MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

JENERATÖRLÜ BİNA VE SİTE YÖNETİCİLERİNİN DİKKATİNE...


DUYURU

 
özellikle apartman ve siteler başta olmak üzere, jeneratör kullanılan yapıların çoğunda ana şebekeden ayrı yapılması gereken jeneratör bağlantısının ve projesinin ayrı yapılmadığı ve sayaçlardan geçerek endeks olarak vatandaşlara faturalandırıldığı tespit edilmiştir. site sakinlerinin daha fazla mağdur olmamaları için Şubemizce Site yöneticilerini konu hakkında bilgilendirmek ve yaşanan mağduriyetin giderilmesi için DEDAŞ`a başvuruda bulunmak için örnek dilekçe sitemizde yayımlanmıştır. Haberin dvamı için tıklayınız.
 

 

Site Yöneticilerinin Bilgi ve Dikkatine…

Dicle Elektrik Dağıtım A.Ş. ne bağlı Diyarbakır başta olmak üzere, Şanlıurfa, Mardin, Siirt, Batman ve Şırnak illerinde yaşanan elektrik kesintileri nedeniyle işyerleri, binalar ve site gibi yerlerde Jeneratörler kullanılmaktadır.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi tarafından Diyarbakır ilinde yapılan incelemelerde; özellikle apartman ve siteler başta olmak üzere, jeneratör kullanılan yapıların çoğunda ana şebekeden ayrı yapılması gereken jeneratör bağlantısının ve projesinin müteahhitler tarafından maliyeti düşürmek adına ayrı yapılmadığı ve sayaçlardan geçerek endeks olarak vatandaşlara faturalandırıldığı tespit edilmiştir.

Yani site sakinlerince müteahhitlere ödemesi yapılarak tesis edilen ve yine site sakinleri tarafından bedeli ödenen yakıtın kullanılması sonucu jeneratörler tarafından üretilen elektriğin sayaçlardan geçmesi nedeniyle bedelini de ödemek zorunda bırakılmaktasınız.

Yine, söz konusu jeneratör projelerinin çoğunun kabulü DEDAŞ tarafından mevcut hali ile yapıldığı anlaşılmıştır.

Ayrıca, Elektrik Pı̇yasasında Lı̇sanssız Elektrı̇k Üretı̇m Yönetmelı̇ğı̇`nin 37. Maddesinin 4.  Fıkrasında "Birden çok kullanıcıya elektrik enerjisi sağlayacak şekilde tesis edilen imdat jeneratörlerinin, kesinti durumunda ana şebekeden ayrılan şebeke üzerinden kullanıcılarına enerji sağladığı ve bu enerjinin kullanıcı sayaçlarından geçen site, alışveriş merkezi, yerleşke ve benzeri kullanım noktalarında fazla elektrik enerjisi tahakkukunu önlemek amacıyla, söz konusu imdat jeneratörü tarafından üretilerek şebekeye verilen elektrik enerjisi, ilgili ortak tüketim sayaç değerlerinden mahsup edilir. Bu fıkra kapsamındaki üretimin, ortak tüketimden fazla olması halinde, bakiye üretim mahsup için bir sonraki aya aktarılır. Bu fıkra kapsamındaki imdat jeneratörü ayrı bir ölçü sistemi ya da ortak tüketim sayacı üzerinden tesisata bağlanır. Her iki durumda da tek yönlü ölçüm yapabilen sayaç tesis edilir."  denilmekte olup, Dağıtım firmalarına bu konuda yapmaları gereken hususlar açıkça belirtilmiştir.

Elektrik Mühendisleri Odası Diyarbakır Şubesi olarak konunun çözümü için DEDAŞ ile yaptığımız görüşmeler ve girişimlere rağmen DEDAŞ tarafından gerekli çalışmalar yapılmamıştır. Gerek Elektrik Mühendisleri Odası gerekse site yönetimleri tarafından gerekli hukuki girişimlerinde bulunabilmek için DEDAŞ`a başvuru yapılması gerekmektedir.

Bu nedenle, site sakinlerinin daha fazla mağdur olmamaları için ekte sunulan dilekçe ile DEDAŞ`a başvurmanız önem arz etmekte olup, DEDAŞ tarafından gerekli adımların atılmaması halinde site yönetiminiz tarafından da gerekli hukuki girişimlerde bulunularak mağduriyetinizin giderilmesine olanak sağlayabilirsiniz.

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI DİYARBAKIR ŞUBESİ.


 

 

Dosyalar

DEDAŞ Başvuru Dilekçesi (14 KB)


Çok Okunanlar


Okunma Sayısı: 4021


Tüm Duyurular

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.