MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 394

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

SALGIN DÖNEMİNDE KESİNTİSİZ ELEKTRİK İÇİN ÖNLEMLER


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, bugün (3 Nisan 2020) gerçekleştirdiği basın açıklamasında, salgın döneminde yurttaşlara kesintisiz elektrik enerjisini sağlanmasının önemine vurgu yaparak, elektrik üretim, iletim ve dağıtım şirketleri ve kurumlarına yönelik önlem önerilerine açıkladı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na hizmetin kesintiye uğramaması hazırlık yapma çağrısı yapılan açıklamada, “Mali veya teknik açmazlar yüzünden görevi sürdüremeyeceği anlaşılan dağıtım bölgelerinin kamulaştırılması için tereddüt edilmemelidir” denildi.
 

Sayaç Okuma ve Kapama İşlemlerine Son Verilsin!

SALGIN DÖNEMİNDE KESİNTİSİZ ELEKTRİK İÇİN ÖNLEMLER

Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel salgın (pandemi) olarak ilan edilen yeni koronavirüsü (Covid-19) hızla yaygınlaşmaktadır. Başta İstanbul, İzmir ve Ankara olmak üzere büyükşehirlerde vaka ve ölüm sayılarının üstel bir oranda artış gösterdiği bugünlerde, temel kamu hizmetlerinden biri olan elektrik enerjisinin kesintisiz ve kaliteli olarak sunulması her zamankinden daha fazla yaşamsal önem arz etmektedir.

Elektrik enerjisinin sürekliliği her zaman önemlidir ancak böyle dönemlerde kritik hale gelmektedir. Hastaneler, eczaneler, çiftlikler ve temel gıda üreten işletmeler ile konutlara kesintisiz elektrik enerjisi sağlamak, salgınla mücadele de dahil olmak üzere yaşamının sürmesi için zorunludur. Sağlık hizmetlerinin verilebilmesinin yanında gıda ve hijyen ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaçları üreten işletmelerde kesinti yaşanmaması için elektrik üretim, iletim ve dağıtım zinciri içinde bulunan tüm kurumlar, şirketler özel önlemler almalıdır.

Konut alanları da dahil olmak üzere şebekeyi iyileştirme kapsamındaki uzun planlı kesintilere neden olacak tüm bakım ve yeni yatırım devreye alma işlemleri hemen durdurulmalıdır. Elektrik dağıtım şirketleri salgın öncesinde kararlaştırılan yatırım ve iş planlarını gözden geçirerek, uzun kesintilere neden olacak, acil olmayan tüm faaliyetleri durdurmalıdır. Enerji üretimi yapan kurumlarda da dahil olmak üzere tüm enerji şirketleri, yetişmiş insan gücünü işbaşında tutabilmek için, ofisler ve çalışma alanlarında özel önlemler almalı, kronik hastalığı olan risk grubundaki personelin evden çalışmasına yönelik planlama yapılarak iş sürekliliği sağlanmalıdır. Her gün yüze yakın binaya giren ve ardından çalışma arkadaşlarıyla bir araya gelen sayaç okuma görevlilerinin temas ve bulaşma riskine karşı sayaç okuma faaliyetleri belirli bir plan dahilinde sınırlandırılmalıdır. Sayaç kapama işlemleri de benzer şekilde kısıtlanmalı, borç nedeniyle elektrik kesintisi yapılmamalı ve gecikme ücreti alınmamalıdır. Sayaç kapama ekipleri bu dönem süresince yalnızca sayaç açma işlemi yapacak şekilde görevlendirilmelidir.

Elektrik dağıtım şirketleri, bölgelerindeki başta sağlık kurumları, hastanelerin yer aldığı alanlar olmak üzere kritik alanları belirleyerek, bu bölgelerde kesintileri en aza indirmek üzere öncelikli çalışma yürütmelidir. Kritik kamu hizmetlerinin verildiği binalar ve hastanelerin yer aldığı bölgelere enerji sağlayan trafo merkezleri ve hatlara yönelik ek önlemler alınmalıdır.

Elektrik üretim, iletim ve dağıtım zinciri içinde bulunan tüm kurum ve şirketlere "Kriz Yönetim Merkezi ve Ekipleri" kurarak, öncelikli olarak gördüğümüz aşağıdaki önlemleri alma çağırısı yapıyoruz:

-Şirket ve kurumlar iş sürekliliği planı yaparak, çalışanlarını olası risklere karşı hazırlamalıdır. Çalışma alanları düzenli olarak dezenfekte edilerek, tüm personele kişisel koruyucu ekipman sağlanmalıdır. Çalışanların sağlık durumları da düzenli kontrol edilmelidir. Kaygı ve stres yönetimine yardımcı olmak üzere ihtiyaç duyan personele psikolojik danışmanlık hizmeti sağlanmalıdır.

-Trafo merkezleri ve kontrol merkezleri gibi kritik tesislere erişim sınırlandırılmadır. Bu alanlarda bulunması zorunlu personel dışındaki herkesin girişi engellenmelidir.

-Uzaktan çalışabilecek personeller belirlenerek, gerekli yazılım ve donanım ihtiyaçları karşılanarak, evden çalışmaları sağlanmalıdır.

-Hat işçileri de dahil olmak üzere hizmeti sürdürmek için kritik öneme sahip tüm çalışanlar daha küçük ekipler halinde çalıştırılmalıdır. Güvenli mesafe her zaman korunmalıdır. 

-İş seyahatleri durdurulmalı, toplantılar, görüşmeler çevrimiçi olarak gerçekleştirilmelidir.

-Kurum bina ve tesislerine ziyaretçilerin girişi engellenmeli, zorunlu durumlarda yüz yüze görüşmelerde güvenli mesafeye uyulması sağlanmalıdır.

-Öncelik sıralaması hastanelerin yer aldığı kritik sahalara göre yapılarak, hastanelerin yer aldığı bölgelerde fiderler ve diğer kritik hizmet tesislerine yönelik ek önlemler alınmalıdır. Kritik bölgelerden gelen arıza ihbarları öncelikli olarak değerlendirilmelidir. 

-Acil temel hizmetlerin yürütülmesi için ertelenecek olan projelerin hangileri olduğu açıklanmalıdır. Sistem bakımı için zorunlu olmayanlar dışında planlı bir kesinti yapılmayacağı kamuoyuna duyurulmalıdır.

Elektrik enerjisine erişim en temel insan haklarından biridir. Her ne kadar özel şirketleri eliyle yürütülse bile temel kamu hizmeti niteliğinde olan bu hizmetin kesintisiz olarak sürdürülmesi esastır. Bugün özel şirketlerinin yönettiği dağıtım şebekesi, kamu malıdır ve görev süresi sonunda yeniden kamuya devredilecektir. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, bu süreç içinde hizmetin kesintiye uğramaması ve istikrarlı bir şekilde sürdürülmesine yönelik olarak her türlü hazırlığı yapmalıdır. Mali veya teknik açmazlar yüzünden görevi sürdüremeyeceği anlaşılan dağıtım bölgelerinin kamulaştırılması için tereddüt edilmemelidir. Kamu kuruluşu niteliğindeki bir meslek örgütü olarak, ihtiyaç duyan tüm kurumlara her türlü teknik desteği vermeye hazır olduğumuzu vurgulayarak, hayatını kaybeden yurttaşların ailelerine baş sağlığı, hastalarımıza acil şifa diliyor, tüm sağlık çalışanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz.

Elektrik Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi Yönetim Kurulu
3 Nisan 2020ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA VE ELEKTROMANYETİK UYGUNLUK - VİDEO HABER

21.10.2022
 


Çok Okunanlar


3 MART 2023 - ACİL İHTİYAÇ LİSTESİ

SEMİNER: AKTİF HARMONİK AKIM SİLİCİ

ADALET NÖBETİNE ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

GDZ ELEKTRİK DAĞITIM A.Ş. ZİYARETLERİ

TEİAŞ’IN ÖZELLEŞTİRME HAZIRLIK SÜRECİ 2 YIL UZATILDI

KAPİTALİZMİN KRİZİ VE ÇIKIŞ OLASILIKLARI

TEMEL FOTOĞRAF EĞİTİMİ TAMAMLANDI

İŞ CİNAYETLERİNE KARŞI MÜCADELE GÜNÜ: ÖLÜM HEP BİZE, BİZE Mİ DÜŞER!..

Okunma Sayısı: 63


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.