MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TARİHİMİZDEN VE DOĞAMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN!


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi 21. Dönem Yönetim Kurulu, Hasankeyf`te yapılan Ilısu barajı ile ilgili olarak bir basın açıklaması yaptı.`Elektrik enerjisi ihtiyacı açısından “mecburi” olmayan ve yaşanan kayıplara rağmen hala geç olmadığını belirterek Hasankeyf’te yapılan yanlıştan biran önce dönülmesini, Van Zilan Deresi ve Mardin’de yapılmak istenen, tarih ve doğayı yok edecek projelerin de derhal durdurulmasını istiyoruz` denilen açıklamanın tamamına yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

TARİHİMİZDEN VE DOĞAMIZDAN ELİNİZİ ÇEKİN!

 

12 bin yıldan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapan, dünya halklarının mirası olan tarihi Hasankeyf`in büyük bölümü ile çok sayıda köy ve yerleşim yeri artık sular altında… Siyasal iktidar, uygarlıklar tarihinden asla silinmeyecek bir utanç belgesine imza atarak, tarihi ve çevreyi katleden Ilısu Barajı`nın ilk ünitesini 19 Mayıs 2020 tarihinde törenle (!) hizmete açtı.

Mardin ve Şırnak il sınırlarında Dicle Nehri üzerinde bulunan ve tam kapasite ile çalışması halinde 1200 MW kurulu gücünde olacak olan Ilısu Barajı, hem bölge halkının, hem de Türkiye ve dünya kamuoyunun tepkisi, uzmanların karşı görüşü ve tüm protestolara rağmen faaliyete geçirilmiştir.

Hasankeyf`in yanı sıradaha bilimsel kazıları bile yapılmayan çok sayıda arkeolojik alan, çeşitli endemik bitki ve hayvan türü ile verimli tarım arazilerini barındıran Dicle havzasının sular altında kalmasına neden olan Ilısu Barajı, yöre halkını da yerinden etmiştir.

Hasankeyf`teki bazı anıt eserler taşınmış olsa da, tarihi eserlerin bulundukları yerde korunması ve sergilenmesinin önemi ve birkaç eserle yeni bir Hasankeyf inşa edilemeyeceği gerçeği, tarihi dokunun bozulmadığı iddialarını yalanlamaktadır.

Ülkemizin 2020 Nisan sonu itibarıyla 91 bin 565MW olan kurulu gücü içinde hidrolik enerji 28 bin 503 MW ile yüzde 31 paya sahiptir. Geçen yıl elektrik tüketimi 303,7 TWh olurken, en yüksek puant talebi 26 Ağustos 2019 itibarıyla 45 bin 324 MW olarak gerçekleşmiştir. Yani 2020 Nisan sonu itibarıyla elektrikte ihtiyacımızın iki katından fazla kurulu güce ulaşılmıştır. Oysa"yedek elektrik kaynağı"olarak nitelenen bu gücün yüzde 20-25 civarında olması yeterlidir.

Gerçekçilikten uzak enerji projeksiyonları ile yıllardır yapılan yatırımlar sonucu bugün enerjide arz fazlası oluşmuştur. Kamu kaynakları, ihtiyaç duyulmayacak ya da yarı kapasite ile çalışacak termik ya da hidroelektrik santrallar için seferber edilmiş, üstelik alım garantileri verilerek, sermaye çevrelerine yeni kazanç kapıları açılmıştır.

Ilısu Barajı`nın tamamı devreye alınsa bile Türkiye`nin enerji kurulu gücüne katkısı yaklaşık yüzde 1.3 olacaktır. Kurulu gücümüz ihtiyacı fazlasıyla karşılarken, daha  fazla elektrik üretmek adına binlerce yıllık tarih ve çevre gözardı edilerek Ilısu Barajı`nın hizmete sokulmasının açıklanabilir hiçbir yanı yoktur.  İnsanlığın ortak mirası olan Hasankeyf, küresel kapitalizm ve neoliberal enerji politikalarına kurban edilmiştir. Siyasal iktidar, binlerce yıllık Anadolu uygarlıklarının bizlere bıraktığı mirası yok ederek, 18 yıllık icraat bilançosuna kara bir sayfa daha eklemiştir.

Üstelik açılış, Koronavirüs salgını ile mücadele sürecinde ve sokağa çıkma yasağının uygulandığı bir dönemde gerçekleştirilerek, demokratik tepki mekanizmalarının kullanılması da engellenmiştir.

Ayrıca, Mardin`de tarihi alana yapılmak istenen RES (Rüzgar Enerji Santrali) ile Danıştay`ın kararına rağmen Van`da, Kürtlerin toplumsal hafızası açısında önemli bir yer tutan ve doğayı tahrip edecek, Zilan Deresi üzerine yapılmak istenen HES (Hidro Elektrik Santrali) iktidarın tarih ve doğaya bakışını bir kez daha ortaya koymuştur.

Elektrik enerjisi ihtiyacı açısından "mecburi" olmayan ve yaşanan kayıplara rağmen hala geç olmadığını belirterek Hasankeyf`te yapılan yanlıştan biran önce dönülmesini, Van Zilan Deresi ve Mardin`de yapılmak istenen, tarih ve doğayı yok edecek projelerin de derhal durdurulmasını istiyoruz. 20 Mayıs 2020

 

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi

21. Dönem Yönetim Kurulu

 


Çok Okunanlar


KADIN ÜYELERİMİZ BİR ARADA..

ŞUBEMİZ İLE DİYARBAKIR İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ ARASINDA HİZMET STANDARDI PROTOKOLÜ İMZALANDI..

10 EKİM ANMA PROGRAMI..

İNÖNÜ ÜNİVERSİTESİ ELEKTRİK-ELEKTRONİK MÜHENDİSLİĞİ BÖLÜMÜ ZİYARET EDİLDİ

10 EKİM BASIN AÇIKLAMASI. 10 EKİM’İ UNUTMADIK..UNUTMAYACAĞIZ!

DİYARBAKIR BAROSU ZİYARETİ..

ELAZIĞ VE TUNCELİ İL TEMSİLCİLİKLERİ DENETLENDİ.

ELAZIĞ VE TUNCELİ İL TEMSİLCİLİKLERİ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 54


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.