOB, cumhuriyeti, demokrasiyi, laikliği, barışı, emeği, eşitliği, özgürlüğü, adaleti bir bütün olarak kazanmak için sürdürdüğü mücadeleye bu süreçte de devam edecektir.

Demokratik sosyal bir hukuk devleti, insan haklarının korunması, sağlıklı ve güvenli bir çevrede yaşamanın temini ve toplumsal barışın sağlanması önünde en büyük engel olabilecek Anayasa değişikliği geri çekilmeli; tüm bu baskı ve zor ortamı ortadan kaldırılmalıdır!

TBMM`nde görev yapan milletvekilleri tarihsel bir sorumluluk yüklenmişlerdir.

Buradan TBMM`de bulunan tüm milletvekillerine çağrıda bulunuyoruz; Ülkemizin geleceğini büyük bir karanlığa sürükleyecek olan Anayasa değişik teklifine "HAYIR" demelisiniz.

 

14 Ocak 2017 / Diyarbakır

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Çok Okunanlar


EMO BATMAN İL TEMSİLCİLİĞİ ZİYARETİ VE SMM ÜYE BULUŞMASI

EMO BATMAN İL TEMSİLCİLİĞİMİZ DENETLENDİ

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

BİNGÖL İLİ ÜYE BULUŞMASI VE TEMSİLCİLİK ÇALIŞMALARI

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

D.Ü MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU, KENTTEKİ KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ.

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU, KENTTEKİ KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ.

Okunma Sayısı: 72


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.