MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 396

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

YANGIN KADER DEĞİL ÖNLENEBİLİR


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu’nun, bugün (30 Eylül 2020) “Yangından Korunma ve İtfaiyecilik Haftası” nedeniyle gerçekleştirdiği basın açıklamasında, elektrik kaynaklı yangınlara karşı alınabilecek önlemlere dikkat çekilerek, yangın algılama ve uyarı sistemlerinin önemine vurgu yapıldı. Binalarındaki elektrik ve elektronik sistemlerin kontrol edilmesi ve eksiklerinin belirlenmesi için çağrı yapılan açıklamanın tam metnine yazımızın devamından ulaşabilirsiniz.
 

 

ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

Yangından Korunma Haftası‘nda Mevzuat Eksikliği Uyarısı…

YANGIN KADER DEĞİL ÖNLENEBİLİR

Ülkemizde her yıl, 25 Eylül-1 Ekim tarihleri arasında kamuoyunda duyarlılık oluşturmak amacıyla "Yangından Korunma ve İtfaiyecilik Haftası" olarak kutlanmaktadır. Bu vesileyle uyarılarımıza rağmen mevzuat eksiklerinin, denetimsizliğe yol açarak, elektrikli kaynaklı yangınların oluşmasına neden olmaya devam ettiğini kamuoyuyla paylaşmak isteriz.

İzmir İtfaiyesi`nin verilerine göre; 2019 yılında kent genelinde çıkan 11 bin 145 yangında 13 yurttaşımız hayatını kaybederken, 12`si itfaiyeci olmak üzere 148 yurttaşımız yaralandı. Söz konusu yangınlarının yaklaşık yüzde 19`unu oluşturan 2 bin 77 yangının çıkış nedeni, istatistiklere "elektrik-kısa devre" olarak yansıdı. Yangın oluşan alanların dağılımına bakıldığında ise tüm yangınların yüzde 1,26`sını oluşturacak şekilde 140 yangının trafo binalarında yaşandığı görülmektedir. Fabrika-Atölye-İmalathane kategorisindeki yangınların trafolardan daha düşük bir biçimde 81 adet olması, trafolardaki sorunların önemine dikkat çekmektedir. Öncelikle doğru projelendirme, düzenli bakım ve onarımla; tüm binalarda elektrik kaynaklı yangınlarının önüne geçilmesi mümkündür. Gelişen teknolojiyle birlikte yangın algılama ve uyarı sistemlerinin doğru projelendirilmesi, bakım ve onarımlarının da düzenli yapılması halinde; herhangi bir nedenle oluşacak bir yangının başlangıç aşamasında söndürülmesi olasıdır.

Can ve mal güvenliğinin sağlanması için binalarda elektrik tesisatının uzman elektrik-elektronik mühendisleri tarafından projelendirilmesi ön şarttır. Tesisin yapımında standartlara uygun malzeme seçilmelidir. İşletmeye alırken tesisat kontrolü; uzman mühendisler tarafından yerine getirilmelidir. İşletme aşamasında trafolara ilişkin her türlü bakım faaliyeti Yüksek Gerilim İşletme Sorumlusu mühendisinin gözetiminde gerçekleştirilmelidir. Elektrik tesisatı, topraklama tesisatı ve yıldırımdan korunma sistemlerinin periyodik kontrolleri de düzenli olarak uzman mühendisler tarafından yapılmalıdır. Kontroller sonucu oluşturulan raporlara yansıyan eksiklikler ve hatalar hızla giderilmelidir. Alınan tüm önlemlere rağmen yangın çıkma olasılığına da hazır olunmalıdır. Binalarda çıkacak yangınlara erken müdahale edilebilmesi için, yangın algılama ve uyarı sistemleri kullanılmalıdır. Hayat kurtaran yangın algılama ve uyarma sistemlerinin kurulması da tek başına yeterli değildir. Bu sistemler her an çalışır durumda tutulmalı, bakımları düzenli yapılmalı ve yine periyodik olarak kontrol edilmelidirler. Trafolarda olduğu gibi özel bir uzmanlık gerektiren bu sistemlerin; Yapı Elektronik Sistem ve Tesisatları İşletme Sorumlusu tarafından her an çalışacak şekilde bakımının yapılması gerekir.

Odamız, can güvenliği için alınacak önlemleri "kaynak israfı" olarak gören anlayışa karşı uzun yıllardır mücadele etmektedir. Yapı Elektronik Sistem ve Tesisatları İşletme Sorumlusu`na ilişkin EMO`nun 2012 yılında Resmi Gazete`de yayımladığı yönetmeliğe paralel olarak, ilgili bakanlıklar tarafından üçüncü tarafları da bağlayan yönetmelik değişikliği halen hayata geçirilmemiştir. Mevzuat eksiklikleri giderilmediği gibi "önlemsizliğin" boyutu düzenli olarak büyütülmektedir. Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik‘te yapılan değişikliklerle önlem alma zorunluğu bulunmayan "mevcut yapı" statüsü genişletilmiştir.

Mevzuat eksikliği giderilene kadar yurttaşlara, bina yöneticilerine, işletmecilere, hastane, yurt ve okul yönetimlerine "zorunlu" olmasa da ek önlem alma çağrımızı yeniliyoruz. Geçmişte mevzuat eksikleri nedeniyle yeterli önlemler alınmadan tamamlanmış binalarda ek önlemler vakit kaybetmeden alınmalıdır. Yurttaşlar, can ve mal güvenliğinin sağlanması amacıyla binalarındaki elektrik ve elektronik sistemlerin kontrol edilmesi ve eksiklerinin belirlenmesi için Şubemizden bilgi alabilirler.

Elektrik Mühendisleri Odası
İzmir Şubesi Yönetim Kurulu
30 Eylül 2020ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA VE ELEKTROMANYETİK UYGUNLUK - VİDEO HABER

21.10.2022
 


Çok Okunanlar


WENERGY TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ FUARI VE KONGRESİ

WENERGY`DE SÜRDÜRÜLEBİLİR SU, GIDA VE ENERJİ İÇİN İKLİM POLİTİKALARI OTURUMLARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SEMİNER: ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE GÜÇ KALİTESİ HARMONİKLER VE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ AYDIN

SEMİNER: ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE GÜÇ KALİTESİ HARMONİKLER VE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ MANİSA

YÜZYÜZE SEMİNER: ABB ZEE600 SCADA SİSTEMİ VE DİJİTAL TRANSFORMATÖR MERKEZİ ÇÖZÜMLERİ

YÜZYÜZE SEMİNER: ABB ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONU ÇÖZÜMLERİ 24 MAYIS 2023

ADALET NÖBETİNE ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: AC ŞARJ İSTASYONLARI İÇİN STANDARTLAR VE GEREKLİLİKLER

KÜLTÜR TURUNUN ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

VİDEO KAYDI : WENERGY 11 MAYIS 2023 OTURUMLARI

Okunma Sayısı: 86


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.