MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 378

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ENERJİDE DOĞALGAZ HÜSRANI (DOKUZ EYLÜL GAZETESİ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Alım garantili doğalgaz yatırımlarının faturası ağır oldu. Zamlar nedeniyle verimliliğini kaybeden doğalgaz çevrim santralleri hızla kapanıyor. Santrallerin elektrik üretimindeki payları yüzde 29`a kadar düştü.
 

Sinan Keskin-Türkiye‘de uzun yıllardır yerli ve yenilenebilir kaynaklar ihmal edilerek, enerji talebi yeni doğalgaz santralarıyla karşılanırken son yıllarda doğalgaza gelen yüksek zamlar santralleri verimli olmaktan çıkardı. Birçok doğalgaz çevrim santrali yatırım maliyetlerini bile çıkaramadan kapanmak zorunda kaldı. Yüksek bedellerle, sanayicinin elektrik ihtiyacını karşılamak fazla enerjiyi devlete satmak amacıyla kurulan Aliağa Çakmaktepe Enerji Üretim A.Ş. ve Ataer Enerji gibi sanayicilerin ortak kurdukları santrallerin yanı sıra şirketler de doğalgaz çevrim santrallerini bir bir kapatıyor.  2013 yılında 56 şirket kapanırken, bu rakam toplam kapanan şirketler içerisinde yüzde 3‘lük orana denk geliyordu. 2018 yılında kapanan elektrik üretim şirketi 364‘e yükselirken, genel oran içindeki pay yüzde 14.94‘e çıktı. 2019 yılının ilk 10 ayında ise 289 elektrik üreticisi faaliyetini sonlandırdı.

Santraller atıl durumda
Kaynağı kadar teknolojisi de dışa bağımlı olan doğalgaz santrallerinin, Ar-Ge gerektirmeyen, kısa sürede ithal edilen ekipmanlar montaj edilerek, devreye alınabilmesi nedeniyle kısa vadede kâr hedefleyen yatırımcıların gözdesi olduğunu ifade eden Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, "Ancak yerli ve yenilenebilir enerji teknolojilerinde yaşanan gelişmeler ve artan döviz kurunun da etkisiyle 2015-2018 arasında yüzde 50`lerde seyreden üretim payı oranları yüzde 30`lara geriledi. Benzer şekilde doğalgaz santrallerinin tüm kurulu güç içindeki payı da 2018 yılında yüzde 29.2 düzeyine geriledi. Geçtiğimiz yıl kurulu güç içinde yüzde 29.2`luk payı bulunan doğalgaz santraları, toplam elektrik üretiminin yüzde 30.9`unu gerçekleştirdi" diye konuştu.

Ekonomik krizin etkilerinin arttığı 2019`da ise kurulu güç dengesinde ciddi bir değişim olmamasına rağmen, doğalgazın üretimdeki Ocak-Temmuz ayları dönemindeki payının yüzde 16.2`ye gerilediğini belirten Uğurlu, "Ocak-Temmuz aylarında bir önceki yıla göre elektrik tüketiminin aynı seviyelerde gerçekleşmesi, diğer kaynaklara dayalı santrallerdeki üretim artışlarıyla, doğalgaz santrallerindeki üretim düşüşlerinin rahatlıkla karşılanabileceğini göstermekte. Bir önceki yıla göre hemen hemen aynı düzeydeki kurulu güç ile yüzde 50 üretim düşüşü yaşanması, doğalgaz santrallerinde atıl kapasite oluştuğuna işaret ediyor" dedi.

Yanlış politika uygulandı
Bu yılın ilk yedi ayında oluşan bu tablonun, alım ve fiyat garantisi verilmediği koşullarda doğalgazdan elektrik üretilmesinin özel sektör tarafından mantıklı bulunmadığını ortaya koyduğunu anlatan Uğurlu, şöyle devam etti:

"Gelişmeler doğalgaz santrallerinin, alım ve fiyat garantilerin geçerli olduğu dönemler için kurulduğunu, bu yatırımların alım garantilerinin bitmesiyle atıl duruma geçeceğinin öngörülerek gerçekleştirildiğini göstermekte. Alım garantilerinin bitmesinin ardından, normal piyasa koşulları içinde üretim maliyeti yüksekliği nedeniyle var olamayan santrallerin bir kısmı ekonomik ömrü dolmadan devreden çıkarıldı, bir kısmı ise başka ülkelere taşındı."

Alım ve fiyat garantileri aracılığıyla kamu kaynakları tarafından finanse edilen doğalgaz santrali yatırımlarının bugün atıl duruma düşmesindeki temel sorumluluğun yanlış enerji politikalarında ısrar eden siyasi iktidarlar olduğunu dile getiren Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne yazık ki; toplumsal maliyet yalnızca bu yatırımların maliyetleriyle sınırlı değil. Tüm sektörlerin temel girdisi konumunda olan elektrik enerjisinin olabileceğinden daha pahalıya sunulması, temel ekonomik göstergeleri etkiliyor. Bu politikalar enerji maliyetlerin yüksekliğin işçilik maliyetlerinin sürekli düşürülerek dengelendiği bir ekonomik yapının oluşmasına neden oluyor. Kırılgan ülke ekonomisi üzerindeki baskının azaltılması için enerji alanının fahiş kârların söz konusu olduğu bir alan görünümünden kurtarılması gerekiyor. Diğer sakıncaları bir yana, atıl kapasitenin bulunduğu bu dönemde ısrarla sürdürülmeye çalışan nükleer santrallerin ekonomi üzerinde yük yaratarak, daha fazla yoksullaşmaya neden olacağı çok açıktır."

(Dokuz Eylül Gazetesi, 31.10.2019)BİNA ELEKTRİK TESİSATLARINDA SİSMİK KORUMA SEMİNERİ / VİDEO HABER

24.11.2021
 


Çok Okunanlar


X. ASANSÖR SEMPOZYUMU
PROGRAM / KAYIT


BİNA ELEKTRİK TESİSATLARINDA SİSMİK KORUMA SEMİNERİ / VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: AUTODESK REVİT ELEKTRİK // VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: BİNA ELEKTRİK TESİSATLARINDA SİSMİK KORUMA

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: BATARYA İZLEME SİSTEMLERİ

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: AUTODESK REVİT ELEKTRİK

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: ALÇAK GERİLİMDE SELEKTİVİTE

ALÇAK GERİLİMDE SELEKTİVİTE SEMİNERİ / VİDEO HABER

YÜZYÜZE ETKİNLİK: GENÇ MÜHENDİSLER BULUŞUYOR

378. SAYI: X. ASANSÖR SEMPOZYUMU`NA ÇAĞRI

Okunma Sayısı: 130


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.