MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB DİYARBAKIR İKK’DAN YENİ ANAYASA GERÇEKLİĞİ PANELİ


GÜNDEM

 
TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu `Hak, Hukuk, Adalet ve Özgürlük Bağlamında Topluma Dayatılan Yeni Anayasa Gerçekliği` konulu panel gerçekleştirdi. 8 Nisan’da Diyarbakır Liv Suit Otel`de gerçekleştirilen panele konuşmacı olarak Avukat Hülya Gülbahar ve HDP Mardin Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar katıldı.Yazının devamı için tıklayınız..
 

Panele, Şube yöneticilerimiz, üyelerimiz, şube çalışanlarımız,TMMOB Diyarbakır İKK bileşenleri yöneticileri, üyeleri, DBP İl eş başkanları, DTK Eşbaşkanları, Milletvekilleri, STK temsilcileri ve diğer konuklar yoğun ilgi gösterdi.

Açış konuşmasında TMMOB Diyarbakır İKK Sekreteri Mehmet Orak şunları ifade etti;

Değerli meslektaşlarım, çok kıymetli Panel katılımcılarımız, misafirlerimiz, saygı değer siyasi parti ve STK`larımızın yöneticileri ve temsilcileri, genç TMMOB üyeleri hepinizi Amed İl Koordinasyon Kurulu adına dostlukla selamlıyorum.

Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) kamu kurumu niteliğinde bir meslek kuruluşudur. TMMOB‘nin, 2016 Aralık itibari ile oda sayısı 24, üye sayısı ise 511.000 civarındadır.
Hepimizin bildiği gibi 7 Haziran seçimlerinden sonra, seçim sonuçlarını hazmedemeyen mevcut siyasi iktidar ülkeyi bir savaş alanına çevirmeyi başardı. Her şeyi baskı, şiddet ile bastırmayı ve diyalog yollarını kapatarak çözmeyi düşünen iktidar şuanda ülkeyi uçurumun eşiğine getirmiş durumda. Kentlerimiz yakıp yıkıldı, yerle bir edildi ve yıkıntılar bile ortadan kaldırdı. Sivil insanlarımızın da içinde olduğu Kentlerimiz şuanda hayalet kentler haline getirildi. Vahşet Bodrumlarında canlı canlı insanlarımız katledildi. 15 Temmuz darbesini Allah`ın bir lütfu olarak gören siyasi iktidar bunu bir fırsata çevirerek önce OHAL`i ilan etti ve sonrasında sayısını bile artık bilemediğimiz KHK`larla ne kadar muhalif ve demokratik kurum-kuruluşlar var ise kapattı. Siyasi parti eş başkanları dâhil birçok milletvekilleri tutuklandı. Belediyelere kayyum atandı. Halkına hizmet için çalışan Belediyeler kışlaya dönüştürüldü. Söz konusu KHK`larla meslektaşlarımız hiçbir gerekçe gösterilmeden işlerinden atıldılar. Hakeza sendikalardan, özellikle Eğitim-senli öğretmenlerimiz ve diğer STK`lardan emekçiler de hiçbir gerekçe gösterilmeden işlerinden atıldılar. Hukuksuz bir şekilde gerek belediyelerde çalışanlar gerekse de diğer kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar halen görevlerine dönmemeleri için ayrı formüller tartışılıyor. Buda süreci bu şekilde değerlendiren hükümetin kendisinden olmayana bu ülkede yaşam hakkı tanımayacağını ve bundan böyle bu şekil hareket edeceği malumunuzdur.

Hepimizin bildiği gibi, Anayasa, sadece devletin örgütlenme biçimini, ya da bir Parti için değil aynı zamanda bütün yurttaşların temel hak ve özgürlüklerini güvence altına alan temel belgedir.
Bu nedenle, Anayasaların hazırlanışı ve değiştirilmesinde izlenen yöntem açık, şeffaf olmayı, toplumun tüm katmanlarında sağlıklı bir şekilde tartışılmasının sağlanmasını ve nihayetinde toplumsal mutabakatı gerektirir.

Ancak, söz konusu Anayasa değişiklik teklifi Olağanüstü Hal ve Kanun Hükmünde Kararnamelerin gölgesinde, demokrasinin temel ilkelerinin dahi ihlal edildiği bir süreçte önümüze getirildi. Hazırlık aşamasında emek ve meslek örgütleri, sendikalar, sivil toplum örgütleri, üniversiteler, siyasi partiler gibi kurum ve kuruluşlardan görüş alınmadı ve toplumun büyük bir kesimi dışlandı. Tamda bu noktada ihtiyacımız olan demokratik çoğulcu ve her kesimde insanların fikir ve düşüncelerini söyleyebileceği bir anayasanın nasıl olması gerektiği, panelimizde tartışılacaktır. İfadelerinde bulundu.

 

Panele konuk olarak katılan DTK Eş Başkanı Leyla Güven;

Evet çıksa da hayır çıksa da mücadelemiz devam edecek" dedi. Kürt halkının Newroz‘da ve 8 Mart‘ta iradesini ortaya koyduğunu söyleyen Güven, referanduma sayılı günler kala daha aktif çalışmak gerektiğini söyledi.

Moderatörlüğünü üyemiz Arin Zümrüt`ün yaptığı Hak, Hukuk, Adalet ve Özgürlük Bağlamında Topluma Dayatılan Yeni Anayasa Gerçekliği Panelinde sırasıyla panelistlerin yaptığı değerlendirmeler şöyle;

Avukat Hülya Gülbahar, Anayasanın kadınlara hiçbir şey sunmadığını ifade ederek hayır çağrısı yaptı.

HDP Milletvekili Prof. Dr. Mithat Sancar, Anayasanın temelinin 8 Haziran`da atıldığını ifade ederek, şöyle konuştu: "AKP ilk defa bir yenilgi almıştı. Bu bir panik yarattı. Çünkü yolsuzluk iddiaları ortaya döküldü. Suriye iç savaşında son derece karanlık iddialar var. Yargılanma korkusu yaşadılar. İkinci olarak da Rojava`da yaşanan gelişmeler ile 7 Haziran`da HDP‘nin kazandığı zafer sadece AKPyi değil, ırkçı, milliyetçi, Ergenekoncu grupları da harekete geçirdi. Çünkü eğer Suriye‘deki Kürtlerin kazanımı ile Türkiye‘ de HDP‘nin kazanımı devam etseydi beka sorunu ortaya çıkacaktı. Bundan korktular. Bu nedenle ittifak kuruldu. Ardından da 1 Kasım seçimlerine gidildi. Şimdi de cumhurbaşkanlığı sistemi icin referandum yapılacak. Getirilmek istenen sistem gerçekten ucube bir sistem. Verilen yetkilere bakıldığında denetleme mekanizmasının olmadığı görebiliyoruz. Bu anayasa değişikliği refandumu Kürtler için basit bir referandum değil. Çünkü bu referandum ile öncesinden oluşturulmuş kirli ittifaka kabul oyu verilmiş demek olur. Bu kirli ittifakın yaptığı operasyonları da oylayacağız. Yapılan operasyonlara ‘hayır` dememiz gerekiyor" şeklinde değerlendirmelerde bulundu.


Çok Okunanlar


EMO BATMAN İL TEMSİLCİLİĞİ ZİYARETİ VE SMM ÜYE BULUŞMASI

EMO BATMAN İL TEMSİLCİLİĞİMİZ DENETLENDİ

ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMALAR EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

BİNGÖL İLİ ÜYE BULUŞMASI VE TEMSİLCİLİK ÇALIŞMALARI

YG TESİSLERİNDE İŞLETME SORUMLULUĞU EĞİTİMİ DÜZENLENDİ.

D.Ü MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜM BAŞKANLIĞI ZİYARETİ

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU, KENTTEKİ KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ.

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU, KENTTEKİ KAÇAK YAPILARLA İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI DÜZENLEDİ.

Okunma Sayısı: 77


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.