MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KENTİMİZİ RANT, TALAN VE YIKIM POLİTİKALARINIZA ALET ETMEYECEĞİZ.


GÜNDEM

 
Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesinin Maliye Bakanlığı tarafından büyük bir cami külliyesi ve ticari mekânlar yaptırılmak üzere dönüştürülmesine karşı, TMMOB Diyarbakır İl Koordinasyon Kurulu tarafından 14 Temmuz 2020 tarihinde saat 13:00 te Karayolları önünde bir basın açıklaması yapıldı.Basın açıklaması haberinin devamı için tıklayınız..
 

 BASINA VE KAMUOYUNA

Bilindiği üzere Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesi, Maliye Bakanlığı tarafından büyük bir cami külliyesi ve ticari mekânlar yaptırılmak üzere,01.10.2013 tarihinde Diyanet İşleri Başkanlığı`na tahsis edilmişti. Diyanet İşleri Başkanlığı`nın 04.10.2013 tarih ve 9812 sayılı yazısına istinaden, Yenişehir ilçesinde bulunan yerleşkenin 28.500  m2 büyüklüğündeki alanıusulsüz bir şekilde ifraz edilerek, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan yeni plan tadilatıyla `Dini Tesis Alanı`na dönüştürülmüştü. Bu plan 12.11.2013 tarihinde resen onaylanmıştı. Alanın tahsisinden sonrabelirli merkezlerin icazetiyle çalışan Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu, daha önce aldığı yanlış kararlara bir yenisini daha ekleyerek,yerleşkedeki 11 adet tescilli yapının tescil şerhini kaldırarak yıkımlarının önünü açmıştı.

Bu kanunsuz, ısmarlama uygulamalara karşıdefalarca yaptığımız açıklamalara, uyarılara ve başlatmış olduğumuz hukuki süreçlere rağmen, bütün kurumlar iş birliği içerisinde davranarak buyanlış kararların uygulanmasına sebep olmuştur. Bugün geldiğimiz noktada mevcut Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan yüzlerce ağaç kesilmiş, bir çok tescilli yapı yıkılmış, adeta doğa vekültür katliamı gerçekleştirilerek mevcut alan yapılaşmaya açılmıştı. Allah`ın bir lütfu diye eline aldıkları OHAL`i de fırsat olarak kullanan mevcut iktidar, Merkez Camii adında estetikten ve şehrin özgünmimarisinden uzak devasa bir beton kütlesi ile kentin temel nefes koridoruna ilk darbeyi vurmuştu.

RANTA, YIKIMA VE TALANA doymayan mevcut iktidar, karayolları yerleşkesinin geriye kalan parseline de bugün tekrar göz dikmiştir. Yerleşke konum itibariyle kent trafiğinin en yoğun olduğu yerleşim bölgesinde yer almaktadır. Tarihi Suriçi`nde onlarca cami olmasına rağmen Merkez Cami ile oluşturulan yoğunluk yerleşkede yeni yapıların yapılması ile birlikte daha da artacaktır. Mevcut lojman ve ek idari bina dahiltoplamda 7 blok yapıyı yıkarakyerine 9500 m² kapalı alan, 4592 m² bodrum kat olacak şekilde Z+2 Katlı Ek idari bina, Bodrum + 5 katlı 1624 m² kapalı alana sahipözel müdür lojmanı, Bodrum+8 katlı her biri 7080 m²alandan oluşacak 4 blok personel lojmanı, 66 araçlık kapalı otopark ile bunlara ait galeri ve bağlantı yolları yapılması planlanmaktadır. Mevcut yapılara kıyasla kat yüksekliği ve yapı yoğunluğu 2 katından fazla arttırılmıştır. Kentin nefes alan koridoru önünde açıkçabir ‘beton bariyer` olarak planlanan proje, yapılması durumunda yarım yüzyıldan fazla ömre sahip yüzlerce ağacın da katledilmesi demektir.

Yenişehir Mahallesi 491 Ada 74 nolu parselde yapılması planlanan söz konusu projenin ihale süreciAnkara`dan yürütülmüş ve ihale Ankara`da yapılmıştır.Kurumun kendisine ait; kent merkezine çok yakın, yeni yerleşim bölgelerinde konum, alan büyüklüğü, ulaşım ve diğer birçok  konuda çok daha uygun arsaları olmasına rağmen projeyi bu alanda gerçekleştirmeyi planlaması art niyet taşımaktadır. Haberdar olduğumuz an itibariyle il koordinasyon kurulumuz tarafından bir heyet oluşturularak Karayolları 9. Bölge Müdürlüğü`nden randevu talep edilmiştir. Alanın kent merkezi için çok önemli nefes alma koridoru olduğunu anlatmak, içerisinde kalan son Tescilli Yapıyı ve her biri tescile değer yarım yüzyıllık yüzlerce ağacı korumak amacıyla bir görüşme talep edilmiştir. Görüşmede genel müdürün iletişime kapalı olduğu, kente yapılan bu tahribatın farkında olduğu ve isteyerek bilinçli bir şekilde bunu yapmak istediği alenen görülmüştür. 1930 yılında, Suriçi`ne hava akışını sağlamak, kentin sur dışına doğru gelişimini kolaylaştırmak ve dönemin ulaşım araçlarının daha rahat geçişi için, kenti çevreleyen tarihi surların yıkılmasına karar veren sorumsuz ve bilinçsiz bürokratları, üzerinden yüzyıla yakın zaman geçmesine rağmen bu halk nasıl unutmamış ve beddua ile anıyorsa bugün bu kararı verenler ve buna sebep olanlarda aynı kötülükle anılacaktır ve hukuk önünde bu kanunsuz uygulamaların hesabı sorulacaktır.

İktidarın; rant, talan ve hırsızlık politikalarını uygulamaya sokmadan önce ruhsatsız, izinsiz veprojesiz bir şekilde camii inşaatlarına başladığı bütün kamuoyunca bilinmektedir. Talan ve hırsızlığın üstünü örtmek için ‘`bunlar din düşmanları, camilerekarşıdırlar`` algısını yaratarak ve halkın dini duygularını istismar ederek yürüttükleri politikalar herkesin malumudur. Ancak kent savunucularınısusturmak amacıyla rant ve talan faaliyetlerine alan açmak için yürüttükleri bu tür politikalar artık teşhir olmuş durumdadır. Burada yapılan camii inşaatı sürecinde halktan bağış toplamak için duvarlara yazılanve sonrasında üstü kapatılan IBAN hesap numaraları ile yapılan büyük hırsızlık bütün halk tarafından bilinmektedir. Acil bir şekilde kentin ihtiyacı olarak başlanan camii inşaatı da ne hikmetse beş yıldır hala tamamlanmamıştır!

Kentimiz için büyük önem taşıyanyeşil kuşak alanını ve aynı zamanda kentin nefes alma koridorunubirilerinin rantına ve talanına kurban etmeyeceğimizi, anıtsal durumda olan yarım yüzyıllık yüzlerce ağacı kestirtmeyeceğimizi belirtiyoruz. 

KENTİMİZİ RANT, TALAN VE YIKIM POLİTİKALARINIZA ALET ETMEYECEĞİZ. 

Kentimizin bütün demokratik sivil toplum kuruluşlarına, siyasi partilerine ve halkımıza çağrımızdır:

KENTİMİZİN NEFESİNİ KESEREK BETONA GÖMMEK İSTEYENLERE KARŞI BİRLİKTE MÜCADELE EDELİM.

KENTİMİZİ, DOĞAMIZI VE DEĞERLERİMİZİBİRLİKTE SAVUNALIM.

BU KENT BİZİM, BİRLİKTE KORUYALIM.

                                                                                   14.07.2020                                   TMMOB AMED İL KOORDİNASYON KURULU


Çok Okunanlar


VANGÖLÜ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş (VEDAŞ) HAKKARİ İL MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARET EDİLDİ..

HAKKARİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRLÜĞÜ ZİYARET EDİLDİ..

EMO DİYARBAKIR ŞUBE 21. DÖNEM YÖNETİM KURULU TOPLANTISI ONLİNE YAPILDI..

PERİYODİK KONTROL MUAYENE PERSONELİ TEMEL ELEKTRİK GRUBU-EK EĞİTİM DUYURUSU

FARKINDALIK, İLETİŞİM, DUYGUSAL DAYANIKLILIK” KONULU SÖYLEŞİ YAPILACAKTIR

Okunma Sayısı: 26


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.