MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 385

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TARİFE DÖNEMİ BEKLENMEDEN “ACİL” ZAM YAPILDI…
ELEKTRİK ZAMMI EKONOMİK KRİZİN İŞARET FİŞEĞİ OLDU


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu bugünden (1 Ağustos 2018) geçerli olacak şekilde ilan edilen yeni elektrik tarifesinin, normal tarife dönemi beklenmeden açıklandığına dikkat çekerek, tarifenin konutlara yüzde 9 oranında zam olarak yansıyacağını açıkladı. Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza da yüzde 49,5 zam yapıldığına dikkat çekilen açıklamada, ekonomik kriz uyarısı yapıldı.
 

 BASIN 2018-8                                                                         01.08.2018
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

Elektriğe Tarife Dönemi Beklenmeden "Acil" Zam Yapıldı…

ELEKTRİK ZAMMI EKONOMİK KRİZİN İŞARET FİŞEĞİ OLDU

 Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu (EPDK) tarafından Resmi Gazete`nin 31 Temmuz 2018 tarihli mükerrer sayısında bugünden (1 Ağustos 2018) itibaren geçerli olan elektrik tarifesi yayımlandı. Yeni tarife konut faturalarına yüzde 9, sanayiye ise yüzde 14 zam olarak yansıyacak. Elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza da yüzde 49,5 oranında zam yapılması önümüzdeki aylarda elektrik faturalarının daha da artacağı göstermektedir.

KONUT FATURASI

230 kWh`lik Asgari Tüketim 

(01.08.2018)

Fatura Bileşenleri

Tüketim (Kwh)

Fiyat
TL

Fatura Toplamı
TL

Tüketim

230

0,2673

61,5

Dağıtım Bedeli

230

0,13732

31,6

Fon ve Vergiler Hariç

 

0,4046

93,1

Enerji Fonu (%1)

0,6

TRT Payı (%2)

1,2

Bel. Tük.Ver. (%5)

3,1

KDV Öncesi Toplam

98,0

KDV (%18)

17,6

Genel Toplam TL

115,6

 Yeni tarifeyle konut aboneleri için 24,4666 kuruş olan Perakende Tek Zamanlı Enerji Bedeli yüzde 9,2 artışla, 26,7294 kuruşa yükseldi. Tarifenin diğer önemli bir bileşen olan Dağıtım Bedeli ise yüzde 8,5 artışla 12,6585 kuruştan 13,7320 kuruşa çıktı. Enerji Bedeli üzerinden alınan yüzde 5`lik Belediye Tüketim Vergisi, yüzde 2`lik TRT Payı ve yüzde 1`lik Enerji Fonu`nun eklenmesi ve toplam tutara yüzde 18`lik KDV`nin de ilave edilmesiyle 1 KWh`lik enerji tüketiminin faturalara yansıması ise 46,12 kuruştan yüzde 8.9 artışla 50,27 kuruşa yükseldi. 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam standartları için ihtiyaç duyacağı 230 kWh`lik elektrik enerjisinin faturaya yansıması ise 106.1 TL`den 115.6 TL`ye çıkmış oldu. Böylece 4 kişilik bir ailenin en düşük seviyedeki faturasına 9,5 TL zam yapılmış oldu.  

Sanayiye Yüzde 14`lük Zam

Sanayi (alçak gerilim) aboneleri için ise 22,9814 kuruş olan Perakende Tek Zamanlı Enerji Bedeli yüzde 15,2 artışla, 26,4733 kuruşa yükselirken, Dağıtım Bedeli ise yüzde 11`lik artışla 9,3336 kuruştan 10,3603 kuruşa yükseltildi. Konutlardan farklı olarak TRT payının alınmadığı, belediye tüketim vergisinin yüzde 1 olarak uygulandığı sanayi abonelerine yüzde 1`lik enerji fonu ve toplam tutar üzerinden hesaplanan KDV`nin de eklenmesiyle fatura tutarı yüzde 14`lük artışla 38,6741 kuruştan, 44,0884 kuruşa yükseldi. İletim sisteminden enerji alan Organize sanayi bölgelerinde bulunan sanayi kuruluşlarının faturaları  ise yüzde 15.2 oranında artacak.  

Zam için Seçim Sonuçları Beklendi

Elektrikte tarife değişiklikleri 10 yıldır üç aylık dilimler halinde Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim ayalarının başında geçerli olacak şekilde EPDK tarafından gerçekleştiriliyor.  Cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde "elektrik ve doğalgaza zam geleceğine" ilişkin haberleri AKP Hükümeti sözcüleri tarafından yalanlanırken, 24 Haziran 2018 tarihinde yapılan seçimlerin sonuçları kesinleşmeden 30 Haziran 2018 tarihinde gerçekleştirilen Kurul toplantısında 1 Temmuz 2018 tarihinde beklenen değişiklik yapılmamıştı. Müjde olarak sunulan "elektriğe zam yok" haberlerinin üzerinden 1 ay geçmeden şimdiye kadar hiç yapılmadık şekilde, Ağustos ayında geçerli olmak üzere tarifeler zamlandırılmıştır. Temmuz ayında artırılmayan tarifede 30 gün geçmeden konutlarda yüzde 9, sanayide yüzde 14`leri bulan zam yapılaması dikkat çekicidir. Bu boyutta fiyat artışı ihtiyacı 30 gün içinde oluşamayacağına göre, EPDK`nin siyasi bir karar aldığı açıktır.  

Normal tarife değişikliği döneminde zam kararı almayan EPDK, özellikle yoğun elektrik tüketen sanayi kuruluşlarının maliyet ve buna bağlı olarak fiyat planlamalarını sağlıklı olarak yapmasına da engel oluşmuştur. EPDK`nın son kararıyla yarattığı elektrik tarifelerinin her an değişebileceği algısı, yatırım planlamasını etkileyeceğinden ekonomi için büyük bir tehditte dönüşme potansiyeline sahiptir. Sanayinin temel girdisi olan elektrikte maliyet artışlarının tüm ürün ve hizmetlere zam olarak yansıması kaçınılmazdır. 

Doğalgaz Zammı Elektriğe Yansıyacak   

Elektrik tarifesinde yapılan değişiklikle, BOTAŞ`ın 1 Nisan 2018 tarihinde elektrik üretiminde kullanılan doğalgaz fiyatlarına yaptığı yüzde 9,7 zammın yaratığı üretim maliyetlerindeki artış elektrik tüketicilerine yansımış oldu. BOTAŞ`ın bugünden itibaren elektrik üretiminde kullanılan doğalgaza yaptığı yüzde 49,5`luk zammın önümüzdeki aylarda elektrik faturalarına yansıması ise çok daha büyük olacaktır. BOTAŞ aldığı yeni kararla elektrik santrallarına uygulayacağı fiyatı, TL yerine dolara endekslemiştir. Olası kur artışları da üretim maliyetlerine otomatik olarak yansıyacaktır. Ülkemizin dışa bağımlı olarak geliştirilen elektrik üretim yapısı içinde doğalgaz santralları halen kritik önem taşımaktadır.  TEİAŞ verilerine göre 2018`in ilk 6 ayında ülkemizde üretilen elektrik enerjisinin yüzde 28,5`i doğalgaz santralarından karşılanmıştır. Üretimin yaklaşık 3`te 1`ini karşılayan doğalgazda maliyetlerinin yüzde 50`ye yakın artması elektrik tarifelerine zam olarak yansımanın dışında ekonomik gelişim için tehdit niteliğindedir.  

EPDK`nın yanı sıra BOTAŞ`ın da zam kararı almak için seçim sonuçlarının netleşmesinin beklediği anlaşılmaktadır. Seçim döneminde gizlenen AKP iktidarlarının ekonomik başarısızlıkları, seçim sonrası yurttaşlara fahiş zamlar olarak yansımaya başladığı açıktır. İlk olarak enerji maliyetlerinde karşımız çıkan ve enflasyonu tetikleyecek olan bu gelişmeler, ekonomik krizin faturasının yurttaşlara ödetilmeye çalışıldığına işaret etmektedir.  Seçim döneminde zam yapılmamasına karar vermek kadar, sonrasında zam yapılmasına karar vermek de siyasi niteliktedir. Mevcut hesaplama yönteminin sürdürülmesi durumunda, önümüzdeki aylarda yurttaşların ödeyemeyeceği büyüklükte faturaları oluşacaktır. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi olarak, elektrik tarifelerinin kamu yararını ve toplumsal maliyetleri de hesaba katacak şekilde belirlenmesi çağrısında bulunuyoruz.  

Elektrik Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi Yönetim Kurulu
1 Ağustos 2018

 

  

 

Dosyalar

Açıklamayı PDF formatında bilgisayarınıza indirebilirsiniz. (171 KB)ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİ / VİDEO HABER

22.06.2022
 


Çok Okunanlar


YG TESİSLERİNDE BAĞLANTI ANLAŞMASI BAŞVURULARI HAKKINDA DUYURU

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: YANGIN ALGILAMA VE UYARMA SİSTEMLERİ

54. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ ETKİNLİĞİ: YENİ KAMUSALLIK; ENERJİ VE GIDA GÜVENLİĞİ

GDZ ELEKTRİK A.Ş. ZİYARETİ

ELEKTRİKLİ TAŞIT ŞARJ SİSTEMİ TESİSATI GENEL TEKNİK ŞARTNAMESİ YAYIMLANDI

SMM ÜYELERİMİZE SEMİNER : SMM HİZMETLERİNDE MALİ VE HUKUKİ GELİŞMELER

KÜLTÜR TURU GERÇEKLEŞTİRİLDİ

İŞ TEFTİŞ KURULU BAŞKANLIĞI İZMİR GRUP BAŞKANLIĞI ZİYARET EDİLDİ

ELEKTRİK PİYASASI DİKİŞ TUTMUYOR

TEİAŞ 3.BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARETİ

Okunma Sayısı: 149


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.