MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

ARİN ZÜMRÜT`ÜN SERBEST BIRAKILIRAK ÖZGÜRLÜĞÜNE KAVUŞMASINI İSTİYORUZ..


GÜNDEM

 
26 Haziran 2020 tarihinde; sivil toplum örgütleri ve meslek örgütü yöneticileri ile üyelerinin de aralarında bulunduğu gözaltılar sonucunda gözaltına alınarak tutuklanan TMMOB Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Arin ZÜMRÜT`ün serbest bırakılması ve özgürlüğüe kavuşması için TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu Kadın Çalışma grubu tarafından 1 Temmuz 2020 tarihiinde bir basın açıklaması yapıldı.Basın açıklaması için haberin devamını tıklayınız..
 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

26 Haziran 2020 cuma günü, Sivil toplum örgütleri ve meslek örgütü yöneticileri ile üyelerinin de aralarında bulunduğu birçok eve baskınlar düzenlenmiş ve gözaltılar olmuştur. 28.06.2020 tarihinde ise Savcılık gözaltında bulunanları tutuklama istemiyle mahkemeye sevk etmiş; meslek ve sivil toplum örgütü yöneticisi ve çoğunluğu kadın olan 23kişitutuklanmıştır.

Bir yandan tüm Dünyayı etkisi altına alan covit19 salgını ile toplumsal olarak mücadele devam ederken diğer yandan yaşanan ekonomik kriz ve bunların yol açtığı sosyal ve toplumsal etkileri minimize etmeye çalışan sivil toplum kurumlarına hukuksuzca ve adil olmayan yöntemlerle yönelmek kabul edilir değildir. Toplumun kutuplaştırılması, ötekileştirilmesi ve ayrıştırılması söylemlerinin bu süreçlerde yoğunluklu hissettirilmesi ve bu yönlü uygulamaların yaşamsallaştırılması düşündürücüdür. Barıştan, insan haklarından, demokrasiden yana söylemler toplumun yararına olurken iktidarın zararına olduğu içinbu alanda çalışma yürüten kurumlar, meslek odaları, dernekler illegalize edilerek toplumla bağı kopartılmak istenmektedir. Gerçekleştirilen hukuksuz tutuklamalar da bunun bir göstergesidir.

Sistemin ve siyasal iktidarın özellikle beslediği şiddete eğilim, toplumda en çok kadınları ve çocukları etkilemektedir. Öyle ki26 Haziran 2020 tarihinde gözaltına alınırken işkenceye maruz kaldığı açıkça görünen Rojbin Çetin için kademeli kuvvet uygulanmıştır demek şiddet algılarının ölçütünü göstermektedir. Aynı şekilde toplumda yaşanan hukuksuzluğa, şiddete, çocuk istismarlarına ve siyasal ranta karşı çıkan kadın kurumları ve kadın mücadelesi yürüten kurum yöneticileri hedef alınarak çalışmaları kriminalize edilmek istenilmektedir. Kadının dayanışması ve mücadelesi engellenmeye çalışılmaktadır.

Tutuklananlar arasında bulunan Arin Zümrüt, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi yönetim kurulu üyesidir. Arin Zümrüt aynı zamanda, kadına yönelik şiddet ve hak ihlalleri alanında çalışma yürüten STK, sendika ve meslek örgütlerinin oluşturduğu Şiddetle Mücadele Ağı çalışmalarına, TMMOB İKK Kadın Çalışma grubunu temsilen katılmaktaydı. Arin Zümrüt`ün yaşadığı diğer bir hukuksuzluk ise KHK ile ihraç edilmesidir.

Bugün artık kadınların yaşamın her alanına müdahil olmaları ve çözüm gücünü sergilemeleri maalesef ki iktidarı rahatsız etmekte ve kadına daha acımasız saldırmasını beraberinde getirmektedir. Yaşadığımız coğrafya da ise sorunlar daha katmerli yaşanmaktadır. Kürt halkına ve kadının mücadelesine baskı ve saldırılar sistematik bir şekilde kesintisiz devam etmektedir. Tarihten günümüze kadar bu saldırıların sebebi aynı tekçi zihniyet olsa da saldırı argümanları kısmen şekil değiştirmiştir.

Biz kadınlar olarak meslektaşımız, yol arkadaşımız Arin başta olmak üzere tüm kadınlar üzerindeki baskıların ve hukuksuz tutuklamaların bir an önce son bulmasını istiyoruz. Yaşam hakkımızı savunurken, özgürlüğümüzden alıkonularak cezalandırılmak istemiyoruz. Nefes almak ve birbirimize nefes aldırmak istiyoruz. İktidarın sözünü esirgemeyen, sivil toplum faaliyeti içinde yer alan arkadaşlarımıza muhalif tutumlarından dolayı bu denli saldırmasını kabul etmiyoruz.

Her fırsatta kadının sesini kısmaya çalışan iktidarın, kadın mücadelesi yürüten kadınları baskılamak için değil TACİZCİLERİN, TECAVÜZCÜLERİN, ÇOCUK İSTİSMARCILARININ cezalandırılması için çalışma yürütmeleri gerektiğini söylüyoruz.

Astım hastası olan Arin`in pandemi döneminde hapishanede tutulması sağlığını tehlikeye atmakta ve bizleri endişelendirmektedir. Arvin`in annesi Arin`i beklediği gibi bizde, bize güç veren arkadaşımız, meslektaşımız, yöneticimiz, temsilcimiz Arin`i bekliyoruz. Bir an önce serbest bırakılarak, özgürlüğüne kavuşmasını talep ediyoruz.01.07.2020

 

TMMOB AMED İL KOORDİNASYON KURULU KADIN ÇALIŞMA GRUBU

 

 


 


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 22


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.