MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 377

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DAĞITIM BEDELİNİN FATURAYA FAZLADAN YANSIMASI AYLIK 98 MİLYON TL (TİCARET GAZETESİ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
EMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, yeni elektrik tarifesiyle tüm meskenlerden fazladan ücret tahsil edildiğini söyledi. Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, dağıtım bedelinin bir önceki tarifeye göre yüzde 10,6’lık zamlandırılmasının tarife yapısını değiştirdiğini ifade etti.
 

Seza Nur Demirkapı (Özel Haber) - Enerji Piyasası Düzenleneme Kurumu`nun (EPDK) açıkladığı ve 1 Ocak 2020`den itibaren geçerli olan yeni elektrik tarifesinden, konutlarda enerji bedellerindeki yüzde 5,6`lık düşüş, dağıtım bedeline yüzde 10,6 zam yapılarak, sıfırlandı. Enerji üretim maliyetlerinde ortaya çıkan düşüşün faturaya yansımasının engellendiğini, dağıtım şirketlerinin payına zam yapıldığını ifade eden Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, "EPDK`nın son olarak açıkladığı Kasım 2019`da gerçekleşen aylık toplam 4,44 milyar kilowatt saatlik konut tüketimiyle hesap yapıldığında, dağıtım bedeli olarak tüm meskenlerden aylık yaklaşık 98 milyon TL`lik fazladan tahsilat yapacağı hesaplanmaktadır" dedi.

"Enerji üretim maliyetlerindeki düşüşün faturaya yansıması engellendi"
Enerji Piyasası Düzenleneme Kurumu`nun (EPDK) 1 Ocak 2020`den itibaren geçerli olmak üzere açıkladığı elektrik tarifesiyle faturalara yansıyan bir artışa ya da indirime gidilmediğini ifade eden Uğurlu, "1 Nisan 2020 tarihine kadar uygulanacak olan tarifede bir öncekine göre; konutlarda enerji bedellerindeki yüzde 5,6`lık düşüş, dağıtım bedeline yüzde 10,6 zam yapılarak, dengelendi. Böylece enerji üretim maliyetlerinde ortaya çıkan düşüşün faturaya yansıması engellenirken, dağıtım şirketlerinin payına ise yüzde 10,6 zam yapıldı" dedi.

Yeni tarifede tüm grupları için bir önceki tarife dönemine göre enerji bedelinde farklı oranlarda indirim yapıldığını söyleyen Uğurlu, "Alçak gerilimden enerji alan sanayi abonelerine uygulanan enerji bedeli yüzde 3,3 azaltılırken, ticarethanelerde yüzde 3,8, meskenlerde yüzde 5,6, tarımsal sulamada yüzde 3,5 indirim yapılmıştır. Enerji bedelinde farklı oranlarda yapılan indirimler, dağıtım bedeline ise tüm tarife grupları için yüzde 10,6 zam yapılarak, yok edilmiştir. Fatura toplamının bir önceki dönemle aynı kalması sağlanarak, enerji maliyetlerindeki düşüşün yurttaşlara yansımasına engel olunmuştur" ifadelerinde bulundu.

"Dağıtım bedelinin faturadaki payı %32,5`e yükseldi"
Dağıtım bedelinin bir önceki tarifeye göre yüzde 10,6`lık zamlandırılmasının tarife yapısını değiştirdiğini dile getiren Uğurlu, "Ekim-Kasım-Aralık 2019 döneminde konut faturalarının yüzde 51,3`ünü enerji bedeli oluştururken, bu oran yeni tarifede yüzde 48,4`e gerilemiştir. Dağıtım bedelinin faturadaki payı ise yüzde 29,4`den yüzde 32,5`e yükselirken, fon ve vergilerin payı ise yüzde 19,4`den, yüzde 19,1`e gerilemiştir. Konutlarda enerji bedeli üzerinden oransal olarak tahsil edilen Enerji Fonu, TRT Payı ve Belediye Tüketim Vergisi de otomatik olarak yüzde 5,6 oranında azalmıştır. Fon ve vergilerden pay alan kamu kuruluşları açısından doğrudan bir kayıp söz konusu olmuştur. Aynı tüketim için dağıtım şirketlerinin tahsilatı yükselirken, kamunun vergi ve fonlar yoluyla sağlayacağı gelir düşecektir" diye konuştu.

"Dağıtım bedeli olarak tüm konutlardan fazladan 98 milyon tahsil ediliyor"
Uğurlu, "Yeni tarife yapısıyla EMO`nun 4 kişilik ailenin asgari yaşam standardı için öngördüğü aylık tüketim olan 230 kilowatt saatlik enerji için konut faturalarında toplamda değişiklik gözükmemesine rağmen, dağıtım bedeli için fazladan 5,1 TL tahsilat yapılacaktır. Dağıtım şirketlerine fazladan aktarılan bu 5,1 TL`nin, 4,7 TL`si enerji bedelinin azaltılmasıyla sağlanırken, geriye kalan 0,4 TL ise fon ve vergilerden kesilerek, dağıtım şirketlerine aktarılacaktır. EPDK`nın son olarak açıkladığı Kasım 2019`da gerçekleşen aylık toplam 4,44 milyar kilowatt saatlik konut tüketimiyle hesap yapıldığında, dağıtım bedeli olarak tüm meskenlerden aylık yaklaşık 98 milyon TL`lik fazladan tahsilat yapacağı hesaplanmaktadır. Kamunun fon vergi kayı ise aylık 7,3 milyon TL düzeyindedir. Meskenlerin tüketimin yalnızca yüzde 22`sinin oluşturduğu göz önüne alınırsa, dağıtım şirketlerine aktarılan miktarın çok daha büyük olduğu söylenebilir" diye konuştu.

Mevzuat gereği EPDK`nın tarifeleri maliyet temelli olarak belirlemesi gerekirken, maliyetlerinden bağımsız olarak; dağıtım bedelinde talep edilen zam oranını tutturmak için enerji bedelinde rakamsal oynamalar yapmasının kabul edilemez olduğunu söyleyen Uğurlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Tarifeler ile enerji üretim maliyetler arasındaki ilgi giderek azalırken, elektrik enerjisinin tüm hizmet ve ürünlerin temel girdisi niteliğinde olması nedeniyle genel ekonomi üzerinde kalıcı hasarlara yol açılmaktadır. Yılardır genel enflasyonun çok üzerinde artan elektrik maliyetleri bir yandan yurttaşları yoksullaşmasına neden olurken, bir yandan da üretimi yapan tüm sektörler için dünya ile rekabet sorunu yaratmaktadır. Enerji yönetimi, kısıtlı kaynaklarımızı en iyi şekilde değerlendirecek, kamu yararını esas alan siyasi ve ticari müdahalelerden uzak bir yapıya bırakılmalıdır."
(Ticaret Gazetesi, 17.02.2020)EMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

02.07.2021
 


Çok Okunanlar


ÜYELİK ÖDENTİSİ BORÇLARININ YAPILANDIRMASI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ: 30 EYLÜL 2021

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU PROGRAMI YAYINLANDI

İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENİYOR

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

AYDIN’DA SMM ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ŞUBE YÖNETİM KURULU, SMM KOMİSYONU ORTAK TOPLANTISI

BALÇOVA VE KARABAĞLAR BELEDİYELERİ ZİYARET EDİLDİ

DÖNEMİN 3`ÜNCÜ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MİLLETVEKİLLERİ ARSLAN VE SERTER, ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

DAYANIŞMA GÜNÜNDE MÜCADELE VURGUSU

Okunma Sayısı: 28


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.