MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 80

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HES TEKNİK GEZİSİ SÜRÜYOR


GÜNDEM

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), HES Teknik Gezisi kapsamında Giresun ve Trabzon’daki bazı santralları ziyaret ederek çalışma sistemleri ile ilgili incelemelerde bulundu. Haziran 2019’da 8 kişinin ölümü, 2 kişinin de kaybolması ile sonuçlanan sel felaketinin yaşandığı Araklı’ya da giden EMO heyeti, felaketin yol açtığı tahribatı yerinde gördü.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) tarafından düzenlenen HES Teknik Gezisi`nin ilk gün çalışmaları Giresun  Aslancık HES, Akköy HES ve Kürtün HES`in ziyaret edilmesi ile tamamlandı.

İkinci gün çalışmaları kapsamında 25 Ağustos Pazar günü ilk olarak Trabzon`da Karadere üzerindeki Horyan HES ziyaret edildi. Burada açıklama yapan EMO Denizli Şube Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Pala, santralın çalışma sistemini anlattı. HES`lerin doğal yaşama etkilerine değinen Pala, "Santrallar suyun yönünü değiştirdiği için, doğal bitki örtüsünün de değişmesine neden oluyor. Dereyi kurutabiliyor. Can suyu bırakılması kuralı var ama buna ne kadar uyulup uyulmadığı ve ne kadar denetlendiği tartışmalı" diye konuştu. 

Gezi kapsamında daha sonra 18 Haziran 2019 tarihinde 8 kişinin ölümü, 2 kişinin de kaybolması ile sonuçlanan sel felaketinin yaşandığı Araklı`ya gidildi. Felaketin yol açtığı tahribat yerinde görülürken, dere yatakları ve buradaki HES`in durumu incelendi. Alanda bilgi veren yetkililer, bölgede 4 santral bulunduğunu, her yıl Haziran ayında yoğun yağış olduğunu ancak bu yılki yağışın ortalamanın çok üzerinde gerçekleştiğini belirttiler. Dere yollarının değiştiğini ve santralların açtığı yeni yollarla birlikte olayın meydana geldiğini anlatan yetkililer, "Yağış çok fazlaydı, felaket geliyorum dedi" görüşünü dile getirdiler. 

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Gazi İpek de, felaketin işaretlerinin önceden alınmasına rağmen kurumlar arasında iletişimin sağlanamamasını eleştirdi.

EMO İstanbul Şube Yönetim Kurulu Başkanı Erol Celepsoy, burada yaptığı açıklamada, santralların istenilen şekilde yapılmadığını ve uygulamada yanlışlıklar olduğunu kaydetti. "Bunlar asıl olarak enerji politikasının yanlışlıklarından kaynaklanıyor" diyen Celepsoy, Türkiye`nin yenilenebilir enerji alanında büyük bir potansiyeli olduğunu ancak bunu değerlendiremediğini vurguladı. Celepsoy şunları söyledi: 

"Her derenin üzerine HES yapılması gerekmiyor. Suyun suyundan bile faydalanılmış, sonucunda da felaket meydana gelmiş. Biz EMO olarak her şeye karşı değiliz. Ancak enerjide dışa kaynaklı politikalardan vazgeçilerek, güneşimize, rüzgarımıza, suyumuza doğru bir şekilde sahip çıkılması ve dışa bağımlı olmadan kendi enerjimizi üretmemiz gerekiyor."

Bölgede yaşayan yurttaşlar ise HES`ler nedeniyle dere yollarının değiştiğini, boğazların kapandığını, aşırı yağışlarla birlikte de taşkınların meydana geldiğini anlattılar. Araklı`dan bir yurttaş, "50 yıldır burada yaşıyorum böyle bir şey görmedim" diye konuştu.

EMO Heyeti Karadere üzerindeki Akocak HES ve Lale HES`i de ziyaret etti.TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ANADOLU YAKASI VE AVRUPA YAKASI TEMSİLCİLİKLERİMİZ AÇILMIŞTIR.

Okunma Sayısı: 42


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.