MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 DİYARBAKIR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU TOPLANTILARI

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AĞRI   BİNGÖL   BİTLİS   DİYARBAKIR   ELAZIĞ   HAKKARİ   MALATYA   MARDİN   MUŞ   SİİRT   TUNCELİ   ŞANLIURFA   VAN   BATMAN   ŞIRNAK 
 

 
KİTAPLAR
 
KİTAP
 
DİYARBAKIR KENT SEMPOZYUMU BİLDİRİLER KİTABI
 
PANEL
 
MEZOPOTAMYA ENERJİ FORUMU
 
ANKET
 
ELAZIĞ ENERJİ FORUMU
 
BATMAN ENERJİ FORUMU
 
MARDİN,ŞANLIURFA ENERJİ FORUMU
 
VAN ENERJİ FORUMU
 

EMO Diyarbakır Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 23

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ENERJİ SORUNU KOCAMAN BİR YALAN...EMO YÖNETİM KURULU ÜYESİ CENGİZ GÖLTAŞ, '28 TEMMUZ 2006 TARİHİNDE ÜLKEDE ÖZGÜR GÜNDEM GAZETESİNDE YAYINLANAN DEMECİNDE, "NÜKLEER ENERJİ PAHALI, SORUNLU VE ESKİ TEKNOLOJİDİR" DEDİ...


BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

ENERJİ SORUNU KOCAMAN BİR YALAN….. EMO Yönetim Kurulu üyesi Cengiz GÖLTAŞ 'ın  28 Temmuz 2006 tarihinde Ülkede Özgür Gündem Gazetesinde yayınlanan demecinde , "Nükleer enerji pahalı, sorunlu ve eski bir teknolojidir.Bu tartışmalar kamuoyunu nükleer santrallere ikna etmek için söylenmiş bir yalandır" dedi. 

Türkiye'nin enerji yetmezliği tartışması içerisinde nükleer santral macerasına doğru sürüklendiğini belirten TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Genel Sekreteri   Cengiz Göltaş, "Nükleer enerji pahalı, sorunlu ve eski bir teknolojidir.Türkiye'de ne zaman bir enerji krizi ve yetmezliği gündeme gelirse hemen arka planından nükleer santarl tartışmaları da gündeme getirilir.Bu kamuoyunu nükleer santrallere ikna etmek için söylenmiş bir yalandır" dedi.

 

Türkiye'nin enerji üretimi, 1 Temmuz günü 13 ilde birden yaşanan elektrik kesintisiyle tekrar gündeme geldi. Özellikle otoprodüktör şirketlerin maliyetin artmasını gerekçe göstererek elektrik üretimini durdurması ve sistemden elektrik almasının neden olduğu bu kesinti, enerji politikalarının yetersizliği ve nükleer enerji konusunu tekrar tartışmaya açtı.

 

TMMOB EMO Genel Sekreteri   Cengiz Göltaş, yaşanan krizin yanlış enerji politikalarının en somut göstergesi olduğunu söyledi. Türkiye'nin son 20 yıldır uyguladığı enerji politikalarının yanlışlığının bu olayla bir kez daha ortaya çıktığını kaydeden Göltaş, "Çünkü enerji bürokratları yada siyasal iktidarlar enerjide özelleştirmelerle, ticari koşulların enerji sektöründe oluşmasıyla çözüleceğini düşünmüşlerdir."dedi.

 ‘Özel sektöre bırakılamaz'

Göltaş, özelleştirmenin enerjide büyük risk olduğunu belirterek, "Enerji hayati bir sektördür ve kamu eliyle işletilmesi gerekir.Piyasanın refleksi ile hareket edilmez.Kamu denetimi bu alanda esastır.Enerji sosyal bir haktır ve özel sektörün eline bırakılamaz.Bu nedenle enerji bakanlığı sektörün bütün bileşenleri ile beraber hareket etmek zorundadır.Enerji kamu eliyle yönetilmek zorundadır.Özelleştirmelerden vazgeçilmelidir." diye konuştu.

 ‘Doğal gaza bağlılık yanlış'

Türkiye'de 2005 yılı sonu itibariyle toplam 160 Milyar KW civarı elektrik tüketimi olduğu ve bunun büyük çoğunluğunun özel sektör tarafından sağlandığını söyleyen Göltaş, enerji üretiminde de yanlış politikalar izlendiğini vurgulayarak, Türkiye'nin mevcut yenilenebilir kaynakları olmasına karşın son yıllarda doğal gaza bağımlı hareket ettiğini söyledi.

Göltaş, "Bu son derece yanlıştır.Türkiye'nin kendi kaynaklarını yerli, yenilenebilir kaynaklarının doğru bir şekilde devreye sokulması gerekir" ifadesini kullandı.

 ‘Kamuoyu kandırılıyor'

Yaşanan enerji krizi üzerinden nükleer enerji tartışmalarının gündeme getirildiğini hatırlatan Göltaş şöyle devam etti: "Türkiye bir enerji yetmezliği tartışması içerisinde nükleer santral macerasına doğru sürükleniyor.Pahalı, sorunlu eski bir teknolojidir.Türkiye'de ne zaman bir enerji krizi ve yetmezliği gündeme gelirse hemen nükleer santral tartışmaları da gündeme getirilir.Bu son olaylar da gerekçe gösterilerek Türkiye'nin mevcut kaynaklarıyla elektrik enerjisi üretmesinin artık olanaklı olmadığı değişik çevrelerce dillendiriliyor.Bu son derece yanıltıcıdır.Bu kamuoyunu nükleer santrallere ikna etmek üzere söylenmiş bir yalandır.

  ‘Çok başlılık var'

Göltaş, Türkiye'de enerji konusunda büyük bir hukuksuzluk yaşandığının altını çizerek, özelleştirme yasaları ile Yap-İşlet-Devret yasalarının hukuksuzca işletildiğini söyledi.Türkiye'de enerji üretiminde ‘çok başlı' bir sistem olduğunu ve bunun da kaos yarattığını belirten Göltaş,  "Doğru bir şekilde planlama yapılmıyor ve kaynaklar etkin bir şekilde devreye sokulmuyor. Tam tersine bu alanda bir hukuksuzluk, bir yasal boşluk ve piyasanın refleksi hakim kılınıyor. Devletin içindeki bu çok başlı yapı da politikasızlığın en büyük göstergesidir.Dünyanın hiçbir yerinde böyle ayrı hareket etme durumu yok" dedi.

                                                                                                                      28 Temmuz 2006

Ülkede Özgür

Gündem  


Çok Okunanlar


DİYARBAKIR ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ MÜDÜRLÜĞÜ`NDE BULUNAN EMO İŞYERİNE ÜYE ZİYARETİ YAPILDI

Okunma Sayısı: 1983


Tüm Basından Seçtiklerimiz

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2024 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.