MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 392

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

İNDİRİM HESAP OYUNLARIYLA BUHARLAŞTIRILDI


BASIN AÇIKLAMASI

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, bugün gerçekleştiği basın açıklamasıyla yarından (1 Ocak 2020) itibaren geçerli olacak yeni elektrik tarifesini değerlendirdi. Enerji üretim maliyetlerinde ortaya çıkan düşüşün faturaya yansımasına engel olunurken, dağıtım bedeline yüzde 10,6 zam yapıldığının vurgulandığı açıklamada, “Enerji bedelinde farklı oranlarda yapılan indirimler, dağıtım bedeline ise tüm tarife grupları için yüzde 10,6 zam yapılarak, yok edilmiştir. Fatura toplamının bir önceki dönemle aynı kalması sağlanarak, enerji maliyetlerindeki düşüşün yurttaşlara yansımasına engel olunmuştur” denildi.
 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

Dağıtım Şirketlerine Yeni Yıl Hediyesi… 

İNDİRİM HESAP OYUNLARIYLA BUHARLAŞTIRILDI

Enerji Piyasası Düzenleneme Kurumu`nun (EPDK) açıkladığı ve 1 Ocak 2020`den itibaren geçerli olacak yeni elektrik tarifesinden, konutlarda enerji bedellerindeki yüzde 5,6`lık düşüş, dağıtım bedeline yüzde 10,6 zam yapılarak, sıfırlandı. Enerji üretim maliyetlerinde ortaya çıkan düşüşün faturaya yansıması engellenirken, dağıtım şirketlerinin payına yüzde 10,6 zam yapıldı.

Elektrik faturalarının en temel bileşeni enerji bedelidir. Enerji maliyetlerinin düşmesi halinde bu bedelin faturalarda düşürülerek, yurttaşlara indirim olarak yansıması sağlanmalıdır. EPDK`nın yayımladığı yeni tarifeye bakıldığında tüm grupları için bir önceki tarife dönemine göre enerji bedelinde farklı oranlarda indirim yapıldığı görülmektedir. Alçak gerilimden enerji alan sanayi abonelerine uygulanan enerji bedeli yüzde 3,3 azaltılırken, ticarethanelerde yüzde 3,8, meskenlerde yüzde 5,6, Şehit Aileleri ve Muharip Malul Gazilere uygulanan tarifede yüzde 10,4, tarımsal sulamada yüzde 3,5 indirim yapılmıştır.

Enerji bedelinde farklı oranlarda yapılan indirimler, dağıtım bedeline ise tüm tarife grupları için yüzde 10,6 zam yapılarak, yok edilmiştir. Fatura toplamının bir önceki dönemle aynı kalması sağlanarak, enerji maliyetlerindeki düşüşün yurttaşlara yansımasına engel olunmuştur. 

230 kWh`lik Asgari Tüketimimin Konutlara Yansıması

Aylık Tüketim (kWh)

Ekim-Kasım-Aralık

2019

Ocak-Şubat-Mart

2020

Fark (%)

Birim Fiyat

TL

Fatura
TL

Birim Fiyat

TL

Fatura
TL

Perakende Enerji Bedeli
(Çıplak Enerji Bedeli+ Perakende Hizmet Bedeli)

230

0,364189

83,8

0,3438

79,1

-5,6

Dağıtım Bedeli
(İletim+ Dağıtım + Kayıp ve Kaçak Bedeli)

0,2086

48,0

0,230585

53,0

10,6

Fon ve Vergiler Hariç

0,572754

131,7

0,574385

132,1

0,3

Enerji Fonu (%)

1

0,8

1

0,8

-5,6

TRT Payı (%)

2

1,7

2

1,6

-5,6

Bel. Tük.Ver. (%)

5

4,2

5

4,0

-5,6

KDV Öncesi Toplam

138,4

 

138,4

0

KDV (%)

18

24,9

18

24,9

0

FATURA TOPLAMI

 

163,4

 

163,4

0

Hesap Oyunları 

Enerji maliyetlerinin düştüğü bir dönemde dağıtım bedellerinin yüzde 10,6 gibi yüksek bir oranda artması izaha muhtaçtır. Geçtiğimiz 3 ay içinde dağıtım maliyetlerinin bu kadar yüksek oranda artmış olması akla yatkın değildir. TÜİK verilerine göre; Kasım ayı itibariyle Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki yıllık değişim (bir önceki yılın aynı ayına göre değişim) yüzde 4,26 olarak gerçekleşmiştir. Dağıtım maliyetleri, 3 ay içinde yıllık üretici fiyatlarının 2 katını nasıl aşmıştır? Kaldı ki, enerji maliyetlerinin farklı abone grupları için nasıl farklı oranlarda düştüğü de belirsizdir. Özetle yeni tarifede elektrik dağıtım şirketlerinden gelen yüzde 10,6`lık artış talebinin, hesap oyunlarıyla zam yapılmadan tarifeye yansıtıldığı anlaşılmaktadır.

Fon ve Vergilerde Kayıp

Dağıtım bedelinin bir önceki tarifeye göre yüzde 10,6`lık zamlandırılması tarife yapısını da değiştirmiştir. Ekim-Kasım-Aralık 2019 döneminde konut faturalarının yüzde 51,3`ünü enerji bedeli oluştururken, bu oran yeni tarifede yüzde 48,4`e gerilemiştir. Dağıtım bedelinin faturadaki payı ise yüzde 29,4`den yüzde 32,5`e yükselirken, fon ve vergilerin payı ise yüzde 19,4`den, yüzde 19,1`e gerilemiştir. Konutlarda enerji bedeli üzerinden oransal olarak tahsil edilen Enerji Fonu, TRT Payı ve Belediye Tüketim Vergisi de otomatik olarak yüzde 5,6 oranında azalmıştır. Yeni tarifeyle enerji maliyetlerindeki düşüşün faturalara yansıtılmaması nedeniyle yurttaşlar açısından oluşan mağduriyet, fon ve vergilerden pay alan kamu kuruluşları açısından da mevcuttur.

Aslan Payı Dağıtımın

Diğer tarife gruplarına bakıldığında Şehit Aileleri ve Muharip Malul Gazilere uygulanan tarifede dağıtım bedelinin payı yüzde 46,4`e yükselirken, temel unsur olması gereken enerji bedelinin payı ise yüzde 35`e kadar gerilemiştir. Bu abonelere uygulanan fon ve vergilerin payı ise yüzde 18.1`de kalmıştır. Yeni tarife yapısıyla EMO`nun 4 kişilik ailenin asgari yaşam standardı için öngördüğü aylık tüketim olan 230 kilowatt saatlik (kWh) enerji için konut faturalarında toplamda değişiklik gözükmemesine rağmen, dağıtım bedeli için fazladan 5,1 TL tahsilat yapılacaktır. Dağıtım şirketlerine fazladan aktarılan bu 5,1 TL`nin, 4,7 TL`si enerji bedelinin azaltılmasıyla sağlanırken, geriye kalan 0,4 TL ise fon ve vergilerden kesilerek, dağıtım şirketlerine aktarılacaktır. EPDK`nın son olarak açıkladığı Ekim 2019`da gerçekleşen aylık toplam 4.277.582.280 kWh`lık konut tüketimiyle hesap yapıldığında, dağıtım bedeli olarak tüm hanelerden aylık 94 milyon 192 bin TL`lik fazladan tahsilat yapacağı hesaplanmaktadır. Hanelerin tüketimin yalnızca yüzde 22`sinin oluşturduğu göz önüne alınırsa, dağıtım şirketlerine aktarılan miktarın çok daha büyük olduğu söylenebilir.  

Mevzuat gereği EPDK`nın tarifeleri maliyet temelli olarak belirlemesi gerekirken, maliyetlerinden bağımsız olarak; dağıtım bedelinde talep edilen zam oranını tutturmak için enerji bedelinde rakamsal oynamalar yapması kabul edilemez. Enerji maliyetleriyle ilgisi giderek azalan bu tarife düzenlemelerinin ekonomi üzerinde kalıcı hasarlara yol açması kaçınılmazdır. EPDK, tarife değişikliğine yol açan maliyet kalemlerini ve bu maliyetlerdeki değişimleri düzenli olarak kamuoyuna açıklamalıdır. Enerji yönetimi, kısıtlı kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirecek, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak bir yapıya bırakılmalıdır. Ekonominin temel girdisi olan elektrik fiyatlarının dağıtım şirketlerinin günübirlik kâr taleplerini karşılamaya odaklanan politikalar yerine, kamu yararı gözetilerek belirlenmesi çağrımızı tekrarlıyoruz.   

Elektrik Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi Yönetim Kurulu

31 Aralık 2019

 

 

 

Dosyalar

Açıklama Metni-PDF (177 KB)

Görsel-JPG (68 KB)ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA VE ELEKTROMANYETİK UYGUNLUK - VİDEO HABER

21.10.2022
 


Çok Okunanlar


VI. ENERJİ VERİMLİLİĞİ GÜNLERİ - PROGRAM / ONLİNE KAYIT

ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE GÜÇ KALİTESİ HARMONİKLER VE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ SEMİNERİ YAPILDI

SEMİNER: CV HAZIRLAMA VE MÜLAKAT TEKNİKLERİ

SEMİNER: ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE GÜÇ KALİTESİ HARMONİKLER VE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ

YOGA TANITIM VE UYGULAMA EĞİTİMİ

YOGA TANITIM VE UYGULAMA EĞİTİMİ

EMO-GENÇ : ELEKTRONİK LABORATUVAR CİHAZLARI EĞİTİMİ YAPILDI

ŞUBE KOORDİNASYON KURULU TOPLANTISI YAPILDI

CV HAZIRLAMA VE MÜLAKAT TEKNİKLERİ SEMİNERİ YAPILDI

ADALET NÖBETİNE ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

Okunma Sayısı: 110


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.