MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KADINLARIN YETİŞTİRDİĞİ NESİLLER DÜNYAYI YÖNETİYOR… 
Şube Eşbaşkanımız Sorgül Aytek Avşar 6 Temmuz 2021 tarihinde Ötekilerin Gündemi Programında düzenlenen söyleşide yöneltilen soruları yanıtladı..”Kadınların yetiştirdiği nesiller dünyayı yönetiyor”diyen Sorgül Aytek Avşar’ın Söyleşideki paylaşımlarına ilişkin ayrıntılar için yazının devamını tıklayınız.
 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Tarihsel ve zorlu bir süreçten geçiyoruz. Bu geçiş süreçlerinde, savaşlarda ve ölümcül salgınlarda kadınlara biçilen roller nelerdir? Dünyada demokratik süreçlerini tamamlamış toplumları da baz alırsak, gerçek anlamda kamusal alanlarda kadınlar yerlerini alabilmişler midir?

 

EMO Amed Şube Eş Başkanı Sorgul Aytek Avşar: Tarihsel ve zorlu süreçlerden geçildiği doğrudur. Lakin bu tarihsel süreç sürekli fonksiyon değiştirse de kadının toplum içerisindeki mücadelesi ve duruşu da farklılık göstermiştir. Bu mücadelenin temelinde kadının direngenlik esaslı duruşu hep olmuştur. Kadınlara biçilen rol toplumun genelinde benzer özellikler oluşturmuştur. Toplumun benimsediği dini inançlar, gelenekler, alışkanlıklar kadın üzerinde hep bir baskı aracı olarak kullanılmıştır. Toplum tarafından kadına kadın oluşundan kaynaklı ve zorunlu yapması beklenen ödev ve görevler atfedilmiştir. Oysaki kadının toplum içerisindeki görev ve ödevlerini bir erk değil -varsa öyle bir olgu- bunu da kendisi belirlemelidir. Dünyada demokratik süreçlerini tamamlamış bilinen toplumlarda bile kadın gerçek anlamda yerini alamamıştır. Demokratik süreçlerini tamamlamak üzere olan toplumlarda kadınların kamusal alanlardaki yerleri erk gücünün 1/3`ü oranındadır. Yani erk ile eş olarak yönetilmesi gereken bir çok kamusal görev çoğu yerde erk tarafından yönetiliyor. Bu da önümüzde uzun soluklu bir yol olduğunu göstermektedir.

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Siyasette, kültürde, sanatta ve bilimde kadınların ayak sesleri geç duyuldu neden? Dünyada ve Türkiye`de bunu nasıl örneklendirebilirsiniz?

EMO Amed Şube Eş Başkanı Sorgul Aytek Avşar:Toplumda kadına biçilmeye çalışılan görev ve ödev sorumluluğu algısı kadını siyasette, sporda, sanatta, kültürde ve bilimde hep geri plana atmıştır. Oysa kadının görevi salt toplumun dayatması sonucu ortaya çıkartılmaya çalışılan ödevleri yapmak değildir. Kadın toplumun her nefesinde yer almıştır. Tarihsel evreye baktığımızda bunları görebilmekteyiz. Örnek vermek gerekirse: Mary Wollstonecraft, feminizm kavramından ilk bahseden ve kadın haklarının yasalaşması fikrini ortaya atan ve mücadele eden bir kadın. Emmeline Pankhurst, kadınların seçme ve seçilme hakkı konusunda hayatını ortaya atan bir kadın aktivist. Eleaner Roosevelt, Uluslararası İnsan Hakları Bildirgesini Birleşmiş Milletler genel kuruluna sunan ve kabul görmesini sağlayan kadın aktivisttir. Leyla Qasim, Kürt kadın devrimcisi, toplumsal eşitlik ve kadın hakları üzerine yoğunlaşmış bir kadın aktivist. Bu örnekleri çoğaltabiliriz: Son günlerde dünyada etkili olarak birçok insanın ölümüne neden olan Covid-19 virüsüne karşı aşı geliştiren Dr. Özlem Türeci de örnek gösterilebilir.

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ- Son yıllarda, Türkiye`nin toplumsal yapısında kadınlar nereye doğru gidiyor? Şiddetin ve tacizlerin bu denli artması ürkütücü! 68, 78 ve 80 kuşağına bakıp bugünü nasıl değerlendirirsiniz?

 

EMO Amed Şube Eş Başkanı Sorgul Aytek Avşar: Türkiye üzerinden gün geçtikçe artan kadına yönelik her türlü şiddet olaylarını görebiliyoruz. Bunun birçok nedeni olmasıyla birlikte esas nedenler şöyle sıralanabilir: Siyasal iktidarın kadına karşı şiddeti önlemek için geliştiremediği yöntem ve esaslar (Politik-toplumsal eşitlik kavramının yok sayılması). Toplumda kadına biçilmeye çalışılan ödevler ve sorumluluklar. Gelenek ve din olgularının kadını yok sayması ya da bu olguların yanlış yorumlanarak kadını görmezden gelip en son plana atması gibi daha birçok neden ve sonuç ilişkisi sıralanabilir. Ülkede kadınlar maalesef hak ettikleri hiçbir yerde -neredeyse- yer alamadılar. Burada yukarıda sayılan sebepler yanında erk gücünün kendini her alanda hak sahibi görme arzusunda olması da bulunmaktadır.

Aslında 68-78-80 kuşaklarında da kadına hak edilen değer ve konum verilmemiştir. Biz kadınlar olarak 68-78 kuşağına duygusal politik duruş olarak bakamayız. Kadının elde ettiği kazanımlarına bakmamız gereklidir.

 

ÖTEKİLERİN GÜNDEMİ: Kadınlar dünyayı yönetseydi nasıl bir dünya olurdu?

 

EMO Amed Şube Eş Başkanı Sorgul Aytek Avşar: Kadınların yetiştirdiği nesiller dünyayı yönetiyor zaten... Kadının başta hayata bakışıyla yetiştireceği nesil ile yetiştirmesi gereken nesil arasında oldukça farklılık bulunmaktadır. Kadın örgütlülüğü, son yıllarda yaşanmakta olan baskı ve cinsiyetçilik nedeniyle daha bir kenetleniyor. Kadın gelişen teknolojiyle daha bir farkındalık kazandı, okuyan, sorgulayan kadınlar var artık... Bu süreç devam ederse, bu örgütlülükle daha çok bilinçlenen kadın yeni nesilleri yetiştirebilecek. Bu bir hayal değil... Eğer kadın kendini gerçekleştirebilirse daha renkli, eşitlikçi, çoğulcu, ve sevgi dolu olurdu ve böyle nesillerle devam ederdi...


Çok Okunanlar


KADIN ÜYELERİMİZ BİR ARADA..

10 EKİM ANMA PROGRAMI..

10 EKİM BASIN AÇIKLAMASI. 10 EKİM’İ UNUTMADIK..UNUTMAYACAĞIZ!

MALATYA`DA SMM ÜYELERİYLE BİRARAYA GELİNDİ..

TMMOB MALATYA 7.YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENDİ.

ELAZIĞ VE TUNCELİ İL TEMSİLCİLİKLERİ ZİYARET EDİLDİ

ELAZIĞ VE TUNCELİ İL TEMSİLCİLİKLERİ DENETLENDİ.

DİYARBAKIR BAROSU ZİYARETİ..

TMMOB DİYARBAKIR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENDİ

MALATYA TEMSİLCİLİĞİ ZİYARET EDİLDİ..

Okunma Sayısı: 33


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.