MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

BARIŞIN GELMESİYLE BÖLGEDE KALKINMA SAĞLANACAKTIR (JINNEWS)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
EMO Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Sorgul Aytek Avşar JINNEWS’e yaptığı Ropörtajı:”Barışın gelmesiyle bölgede kalkınma sağlanacaktır”
 

 DİYARBAKIR - EMO Eşbaşkanı Sorgul Aytek Avşar,  işsizlik oranlarının TÜİK`in verilerinden 3 kat daha fazla olduğunu belirterek bölgenin ekonomik olarak kalkınması için toplumsal barışa ihtiyaç olduğuna dikkat çekti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) işsizlik oranını yüzde 13,6 olarak yayınladı. Verilerde işsiz mezunların oranı ise yüzde 10,3 olarak açıklandı. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) ise işsizlik oranı hakkında 5 bin kişinin katıldığı ‘Ekonomik kriz EMO`yu da etkiledi` isimli anket hazırladı. Anket sonuçlarında işsizlik oranının TÜİK`in açıkladığı işsizlik oranından fazla. Anket sonuçlarında 5 yılda mezunların işsizlik oranının yüzde 36,3`e çıktığı görüldü. EMO Eşbaşkanı Sorgul Aytek Avşar açıklanan verilere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

‘Sanayide bir gelişme yok`

Yapılan anketin EMO merkezli bir çalışma olduğunu ifade eden Sorgul, anketin yaklaşık 5 bin üyeden alınan bilgiler doğrultusunda yapıldığını hatırlattı. 5 bin üyenin 3`te 1`inin işsiz olduğunu dile getiren Sorgul, "TÜİK işsizlik oranını yüzde 10 gibi gösterirken bizim gerçekleştirmiş olduğumuz ankette yüzde 32,2`lik bir sonuç görünüyor. Yani TÜİK`in 3 katı kadar bir oran bu. Bin 500`e yakını işsiz olarak açıklandı. Bunların 127`si emekli olarak görülüyor. Geri kalan kısmı işsiz. İşsiz üyelerimizin arasında kadınların oranı ise yüzde 42,2. Krizin daha çok kadınlar üzerinde işlediğini görüyoruz. 10 yıl öncesinde 20 kişilik kontenjanlarla başladık ama şu an bölgenin neredeyse her yerinde okul var ve kontenjanlar 6-7 katına çıkarıldı. Nitelikli eğitim verilmeden çok sayıda öğrenci mezun oldu. Bunun yanında sanayide bir gelişme yok ve kalifiye kişiler açıkta. Gençler en verimli çağlarındayken hiçbir şey yapamıyorlar. Bu, hem ülke ekonomisi için hem de gençlerin psikolojisi için zararlı bir durum" diye kaydetti.

‘Kadının olduğu her yerde mücadele vardır`

Kadınların işsizlik oranının TÜİK verilerinde tam olarak belirtilmediğini söyleyen Sorgul, çalışanların sigortalarının ve gerçekte aldıkları maaşın tutmadığını belirtti. Kadınların iş yaşamında yaşadığı zorluklara da değinen Sorgul, "Kadına herhangi bir alan bırakılmamış durumda. Kadın çalışırken bile mobingle mücadele ediyor. Kadın aktif yerlerde çalıştırılmıyor, aktif yerlerde çalışınca bile sahalara çıkarılmıyor. Yönetici kadroları açıldığında kadın oldukları için kadrolara yerleştirilmiyor. Erkekler kendi içlerinde bir grup oluşturuyorlar ve kendi kendilerine bir atama gerçekleştiriyorlar. Kadınlar her zaman dışarıda bırakılıyorlar. Biz bunu çok sayıda kurumda görüyoruz. Bir kadın arkadaşımıza kadro geldiği halde KESK üyesi olduğu için kadro verilmedi. Kadın arkadaşımızın 10 yıllık bir çalışması var. Maalesef kurumlarda siz kadınsanız, KESK`li iseniz bu tarz ötekileştirilmelere maruz kalabiliyorsunuz. Kadının olduğu her yerde mücadele vardır. Mücadele olmadan kadınlar bir yerde tutunamıyor. Kadına dönük şiddet vakalarında, mobingde, her türlü ayrıştırmada kadın dayanışmasının etkisi büyük olacaktır" dedi.

‘Toplumsal barışın sağlanması çok önemli`

Sorgul, işsizliğin önüne geçebilmek için yapılması gerekenleri şu şekilde sıraladı: "Ekonomi politikalarının düzeltilmesi, sanayi sektöründeki gelişmeleri takip ederek ve güncel tutarak, farklı alanlara yatırım yapılmalıdır. Okullarda kontenjanlar azaltılarak kalifiye öğrenci yetiştirilmeli. Öğrencilere dönük teşviklerin olması ve öğrenciler henüz okuldayken önlerine bir program konulması gerekiyor. Özelleştirmelerin devam etmemesi istihdamların önünü açacaktır. Özelleştirilmelerden sonraki taşeronlaşma kişilerin hem maaşlarını hem de çalışma koşullarını olumsuz etkiliyor. Toplumsal barışın sağlanması çok önemli. Kaos süreçlerinde bölgeye yatırımlar durur. Barışın gelmesiyle bölge olarak kalkınma sağlanacaktır. Dayanışmayla, bir arada durarak, örgütlenerek bu sorunları aşabileceğimize inanıyoruz."

21 Mart 2020 (JINNEWS)


Çok Okunanlar


EMO GENÇ BULUŞMASI VE EMO TANITIMI SEMİNERİ DÜZENLENDİ.

DİCLE ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş`DE BULUNAN EMO İŞYERİNE ÜYE ZİYARETİ YAPILDI

SİİRT İLİ ÜYE-ÖRGÜTLENME ÇALIŞMALARI

ŞUBEMİZ 23. DÖNEM 2. DANIŞMA KURULU TOPLANDI.

Okunma Sayısı: 104


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.