MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

MESLEĞİMİZİ İTİBARSIZLAŞTIRAN UYGULAMALARA SON VERİN


GÜNDEM

 
Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Bingöl Belediye Başkanlığı’nı 23 Mayıs 2020 tarihinde yayınladığı ilan ile “zabıta memuru” kadrosuna açıktan atama yoluyla; elektrik-elektronik ve inşaat mühendisi istihdam edeceği duyurusu üzerine, ortak basın açıklaması yaptılar. “Büyük emekler ve fedakarlıklarla alınan mühendislik eğitiminin ve mesleğinin etik değerlerinin hiçe sayılarak, kamu kurumlarının meslek onurunu zedeleyen mesnetsiz ilanlarını kabul etmiyoruz. Bingöl Belediyesi’nin ilanını gençlerimizin geleceğe dair umutlarına yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor, meslektaşlarımızı inciten ilanı kınıyoruz” denilen açıklamaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) ve Elektrik Mühendisleri Odası (EMO), Bingöl Belediye Başkanlığı’nı 23 Mayıs 2020 tarihinde yayınladığı ilan ile “zabıta memuru” kadrosuna açıktan atama yoluyla; elektrik-elektronik ve inşaat mühendisi istihdam edeceği duyurusu üzerine, ortak basın açıklaması yaptılar. “Büyük emekler ve fedakarlıklarla alınan mühendislik eğitiminin ve mesleğinin etik değerlerinin hiçe sayılarak, kamu kurumlarının meslek onurunu zedeleyen mesnetsiz ilanlarını kabul etmiyoruz. Bingöl Belediyesi’nin ilanını gençlerimizin geleceğe dair umutlarına yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor, meslektaşlarımızı inciten ilanı kınıyoruz” denilen açıklamaya yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI VE ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI`NDAN ORTAK AÇIKLAMA:

MESLEĞİMİZİ İTİBARSIZLAŞTIRAN UYGULAMALARA SON VERİN!

Bingöl Belediye Başkanlığı tarafından, 23 Mayıs 2020 tarihinde yayınlanan ilan ile  "zabıta memuru" kadrosuna açıktan atama yoluyla; elektrik-elektronik ve inşaat mühendisi istihdam edileceği duyurulmuştur. 

Bingöl Belediyesi İnternet Sayfası`nda yer alan ilanda, "Bingöl Belediye Başkanlığı bünyesinde 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu`na tabi istihdam edilmek üzere; Belediye Zabıta Yönetmeliği hükümlerine göre aşağıda unvanı, sınıfı, derecesi, adedi, nitelikleri, KPSS puan türü, KPSS taban puanı ve diğer şartları taşımak kaydıyla belirtilen boş kadrolara açıktan atama yoluyla zabıta memuru alınacaktır" ifadelerine yer verilirken, 2 İnşaat Mühendisi, 1 elektrik-elektronik mühendisliği bölümünden mezun olma şartı arandığı da belirtilmiştir. 

Hükümetlerce uygulanan neoliberal politikalar sonucunda, Ülkemizde derinleşen ekonomik krizin etkileri toplumun tüm kesimlerinde kendini hissettirirken, son dönemde dünyayı ve Ülkemizi etkisi altına alan Koronavirüs (Covid-19) ile birlikte, yaşam koşulları da ağırlaşmıştır.   

Günümüz şartlarında meslektaşımız iş bulmakta zorlanırken, birçok meslektaşımız iş yerlerini kapatmak zorunda kalmış, birçok meslektaşımız da ücretli çalışma alanlarına mücadele eden meslektaşlarımız, sınırlı istihdam ve düşük ücretlerle piyasanın acımasız koşullarına terk edilen kamu hizmetlerini dahi alamamıştır. 

İşsizlik tüm meslek alanlarında olduğu gibi meslek alanımızın da can yakıcı  bir sorunu haline gelmiştir. Yeni mezun meslektaşlarımız nitelikli çalışma yaşamına dahil olamamaktadır. Çalışma yaşamına dahil olan meslektaşlarımız ise düşük ücretlerle çalışmaya zorlanmaktadır. Derinleşen işsizlik ortamında bile öğrenci kontenjanları sürekli olarak artırılarak, meslektaşlarımız güvencesiz çalışma koşullarına mecbur bırakılmakta, istihdam alanları giderek daraltılmaktadır. Meslektaşlarımız çareyi meslek dışı çalışma alanlarında aramaktadır.

Gerek kamuda gerekse özel işletmelerde mesleğimizin kamusal işlevi bilinçli olarak ortadan kaldırılmaktadır. Mesleğimizin itibarı, örgütsel bağları zayıflatılmaktadır.

Bizler, mühendislik fakültelerine büyük umutlarla kayıt olan, genç meslektaşlarımızın işsizlik nedeniyle almış oldukları mühendislik eğitimleri değersizleştirilmektedir. Genç meslektaşlarımızın niteliksiz işlere mahkûm edilmesine izin vermeyeceğiz. Sorun zabıta mesleği ile ilgili bir sorun değildir. Her iş ve meslek kıymetlidir. Fakat elektrik ve inşaat mühendislerinin almış oldukları eğitimlerinin dikkate alınmamasını ciddi bir sorun olarak görüyoruz.

Büyük emekler ve fedakarlıklarla alınan mühendislik eğitiminin ve mesleğinin etik değerlerinin hiçe sayılarak, kamu kurumlarının meslek onurunu zedeleyen mesnetsiz ilanlarını kabul etmiyoruz. Bingöl Belediyesi`nin ilanını gençlerimizin geleceğe dair umutlarına yönelik bir saldırı olarak değerlendiriyor, meslektaşlarımızı inciten ilanı kınıyoruz.  

Kamu kurumlarına sosyal devlet olmanın niteliklerini hatırlatıyor, Ülkemizde teknolojik gelişmelere paralel olarak, akıl ve bilimin öncülüğünde işsizlik sorununu çözecek yeni politikaların üretilmesini talep ediyoruz. 

 

 

TMMOB İNŞAAT MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU
TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI YÖNETİM KURULU
1 HAZİRAN 2020

 

 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 29


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.