MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

TMMOB OHAL KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERİ (KHK) İLE İHRAÇ EDİLEN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI RAPORU YAYIMLANDI..


GÜNDEM

 
TMMOB OHAL Kanun Hükmünde Kararnameleri (KHK) İle İhraç Edilen Mühendis, Mimar Ve Şehir Plancıları Raporu Eylül 2020`de yayımlandı.Yazının devamı için tıklayınız..
 

SUNUŞ

15 Temmuz 2016 tarihinde yaşanan darbe girişimi uzun süredir otoriterleşme eğilimi gösteren AKP iktidarı tarafından "tanrının bir lütfu" ve/veya "bir proje" olarak görülmüştür. Siyasal iktidar, 15 Temmuz`u gerekçe göstererek Olağanüstü Hal (OHAL) ilan edip istisnai, sınırsız ve denetimsiz yetkiyi elde ederek; neticede OHAL kararnameleri aracılığıyla, otoriter yönetimini pekiştirmiştir.

Darbe girişimini fırsata çeviren AKP Anayasa`dan kaynaklanan en temel demokratik hakları askıya aldığı gibi, hiç zaman kaybetmeden kamu çalışanlarının tasfiyesine yönelmiştir. Bu süreçte kamu çalışanlarını sorgusuz, sualsiz, hukuksuz bir biçimde kamu görevinden ihraç etmiştir.

Bilindiği gibi, evrensel insan haklarının en temel ilkelerinden ikisi "masumiyet karinesi" ile "savunma hakkı"dır. Buna göre, herkes suçu ispat edilene kadar masum kabul edilir. Bir insana suç somut olarak atfedilir ve savunma hakkı kullandırılır. AKP yönetimi "masumiyet karinesi"ne saygı göstermeden, herhangi bir suç atfetme gereği duymadan, iltisak gibi soyut, ispatlanamaz ve ölçülemez kavramların icadı yoluyla insanları kamudan ihraç etmiş; buna karşılık onlara hiçbir savunma hakkı tanımamıştır. Üstelik Fethullah Gülen Cemaati`ni gerekçe gösteren AKP, demokrat, yurtsever ve sosyalist kimliğiyle bilinen, sendikal örgütlenme ve mücadelede yer alan kamu çalışanlarını da bu kapsamda değerlendirerek kamudan ihraç etmiştir.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu`na göre istihdam edilen kamu çalışanları, bu kanunun koruması altındadır. Kanun`un 125. Maddesinin E Fıkrası devlet memurluğundan çıkarılma koşullarını belirler. Hukuken böyle bir yol işletilmesi gerekirken, iktidarın kamu çalışanlarını keyfi bir yolla ihraç etmesi hukuksuzluğun açık bir göstergesidir. 

Doğal olarak kamuda çalışan mühendis, mimar ve şehir plancıları da bu süreçten etkilenmiş, çok sayıda TMMOB üyesi, başta OHAL Kanun Hakkında Kararnameleri (KHK) olmak üzere birçok hukuksuz yolla kamudan ihraç edilmiştir. Sorun ihraçla da sınırlı kalmamış, adeta intikam peşinde koşan iktidar, mesleğimizin getirdiği diğer yetki ve unvanların da kullanılmasına engel olmuş, üyelerimizi adeta sivil ölüme mahkûm etmiştir. İhraçlar sadece üyelerimizle sınırlı kalmamış, geçmişte görev yapmış ve/veya halen aktif görevine devam eden birçok TMMOB, oda ve şube yöneticisi, temsilcisi de bu hukuksuzlukla karşı karşıya kalmıştır.

TMMOB olarak bağlı odalarımız ve şubeleri, İl Koordinasyon Kurulları (İKK) ile bu hukuk dışı, keyfi uygulamalara karşı çıkmanın toplumsal ve siyasal görevimiz olduğunun bilincindeyiz. Bu çerçevede yürüttüğümüz mücadeleyi kararlılıkla sürdüreceğiz.

 

Emin Koramaz
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 

Dosyalar

TMMOB OHAL KANUN HÜKMÜNDE KARARNAMELERİ (KHK) İLE İHRAÇ EDİLEN MÜHENDİS, MİMAR VE ŞEHİR PLANCILARI RAPORU (6203 KB)


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 37


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2020 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.