MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

HÜKÜMETTEN YENİ YIL KUTLAMASI: ELEKTRİK BAŞTA OLMAK ÜZERE HERŞEYE ZAM.. 
2022 yılında elektriğe yapılan zamlara ilişkin Şubemiz tarafından 03 Ocak 2022 tarihinde bir basın açıklaması yapıldı.`Hükümetten Yeni Yıl Kutlaması: Elektrik Başta Olmak Üzere Herşeye Zam` başlıklı basın açıklaması metni için tıklayınız..
 

 

BASINA VE KAMUOYUNA

 

HÜKÜMETTEN YENİ YIL KUTLAMASI: ELEKTRİK BAŞTA OLMAK ÜZERE HERŞEYE ZAM.

2022 yılına zamlarla merhaba dedik. Doları düşürdük, "Marketler ve diğer kesimlerinde başta gıda olmak üzere fiyatlarını düşürsün." diyen iktidar, önce kendisiyle çelişti. Herkes indirim beklerken motorin, benzin ve lpg` de yüksek oranlarda zam yapıldı. Bu yetmezmiş gibi, kendi kurumu olan TÜİK`e kendisi de güvenmediğini açıkça ortaya koyarak, vergi vb. alacaklarına makyajlanmış enflasyonun üzerinde olan %36,2`lik zam yapıldı.

Ayrıca, 2021 yılında yapılan zamlar yetmezmiş gibi, 2022 yılında elektriğe yapılan fahiş zam oranları ile güle oynaya girdik. Konutlarda 5 kWh‘e kadar (aylık 150 kWh) %52, üstü için de %127 oranlarında zam yapıldı. Tabii sanayii ve diğer abone grupları da unutulmadı. "Sanayici miyiz kardeşim!  Bize ne." demeyin. Çünkü, sanayici de artan maliyetini ürettiği ürüne zam olarak yansıtacaktır.

Elektrik Mühendisleri Odası olarak, 4 kişilik ailenin aylık zaruri elektrik tüketimini 230 kWh olarak hesaplayıp, özellikle ihtiyaç sahiplerine bu kWh`e kadar ücretsiz olarak verilmesi gerektiğini defalarca belirtmiştik. Ancak, maalesef EPDK tarafından aylık zaruri elektrik tüketimi 150 kWh olarak baz alınmıştır.

Kullanılan tüm elektrikli cihazlar az tüketim yapan A sınıfı, lambalar led bile olsa aylık 150 kWh`in üstünde tüketim olacağı aşikardır. Dolayısıyla yapılan zam %80`in üzerinde olacaktır.  Vatandaşın hangi gelirine bu oranda zam yaptığınızı açıklar mısınız?

Kaldı ki; tarifeli uygulamayı ve yapılan zammı dar gelirliyi korumak amacıyla yapıldı söylemi tamamen dalga geçmektir. Her halükarda %52 zam yapılarak dar gelirli yurttaşların nasıl düşünüldüğünü merak ediyoruz. Ayrıca, dar gelirli yurttaşlarımızın alım gücü düşük olduğundan, satın alıp kullandığı elektrikli cihazların çoğu fazla tüketim yapan cihazlardır.

Dar gelirliyi çok düşünecekseniz, faturasına zam değil en azından indirim yapabilirdiniz. Ya da 2020-2021 yıllarında dağıtım şirketlerine yaptığınız %80 indirimi halka yansıtmaya başlayabilirdiniz.

Anlaşılan, asgari ücretliye, memur-işçi ve emekliye yapılan/yapılacak zamları, fahiş oranlarda artırılan elektrik ve doğalgaz başta olmak üzere bu kalemlerden vatandaşa yüklenerek karşılanmak istenmektedir. Vatandaşın gelir cebine kaşık ile verip, gider cebinden de kepçe ile alınmaya devam edilecektir.

Ay sonunu getirmek için bir iğne ucu kadar yapacağı harcamaları bile düşünen vatandaşlarımızın, bu zamlarla daha da yoksullaşacaklarını biliyor ve yapılan bu fahiş zamların kesinlikle geri çekilmesi gerektiğini belirtiyoruz. 03.01.2022

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi


 


Çok Okunanlar


KAMUDA ÇALIŞAN MİMAR, MÜHENDİS VE ŞEHİR PLANCILARI HAKKINI İSTİYOR!

TMMOB DİYARBAKIR İL KOORDİNASYON KURULU TARAFINDAN`KAYYIM İRADE GASPI VE KENT KIRIMI ÖN RAPORU` KAMUOYU İLE PAYLAŞILDI..

KAMUDA ÇALIŞAN MİMAR, MÜHENDİS VE ŞEHİR PLANCILARI HAKKINI İSTİYOR!

ÜYE AİDAT BORÇLARI YAPILANDIRMA SÜRESİ UZATILDI

Okunma Sayısı: 60


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.