MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SÖMÜRGE MADENCİLİĞİNE HAYIR ÜLKEMİZ SAHİPSİZ DEĞİLDİR


GÜNDEM

 
TMMOB 45. Dönem 4. Danışma Kurulu, 28 Eylül 2019 tarihinde Çanakkale’de toplandı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu üyelerinin de katılım sağladığı toplantının ardından Danışma Kurulu Üyeleri toplu olarak Kirazlı Köyü Balaban Tepesi’ne giderek maden sahasının kapısının önünde basın açıklaması yaptı.
 

TMMOB 45. Dönem 4. Danışma Kurulu Toplantısı 28 Eylül 2019 tarihinde Çanakkale`de gerçekleştirildi. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı toplantıda sömürge madenciliğine karşı TMMOB görüşlerinin kamuoyu ile paylaşılmasına karar verildi. Saat 15.30`da sona eren toplantının ardından, Danışma Kurulu üyeleri toplu olarak Kirazlı Köyü Balaban Tepesi`ne giderek maden sahasının kapısının önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasını TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz okudu. Açıklamanın ardından direniş alanı ziyaret edilerek, Danışma Kurulu`nun dayanışma ve direnişi büyütme iradesi paylaşıldı.

Basın açıklaması aşağıdadır:

SÖMÜRGE MADENCİLİĞİNE HAYIR ÜLKEMİZ SAHİPSİZ DEĞİLDİR

28 EYLÜL 2019, ÇANAKKALE

TMMOB Danışma Kurulumuz Kentine, doğasına, ormanına, suyuna ve yaşam alanlarına sahip çıkan Çanakkale halkıyla dayanışmamızı göstermek, ülkemizde yürütülen sömürge madenciliğine dikkat çekmek için 45.Dönem 4.Toplantısını Çanakkale`de gerçekleştirmiş ve ardından 65 gündür Kirazlı`da "Su ve Vicdan" nöbeti tutan Çanakkale Halkı ve çevre gönüllülerini ziyaret etmiş, aşağıdaki açıklamanın Kirazlı Balaban tepesinde kamuoyuyla paylaşılmasına karar vermiştir.

BASINA ve KAMUOYUNA

TMMOB Danışma Kurulu üyeleri olarak;

Kentine, doğasına, ormanına, suyuna ve yaşam alanlarına sahip çıkan Çanakkale halkıyla dayanışmak için Kirazlı`dayız.

Doğayı ve insan yaşamını yok sayan, yağmacı maden şirketine ve sömürge madenciliğine "dur" demek için Kirazlı`dayız.

Yeraltı ve yerüstü varlıklarımızın, ormanlarımızın, suyumuzun, toprağımızın sahipsiz olmadığını göstermek için Kirazlı`dayız.

Balaban Tepesi`nden yükseltilen bu kararlı mücadeleyi ülke düzeyine taşımak için Kirazlı`dayız.

Bu bereketli topraklar üzerinde yaşayan medeniyetler binlerce yıldır maden işlemiştir. Bu topraklardan çıkarılan madenler, binlerce yıldır insanlığın gelişimi için kullanılmıştır.

Bilinmelidir ki, ülke topraklarımızın parçası olan madenlerimiz üzerinde bu ülkede yaşayan herkesin hakkı bulunmaktadır.

Yine bilinmelidir ki, üretildikleri anda tükendikleri ve yenilenemedikleri için, gelecek nesillerimizin de bu madenler üzerinde hakkı vardır.

İşte bu yüzden madenlerimizin üretim süreçleri, yağmacı bir anlayışla değil, halkın ortak çıkarı esas alınarak ve gelecek nesillerin ihtiyaçları da gözetilerek kamusal bir anlayışla planlanmalıdır.

Oysa bugün ülkemizde yürütülmekte olan faaliyetlerkelimenin gerçek anlamıyla "Sömürge Madenciliği"dir. Yeraltı zenginliğimizin mümkün olan en kısa sürede ülke dışına çıkarıldığı, geride ise tümüyle verimsizleştirilmiş, kirletilmiş ve zehirlenmiş toprak ve suyun bırakıldığı bu anlayış, sadece madenciliği değil, yaşamı da sürdürülemez hale getirmektedir.

Bu madencilik anlayışı, bir üretim faaliyeti değil, bir sömürü faaliyetidir. Zenginliklerimizi sömürdüğü gibi, doğayı da geri dönülemez bir şekilde tahrip etmektedir.

Maden üretimini gündelik ekonomik çıkarlar doğrultusunda, sermaye kesimlerine kaynak yaratmak için gerçekleştirenler, ülkemizin geleceğine ve halkımızın ortak çıkarına ihanet içindedir!

Ekosistemi tahrip eden, ormanlarımızı yok eden, doğal yaşmönünde önemli tehditler oluşturan bu yağmacı anlayışı kınıyoruz

Kirazlı Köyü Balaban Tepesi başta olmak üzere tüm sömürge madenciliği faaliyetleri durdurulmalı, izin süreçleri iptal edilmelidir.

TMMOB olarak bizler yıllardan bu yana ülkemizdeki tüm madencilik faaliyetlerinin kamu yararını ve ülke geleceğini gözetecek biçimde planlanmasını savunduk. Tüm madenlerimizin kamu eliyle işletilmesini ve maden işletmelerinde kamu denetiminin sağlanmasını savunduk. Madencilik faaliyetlerinin doğaya ve doğal yaşama uygun biçimde yürütülmesini savunduk.

Bundan sonra da savunduğumuz bu değerler için mücadele etmeye devam edeceğiz.

Sömürgenler karşısında Çanakkale`de, Cerattepe`de, Munzur`da, Murat Dağı`nda direnen yöre halkının yanında olmaya devam edeceğiz.

Ülkemizi, doğamıızı, yeraltı ve yerüstü varlıklarımızı, geleceğimizi savunmaya devam edeceğiz.

Ülkemizin yağmalanmasına karşı her türlü baskıya rağmen ortak zenginliğimiz ve ortak geleceğimiz için mücadele eden halkımızı dayanışma duygularımızla selamlıyoruz.

Kahrolsun Emperyalizm, Yaşasın Mücadelemiz!

TMMOB 45. DÖNEM 4. DANIŞMA KURULU
           TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 26


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.