MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BELEDİYELERİN “MÜELLİF KAYDI/YENİLEME” GİBİ ADLAR ALTINDA ÜCRET ALMASINA YARGI FRENİ 
Bazı belediyelerin “etüt ve proje müellif kaydı yapma/yenileme, mühendis çalışma ruhsat harcı” gibi adlar altında uyguladıkları ücretin hukuka aykırılığı, İMO Ankara Şubesi’nin Gölbaşı Belediyesi’ne açtığı davada alınan iptal kararıyla bir kez daha ortaya çıktı. Belediyelerin üyelerimizden bu yönde talepte bulunmaması gerektiğini gösteren mahkeme kararı ve konuyla ilgili ayrıntılı bilgiye yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

Ankara 11. İdare Mahkemesi, İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Ankara Şubesi`nin açtığı dava üzerine, Gölbaşı Belediye Başkanlığı`nca belediye sınırları içerisinde faaliyet gösterecek inşaat mühendislerinden müelliflik ücreti adı altında mühendislik çalışma ruhsat harcı alınması işlemi ile bu işlemin dayanağı Belediye Meclis Kararı`nı 13 Şubat 2020 tarihinde iptal etti.

Mahkeme kararında, 6235 sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu`nda Türkiye‘de mühendislik ve mimarlık meslekleri mensuplarının ilgili odaya kayıt yapma zorunluluğunun bulunduğu ve Odaya aidat ödemeleri gerektiğinin düzenlendiğine işaret edildi. Planlı Alanlar İmar Yönetmeliği`nde proje müellifleri ile fenni mesullerin sicillerinin ilgili meslek odalarınca tutulacağının, fen adamlarının sicillerinin ise belediye ve mücavir alan sınırları içinde, belediyelerin ilgili birimlerince tutulacağının açık bir şekilde belirtildiği, ancak Belediye Kanunu‘nda proje müellifleri ile fenni mesullerin sicillerinin Belediyece tutulacağına ilişkin açık bir hüküm yer almadığı kaydedildi. 

2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu‘nda da müelliflik ücreti adı altında mühendislik çalışma ruhsat harcı alabileceklerine ilişkin açık bir hüküm olmadığı ifade edilen kararda, bu nedenle Gölbaşı Belediyesi sınırları içerisinde faaliyet gösterecek inşaat mühendislerinden ücret alınmasına ilişkin işlem ve dayanağı olan meclis kararında hukuka uyarlık bulunmadığı kaydedildi.

Mahkeme kararında daha önce Danıştay 8. Dairesi`nce benzer bir dosyada verilen aynı yöndeki karar da anımsatıldı. 

Görüldüğü üzere TMMOB`ye bağlı Odalar dışında, başka bir kurum ya da kuruluşun kayıt, tescil, çalışma izni ve benzeri işlemler yaparak, bu işlemler için ücret alması yasal değildir. Belediyelerin müelliflik kaydı/yenileme işlemleri yapmasının hukuka uygun olmadığı da kesinleşmiş yargı kararları ile sabittir. Söz konusu işlemlerin hukuka aykırılık taşıdığı Ankara 11. İdare Mahkemesi`nin kararıyla bir kez daha ortaya çıkmıştır. 

Mahkeme kararına ekteki dosyadan ulaşabilirsiniz.


 

Dosyalar

Ankara 11. İdare Mahkemesi-Gölbaşı Belediyesi Kararı (25 KB)HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

23.05.2021
 


Çok Okunanlar


MÜHENDİS ADAYLARI STAJ İÇİN KONTENJAN BEKLİYOR

SİNOP NÜKLEER SANTRAL DAVASI BİLİRKİŞİ İNCELEMESİ YAPILDI…

20 YILDA 4 MİLYON OLAN FİBER ABONE, 2 YILDA 24 MİLYONA ÇIKAR MI?

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

TARAFTAR BİLİRKİŞİ İSTEMİYORUZ!

HALK TV- HAFTA SONU ANA HABER

PATRONLAR KURTULACAK ELEKTRİK FATURALARI ARTACAK (SÖZCÜ)

SİNOP`TAKİ NÜKLEER YALAN

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (SOZCU.COM.TR)

TÜRKİYE, İNTERNET HIZINDA 176 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADA (EGENİNSESİ.COM)

Okunma Sayısı: 225


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18Diğer birimlerin iletişim bilgileri için tıklayınız

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.