MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 80

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ŞUBEMİZ ILE AYEDAŞ GÖRÜŞMESİ SONUÇ METNİ


GÜNDEM

 
20.10.2023 tarihinde Şubemiz ile AYEDAŞ arasında gerçekleştirilen toplantı sonuçları haberimizin devamında yer almakta olup Şubemizin toplantıda gündeme gelen 7. ve 21. maddelere dönük talepleri devam etmektedir.
 

 TOPLANTI SONUÇLARI


1-) Proje onay kapak sayfasında "EMO Onay" yerinin bulunması.

 

Proje kapağında "diğer kontroller" kısmı gibi, barkod yapıştırılabilir veya imzalanabilir "EMO" başlıklı bir alan talep edilmektedir. 3 Dağıtım Şirketimizi de ilgilendiren bir durum olduğundan, değerlendirme yapılarak bilgi verileceği belirtilmiştir.

 

2-) Y.G. İşletme Sorumluluğu Sözleşmelerinin EMO onaylı olarak kabul edilmesi. 26.01.2023 tarihinde yapılan AYEDAŞ-EMO SMM forumunda kabul edilmişti. 

 

Bir önceki toplantıya istinaden şirketimiz tarafından yaklaşık 1200 OG müşterisine YG İşletme Sorumlusu bulundurmalarına ilişkin bilgilendirme yazısının gönderildiği belirtildi. Hem EMO` dan hem OG Müşterilerinden olumlu geri dönüşler alındığı belirtildi. Dağıtım Şirketi olarak bu konuda mutlaka EMO onayının alınmasına ilişkin bir zorunluluk getiremeyeceğimizi belirterek EMO` nun yazılı talebi olması halinde Hukuk biriminden görüş alınabileceği dile getirilmiştir. EMO`nun talep etmesi ve üyelerine ait isim veya sicil numaralarını bildirmesi halinde Y.G. İşletme Sorumluluğu üstlenilmiş olduğu lokasyonların bilgilerinin ancak Hukuk görüşü alındıktan sonra paylaşabileceği bilgisi EMO` ya verilmiştir.

 

3-) Y.G. İşletme Sorumluluğu Sözleşmelerinin ve 3. Şahıs trafoları bakım raporlarının YBP sistemi üzerinden alınmasının sağlanması. 

 

YBP den Y.G. İşletme Sorumluluğu Sözleşmelerinin ve 3. Şahıs trafoları bakım raporlarının sistemsel olarak alınmasının mümkün olmadığı belirtilmiştir. Müşteri İlişkilerine ait mail adresine sözleşme ve bakım raporlarının mail yoluyla iletiminin uygun olup olmaması hakkında değerlendirme yapılarak EMO` ya geri dönüş yapılacağı belirtilmiştir.

 

4-) Trafo bakım formlarını nereye ileteceğiz? 

3. soruda cevap verilmiştir.

 

5-) Trafo bakım formlarının excell formatını üyelerimizle paylaşmamız için EMO ile paylaşabilir misiniz?

 

Sistem İşletme Müdürlüğü tarafından formların istenen formatta EMO ‘ya mail yoluyla paylaşılabileceği bilgisi verilmiştir.

 

6-) O.G. Projelerinin EMO onaylı olarak kabul edilmesi. 

 

OG proje onaylarında EMO onayının zorunlu olarak aranamayacağı bilgisi paylaşıldı. Ancak EMO`nun talep etmesi ve üyelerine ait isim veya sicil numaralarını bildirmesi halinde üyelerinin üstlenmiş olduğu projelere ait ada, pafta, parsel bilgilerinin ancak Hukuk görüşü alındıktan sonra paylaşabileceği bilgisi EMO ya verilmiştir. 

 

7-) Topraklama raporlarında raporu düzenleyen mühendisin EMO`dan alınan ‘Topraklama Yetkilendirme Belgesi`nin istenmesi.  

 

Nihai yapı denetime tabi yapılarda topraklama ölçümü ve raporu hakkındaki sorumluk yapı denetim firmasına aittir. EMO`nun yazılı dilekçe ile talep etmesi halinde Hukuk biriminden görüş alınabileceği belirtilmiştir.

 

8-) A.G. projelerde jeneratör gösterilmesini kabul etmiyorsunuz. Belediye onayında üyelerimiz için sorun yaşanmaktadır. AG proje şirketinizde onaylandıktan sonra, belediyeden onaylanması için üyelerimiz tarafından projeler üzerine elle jeneratör gösterilerek yapılabilmektedir. Jeneratör AG proje de gösterilsin ve onay dışıdır notu konulsun. 

 

Operasyonlarımızda bahsi geçen not konularak işlemlere devam edildiği bilgisi paylaşılmıştır.

 

9-) 21. Madde kapsamındaki işler için son durum projesi isteniyor. Son durum projesi ilk durum projesi ile aynı ise, son durum projesi istenmesin. 

 

Herhangi bir değişiklik olmaması durumunda İlk durum projesinin verilmesi kararlaştırılmıştır. 

 

10-) YBP sisteminde ilk önce binanın kurulu gücü ve talep gücü giriliyor. Her bir bağımsız bölüm için de ayrıca kurulu güç ve talep güçler girildiğinde YBP sisteminin programlaması yürürlükteki iç tesisat yönetmeliğine uygun talep güç hesaplaması yapılmadığından uygunsuzluk vermekte ve bu hususun sistem programlamasında düzeltilmesi gerekmekte. 

 

EMO Yönetim kadrosundan Mehmet Bey ile beraber konuya ilişkin uygulamanın birlikte çalışılarak geliştirilmesine karar verilmiştir.

 

11-) Tesisat muayenelerinde her bir bağımsız bölüm için işe başlama-iş bitimi evraklarını ayrı ayrı sisteme yüklüyoruz. 100 bağımsız bölümlü bir bina için 200 adet pdf dosyasını karıştırmadan ayrı ayrı yüklememiz gerekiyor. Bu dosyaların tek pdf dosyası ile yükleyerek bu sorunu çözebilir miyiz?

 

İş başlama- iş bitimi evraklarının tesisat bazında ayrı ayrı alınması uygulamasına devam edileceği konusunda uzlaşılmıştır. Yönetmelikte ilgili konu hakkında değişiklik yapılmasına ilişkin destek talep edilmiştir.

 

12-) Projeleri yüklerken 5 metreyi geçen projeleri bölüp o şekilde yüklüyoruz, büyük projelerde 30-40 parça proje oluyor. Hem yüklemesi, hem kontrolü zor oluyor. Bunun yerine proje kapağı ve kolon şeması pdf olarak e-imza ile yüklenip, projenin tamamı DWG dosyası halinde yüklenebilir. Kontrol ve yükleme açısından kolaylık sağlayacaktır.

 

Proje ilk kontrol aşamasında EMO tarafından teklif edilen DWG ve PDF olarak 2 parçalı ilerlenilmesi

onay aşamasında ise tek bir e-imzalı PDF alınması isteğinin karşılanabilirliği; DWG projesinin üzerinde işlem yapılmayacağı şekilde e-imza ile kilitlenebilirliği değerlenecektir.

 

13-) YBP sisteminden açılan güç birleştirme taleplerinde Boğaz bölgesi farklı, Marmara bölgesi farklı uygulama yürütüyor. Boğaz bölgesi 5 tesisat birleştirme için birleşecek tesisatın 1 girilmesi gerektiğini söylüyor. 1 olarak girilince diğer 4 tesisat sistemde gözükmüyor. Ama 5 olarak girersek, 5 tesisata sistem güç artışıymış gibi bakıyor.

 

Tesisat birleşim işlemlerinde ata tesisat üzerindeki güç baz alınarak işlemlere devam edilmektedir. Birleşen tesisatların güçlerinin kullanılamayacağı ve güvence bedel iadelerinin perakende şirketi sorumluluğunda olduğu bilgisi verilmiştir.

 

14-) AYEDAŞ tarafından yapılan tesislerin süreleri çok uzun sürüyor. Çok uzun sürdüğü için bina şantiye aşamasındayken faturasını kestirip, yatırım programına aldırıyoruz. Yapım işleri, ilgili yer hazır değil diye dönüş yapıyor. İlgili yer hazır olduğunda ise yapım işlerinin tesisi yapmasını bekliyoruz.

 

Yapım işleri tarafından süreç hakkında gereken bilgilendirme yapılmıştır. Tesis tamamlanmadan 2 ay öncesinden yetkili elektrikçisi tarafından mail yoluyla bildirimi halinde kazı yasağı olan tarihler dışında sahada gerekli çalışmaların yapıldığı bilgisi paylaşılmıştır.  

 

15-) Marmara bölgesinde tesisat bilgileri tarafımız ile paylaşılmıyor. Mail ile öğrenebileceğimizi beyan ediyorlar. Ancak, mail ile bilgi istediğimizde sözleşme isteniyor. Keşif aşamasındayken henüz müşteri sözleşmemiz olmadığından güç alamıyoruz. Bu sorun bir tek Marmara bölgesinde var. 

 

Keşif aşamasında tesisata ait güç bilgisinin elektrik faturası üzerinden görülebileceği, müşteri ile sözleşme yapıldıktan sonraki aşamada ise daha önce bildirilen mail adresi üzerinden sözleşmenin maile eklenmesi halinde talebin değerlendirileceği bilgisi paylaşılmıştır.

 

16-) Proje kontrolleri bölgesel farklılık gösteriyor. Marmara bölgesi klima dış ünite için kaçak akım koruma rölesi koyulmadığında RET yazarken, boğaz bölgesi KAKR koyulduğunda RET ediyor. Adrese göre proje çizmek zorunda kalıyoruz. 

 

3 dağıtım şirketini ilgilendirdiğinden Merkez MTH ile birlikte değerlendirilerek geri dönüş sağlanacaktır.

 

17-) YBP sistemden RET edilen bildirimler için mesajlaşma veya irtibata geçebileceğimiz bir portal olması faydalı olur. Birçok bildirim reddedilip görüşme gerçekleştirdikten sonra onaylanıyor. 

 

EMO`nun talebi RED yapılmadan önce iletişim kurulmasına ilişkindir. Şirketimiz bünyesinde RED yapıldıktan sonra mesajlaşma veya irtibat sağlanabilecek portalın gerçekleştirilip gerçekleştirilemeyeceği araştırılarak geri dönüş sağlanacaktır.

 

18-) Proje kontrol süreci 3 iş günü sürüyor. Proje RET olursa yine 3 iş günü bekliyoruz. Projemizin 1 kere RET olması işleri 6 iş gününe uzatıyor. Bu sürecin kısaltılmasını talep ediyoruz. 

 

Madde 17`deki geliştirmeye bağlı olarak değerlendirme yapılacaktır.

 

19-) Trafo gerekir- gerekmez müracaatlarının YBP sistemi üzerinden yapılmasının sağlanması için sistemde gerekli ilavenin yapılmasını istiyoruz. 

 

Belge sadece İstanbul Bölgesinde kullanılan ve mevzuatta olmayan belge olduğundan YBP sistemi üzerinden alınmasının mümkün olmadığı bildirilmiştir. Müracaatlar şirketimiz bünyesindeki Müşteri İlişkilerine ait (musteriiliskileri@ayedas.com.tr) mail adresinden alınabileceği bilgisi paylaşılmıştır.

 

20-) AG taleplerde önce tranşe kabulü olduktan sonra, tesisat muayenesinin yapılmasını öneriyoruz. Mevcut uygulamada tesisat muayenesi önce, tranşe kabulü sonra yapıldığından tranşede olabilecek eksikliklerde tranşe uzun süre açık kalıp, tehlike oluşturmaktadır. 

 

Mevcut uygulamamızda muayenede tranşe uygunsa fotoğraflandıktan sonra kapatılarak sürece devam edilmektedir. 

 

21-) YBP sisteminde destek kısmında aşağıdaki dosyaların güncel örnekleri konabilir mi? 

 

a-) Proje kapak dosyası DWP veya PDF 

b-) Mal sahibi ile sözleşme WORD

c-) Güç arttırım taahhütnamesi WORD

d-) Bağlantı hattı tesis projesi DWG

e-) Trafo Bakım Formları EXCEL

 

EMO tarafından hazırlanacak örneklem dosyaları üzerinden şirketimiz tarafından verilecek uygunlukla beraber belgelerin EMO sitesi üzerinden yayınlanmasına karar verilmiştir.

 

22-)https://ybp.eedas.com.tr/ ve https://ayedas.com.tr/yetkili - elektrikçi sayfalarındaki ‘Yetkili Elektrikçi` ifadesinin ‘Yetkili Elektrik Mühendisi ve Fen Adamları` olarak düzeltilmesini öneriyorum. Diğer dağıtım şirketlerinde böyle ifade edilmektedir. Ayrıca https://sozluk.gov.tr`deki ‘Elektrikçi` tanımı ‘Elektrik işleri yapan usta` demektir. Mühendis ve Fen adamları ayrılmalıdır. 

 

İfade değişikliği 3 dağıtım şirketini ilgilendirdiğinden Merkez MTH ile birlikte değerlendirilerek geri dönüş sağlanacaktır.

 

23-) SMM formunda da belirtildiği gibi, https://ybp.eedas.com.tr/de bir online kütüphane açılarak, örnek tip projelerinin, başvuru sırasında istenilen tüm evrakların örnekleri yüklenerek, talep halinde mühendisler kullanabilsin. Örneğin; güç arttırımı yapacak bir mühendis proje formatına ve başvuru evraklarını bu kütüphaneden rahatlıkla indirebilsin. Yeni başlayan mühendis meslektaşlarımız sağdan soldan örnek proje ve başvuru evrakı aramamalıdırlar. 

 

EMO tarafından hazırlanacak örneklem dosyaları üzerinden şirketimiz tarafından verilecek uygunlukla beraber belgelerin EMO sitesi üzerinden yayınlanmasına karar verilmiştir.

 

24-) OG abonelere enerji kesme açma talepleri için yetkili Yüksek Gerilim İşletme Sorumlu Mühendisinin talepte bulunması gerektiğini belirten bir yazının yazılması. 

 

Sürecin mevcutta şirketimiz bünyesinde yürütüldüğü bilgisi paylaşılmıştır.

 

25-) 3. Şahıs trafolu abonelerin planlı bakımlarında AYEDAŞ ekipleri mutlaka sorumlu Yüksek Gerilim İşletme Sorumlu mühendisin trafo mahalinde olmasını sorgulasın ve sorumlu mühendis mahalde yoksa veya sorumlu mühendis yoksa manevra yapmasın. 

 

Sürecin mevcutta şirketimiz bünyesinde yürütüldüğü bilgisi paylaşılmıştır.TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ANADOLU YAKASI VE AVRUPA YAKASI TEMSİLCİLİKLERİMİZ AÇILMIŞTIR.

Okunma Sayısı: 141


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.