MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İSTANBUL ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İŞ VE ELEMAN ARAYANLAR

   · 

SMM NEDİR?

   · 

ÖLÇÜM VE BİLİRKİŞİLİK İÇİN BAŞVURU

   · 

YAYIN SATIŞ VE KİTAP LİSTESİ

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 EDİRNE   İSTANBUL   KIRKLARELİ   TEKİRDAĞ 
 

 
MİSEM EĞİTİMLERİ
 

EMO İstanbul Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 81

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

NKP İSTANBUL BİLEŞENLERİ 2024 KONGRESİ TAMAMLANDI


GÜNDEM

 
NKP İstanbul Bileşenleri 2024 Kongres 04 Mayıs 2024 Cumartesi günü EMO İstanbul Şubesi’nin Harbiye’deki Eğitim Merkezi’nde gerçekleşti. Çok sayıda bireysel ve kurumsal katılımın olduğu kongrenin katılımcıları arasında Sinop Belediye Başkanı Metin Gürbüz, İBB Meclis Üyeleri, siyasi partiler, ekoloji toplulukları, demokratik kitle örgütleri ve sivil toplum kuruluşları yer aldı. Kongrede NKP İstanbul Bileşenleri yeni dönem yürütmesi oluşturuldu.
 

 

 

NKP İstanbul Bileşenleri 2024 Kongresi 04 Mayıs 2024 Cumartesi günü EMO İstanbul Şubesi Alaettin Anahtarcı K. Tülin Aydın Eğitim Merkezi`nde gerçekleştirildi. Kongreye EMO İstanbul Şubesi adına, Şubemiz YK Başkanı Erhan Karaçay, YK Sayman Üyesi Reha Şen ve YK Üyesi Burak Daşdemir katıldı.


Kongre katılımcıları arasında, meslek örgütlerinden EMO İstanbul Şubesi, ÇMO İstanbul Şubesi, FMO İstanbul Şubesi, İstanbul Tabip Odası, STK ve ekoloji topluluklarından Munzur Çevre Derneği, Polen Ekoloji Kolektifi, Ekosfer, KOS, Türkiye Sosyal Demokrasi Derneği, siyasi partilerden CHP Maltepe İlçe Örgütü, Türkiye İşçi Partisi ve Türkiye Komünist Partisi yer aldı. Çok sayıda bireysel katılımcının da bulunduğu kongrede Sinop Belediye Başkanı Metin Gürbüz, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Belediye Meclis Üyeleri Nizamettin Kümeç ve Tayland Ova da yer aldı.


NKP İstanbul Yürütme Kurulu adına sekreterya görevini yürüten Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi`ni temsilen Şubemiz YK Üyesi Burak Daşdemir`in konuşması ile Kongre başladı. Başarılı bir kongre gerçekleşmesini dileyen Daşdemir`in konuşmasının ardından divan seçimine geçildi. Divan başkanlığını Ayça Özağaç`ın yürüttüğü divan kuruluna Cemil Aksu ve Ilgın Akkoyun oybirliğiyle seçildi.


Kongre gündemi sırasıyla, açılış, divan oluşumu,Türkiye`de ve Dünya‘da Nükleer Santral Alanındaki Gelişmeler ve Nükleer Karşıtı Çalışmalar Sunumu, Konuk konuşmaları, geçmiş dönem çalışmalarının değerlendirilmesi, yeni dönem çalışmalarının değerlendirilmesi, dilek ve temenniler ile yeni dönem yürütme kurulunun seçimi maddelerinden oluştu.


Divan seçiminin ardından Sayın Adnan Çakar tarafından NKP İstanbul Bileşenleri 2021 - 2024 Yılı Çalışma Raporu sunumu yapıldı. Sunumun ardından Özgür Gürbüz`ün Türkiye`de ve Dünya‘da Nükleer Santral Alanındaki Gelişmeler ve Nükleer Karşıtı Çalışmalar konulu sunumu gerçekleştirildi. Dünya`da nükleere olan talebin ve nükleer enerjinin toplam üretilen enerji içerisindeki payının her geçen gün azaldığını belirten Gürbüz, yenilenebilir enerjinin ise toplam üretilen enerji içerisindeki payının hızla arttığını belirtti. Fransa, Rusya gibi ülkelerin ekonomik ve siyasi gerekçelerle nükleer enerjiyi desteklemeye devam ettiğini sözlerine ekleyen Gürbüz Çin`in de nükleer enerji projeleri olduğu ifade etti.


Özgür Gürbüz sunumunda Türkiye`de yapımı devam eden Akkuyu Nükleer Güç Santrali (Akkuyu NGS) ve proje aşamasında yer alan Sinop NGS ile İğneada NGS projelerine değindi. Türkiye`deki nükleer enerji projelerinin halihazırda doğalgaz, petrol ve kömürde Rusya`ya bağımlı olan ülkemizin enerjideki Rusya`ya olan bağımlılığını pekiştirdiğini ve büyük bir ekonomik zarar oluşturduğunu belirtti. 


Bir saati aşkın süren ve tüm katılımcıların dikkatle dinlediği sunumun sunumun ardından konuk konuşmacılara geçildi. Bu bölümde ilk sözü Sinop Belediye Başkanı Metin Gürbüz aldı. 31 Mart 2024 Yerel Seçim Sürecine ve siyaset alanında nükleer enerji santraline bakış açılarına dönük değerlendirmelerde bulunan Gürbüz Sinop halkının çoğunluğunun Sinop`ta yapılması planlanan NGS projesine karşı olduğunu belirtti. Belediye bünyesinde yaptıkları çalışmada aynı durumun Sinop Belediyesi`nde çalışanlar içerisinde olduğuna da değinen Gürbüz, Beraber çalıştığı yol arkadaşlarının ve CHP`li belediye meclis üyelerinin hepsinin de yine Sinop`ta kurulacak NGS`ne karşı durduklarını dile getirdi.


Sinop NGS`ye karşı ÇED Raporu kararından umutlu olduklarını dile getiren Metin Gürbüz, 16 Aralık 2020`de açtıkları davaya istinaden bilim insanlarının yanı sıra bilirkişi komisyonunun NGS için yer seçiminin uygun olmadığı konusunda ortak görüşü olduğu belirtti.


Sinop`ta Belediye Başkanı olmadan önce olduğu gibi başkan olduğu süreçte de Sinop NGS projesine karşı mücadele edecekleri vurgusu yaparak konuşmasını sonlandırdı. Şubemiz Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Karaçay`ın NKP 2024 Kongresi`nin Sinop`ta yapılması önerisine ise olumlu yaklaşarak, memnuniyet duyacağını söyledi.


Kongreye verilen kısa aranın ardından Ömer Fırat Sayın, Cemil Aksu, Fatoş Çırnaz, Alaaddin Kılıç ve Oya Koca tarafından konuşmalar gerçekleştirildi.


Nükleer karşıtı mücadelenin şimdiye kadar yaptığı faaliyetlerin dijital arşiv haline getirilmesi, Mücadelenin görünürlüğünün artırılması, gençlerin nükleer karşıtı mücadeleye dahil olmasını sağlayacak faaliyetlerin oluşturulması, etkinlik noktalarının arttırılması vb. konulardaki konuşmaların ardından NKP İstanbul Bileşenleri Yürütmesi seçimleri gerçekleştirildi. 


NKP İstanbul Bileşenleri`nin yeni dönem yürütmesi; EMO İstanbul Şubesi`ni temsilen Burak Daşdemir, ÇMO İstanbul Şubesi`ni temsilen Nurhan Altınakar, Fizik Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi temsilen İskender Hancı, Polen Ekoloji`yi temsilen Cemil Aksu, Ekosfer Derneği‘ni temsilen Özgür Gürbüz ve Ömer Fırat Sayıl ile Berker Özağaç`tan oluştu.

 

Yeni dönem yürütmesinin seçimlerinin ardından NKP İstanbul Bileşenleri 2024 Kongresi yeni yürütmenin seçimlerinin ardından gerçekleştirilen toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.TORBA YASA TEKLİFİNİ GERİ ÇEK

17.11.2020
 


Çok Okunanlar


ŞUBEMİZ EMO GENÇ ÜYELERİ EMO GENEL KURULU`NDA

EMO GENÇ BEYKENT ÜNİVERSİTESİ`NDE

Okunma Sayısı: 121


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.