MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 367

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

YEREL YÖNETİM, TMMOB VE BİLİM İNSANLARI İZMİR’DE BULUŞTU 
İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen “İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşması” 12-13 Kasım 2020 tarihlerinde gerçekleştirildi. Türkiye’nin deprem ve afetlere ilişkin önde gelen bilim insanlarının davet edildiği etkinliğin açılışı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz ve Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Alim Murathan’ın konuşmalarıyla yapıldı.
 

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İzmir AFAD Başkanı Mehmet Güllüoğlu ve İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, programa konuşmacı olarak davet edilmelerine rağmen katılım sağlamadı. Açılış konuşmasında yerel yönetim reformu için çağrı yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Depremin yaralarını sarmak için İzmir genelinde dayanışmayı örgütledik. İzmir depremi sonrasındaki bu dayanışmanın uzun vadede sürmesi gerektiğini önemle vurgulamak istiyorum. Deprem coğrafyamızın jeolojik gerçekliği. İzmir depremi bu gerçekliğe karşı hazırlıklı olmamız gerektiğini gösterdi. Afetlerle mücadele sağlıklı, güvenli ve demokratik bir yaşam hakkının olmazsa olmazıdır. Mevcut Afet Kanunu 1959 yılındaki kanun, Mevcut İmar Kanunu ise 1985 yılındaki haliyle aynı duruyor. Günümüz kentleşmesine bakıldığında bu iki yasanın tekrar ele alınması gerektiğini görüyoruz" diye konuştu.

"TMMOB`u Dışlanması Hata Oldu"
TMMOB`un sürecin dışında bırakılmasının yanlış olduğunu vurgulayan Soyer, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Afet durumundaki yasal mevzuat ise yeni bir yerel yönetim reformuna ihtiyacımız olduğunu gösteriyor. Afetle mücadele yerelde başlayıp yerelde kazanılıyor. Afet kanunu belediyeleri temel alacak şekilde yeniden yapılandırılmalı. Afet risklerini azaltmanın en önemli araçlarından biri de kentsel dönüşüm. Kentsel dönüşüm için yerel bir kanun oluşturulması, belediyelerinde yetki ve etkinliliğinin artırılması kaçınılmaz bir durumdur. Bu koşullar altında afetlere hazırlık, acil müdahale etkilerinin azaltılması gibi tüm süreçlerde hepimiz ortak akıllarda birleşmeliyiz. Bu konularda katılımcı olmayan hiçbir süreçten başarılı olması beklenemez. TMMOB bu durumları ilke edinmiş bir meslek odası. Üniversiteleri ve TMMOB`u sürecin dışında bırakarak afet önlemlerinde başarılı olmak mümkün değildir. Tam da bu yüzden İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşması adını verdik. İzmir depremi hem merkezi, hem yerel yönetimler için bir süre sonra hiçbir şey yokmuş gibi davrandığımız bir sürecin devamı olmaz. Aksine çok daha bilinçli politikalar üreteceğimiz milat olur."

İzmir Depremi Uyarı Kabul Edilmeli
TMMOB`un hasar tespit çalışmalarına katılmasının engellenmesini eleştiren TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz, "TMMOB olarak bizde depremin ardından İzmir öznelinde bazı çalışmalar yaptık. Mühendislik, mimarlık ve şehir plancıları olarak ilk andan beri bilgi ve birikimimizi paylaşmak istedik. İzmir Valiliği hasar tespit çalışmasına katılmak adına İzmir`deki odalarımızın talebini reddetti. İzmir Valiliği`nin bu tutumu düşündürücüdür ve bu tavrı şiddetle kınıyorum. Bu ülkede mühendislerin, mimarların ve şehir plancılarının, uygun olmayan yerleşim alanlarının ve tarım alanlarının yapılaşmaya açılmaması konusundaki uyarıları dikkate alınmamıştır. Bu konuda yapmış olduğumuz çalışmalara gerekli önem verilmiyor. Güvenli ve sağlıklı yapılarda yaşama hakkı en temel insan hakkıdır ve bir devletin asli görevidir. Depremin hasarlarını en aza indirecek köklü önlemler bir türlü alınmıyor. Her depremden sonra siyasilerden hamasi nutuk dinliyoruz. Türkiye`de rant hırsı insan sağlığına, bilime ve akla galip geliyor" ifadelerini kullandı.

İzmir`de gerçekleşen depremin uyarıcı nitelikte olduğunu dile getiren Koramaz, "İzmir`de gerçekleşen bu deprem, olması beklenen depremin 4`te 1 düzeyindedir. Deprem bu şiddetiyle bile birçok kayıplara neden olmuştur. Doğa bizlere bedeli ağır olsa da güçlü bir mesaj vermiştir. Bunu anlamamız gerekiyor. İmar planlarının afet riskine göre hazırlanmasına, halkın deprem konusunda eğitilmesine ihtiyacımız var. Depreme hazırlıklı olmak bir devlet politikasıdır. Devlet kurumlarının ve yerel yönetimlerin ortak sorumluluğudur. Depreme dayanıklı yerleşim alanları ve yapılar tasarlanmalıdır. Mühendis, mimar ve şehir plancılığı hizmetlerinin eksiksiz bir biçimde uygulanmasıdır. İmar afları yasaklanmalıdır. Kamu yararı ve ülke çıkarını gözeten bir eylem planı yapılmalıdır. Kamusal yapılanmalarda TMMOB ve bağlı odalar temsil edilmelidir. Her doğa olayının felakete dönüşmesinin ardında rantsal düşünceler yatmaktadır. Bu doğal afetlerdeki kayıplara karşı çözüm, mücadeleyi ve dayanışmayı büyütmekten geçmektedir" dedi.

"Kayıp Sıralamasında En Öndeyiz"
Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Alim Murathan istatistiklere dikkat çekerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"2020 yılında dünyada deprem istatistiklerine baktığımızda 9 depremi 7 üzerinde olduğunu görüyoruz. Dünyada kayıp sıralamasında en ön sıradayız. Yaşadığımız yüzyılda ülkemizde bu kadar kayıp yaşanması gerçekten düşündürücü ve üzücüdür. Bilim ve teknik depremlerin yıkıcı etkisine karşı her türlü önlemi alabilecek niteliğe ulaşmış durumdadır. 30 Ekim depremi özellikle Bayraklı bölgesinde yaşayan yurttaşlarımızda çok ciddi güven problemi oluşturdu. İnsanların en temel ihtiyacı kendilerini güvende hissetmektir. Deprem sonrası yurttaşlar kendilerini güvende hissetmemektedir. Depremin yıkıcı etkilerini azaltmak ve ihtiyaçları belirlemek için İzmir Büyükşehir Belediyesi`nin tek başına baş etmesi mümkün değil. Bu kentin bilim insanları, STK`lar, derneklerin oluşturduğu ortak bir akıl buluşmasına ihtiyacımız vardı."

Bilim İnsanları İzmir`de Toplandı 
Türkiye`nin deprem ve afetler konusunda önde gelen isimleri davet edildiği buluşmanın birinci günü bilim insanlarının görüş ve önerilerini aktadır. İkinci günü ise katılımcılar ile düzenlenen yuvarlak masa toplantılarıyla, sorunlar, çözüm önerileri ve geleceğe yönelik projeler değerlendirildi.

İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşması`nın açılış sunumlarını Prof. Dr. Celal Şengör ve Prof. Dr. Haluk Sucuoğlu tarafından yapıldı. Ardından "İzmir`in Depremselliği, Deprem Üreten Faylar ve Tsunami" başlıklı oturumda ise Prof. Dr. Erdin Bozkurt ve Prof. Dr. Bora Rojay "Ege Bölgesinin Depremselliği ve Deprem Üreten Faylar", Dr. Doğan Kalafat "30 Ekim 2020 Ege Denizi Depremi ve Bölgenin Sismolojik Özellikleri", Prof. Dr. Ahmet Cevdet Yalçıner ise "30 Ekim 2020 Tsunami Saha Araştırmaları ve Modellemesi" konulu sunumlarını paylaştı.

İlk gün oturumları kapsamında "İzmir`in Yapılaşmasında Zemin Koşulları, Zemin Yapı Etkileşimi" ele alınacak konu başlıkları arasında yer alacak. Bu oturumda da Prof. Dr. Kuvvet Atakan, "İzmir`de Deprem Tehlikesi, Zemin Sorunları ve Deprem Riski", Prof. Dr. Nihat Sinan Işık "Depremlerde Zeminlerin Davranışları", Doç. Dr. Alper Sezer "Sismik Etkiler Altında İzmir: Geoteknik Özelliklerinin Yapı Davranışına Etkisi", Doç. Dr. Osman Uyanık "Yer Özelliklerinin Jeofizik Yöntemlerle Belirlenmesi" başlıkları altında birer sunum yaptılar.

İlk gün öğleden sonra "Dayanıklı Yapılar, İzmir`de Yapı Güvenliği ve Yapı Stoğu başlıklı oturumda Prof. Dr. Mehmet Nuray Aydınoğlu "İzmir`de Yüksek Binaların Deprem Güvenliği", Prof. Dr. Erdem Canbay "Dayanıklı Yapılar ve İyileştirme", Prof. Dr. Ahmet Yakut "Betonarme Binaların Deprem Performansını Etkileyen Genel Özellikler", Doç. Dr. Cemalettin Dönmez "Mevcut Yapı Stoğuna En Hızlı Müdahaleyi Nasıl Yapabiliriz?" başlıkları altında bilgilerini katılımcılarla paylaştı.

"Mekansal Planlama ve Deprem Odaklı Kentsel Dönüşüm" başlıklı bir sonraki oturumda da ise Prof. Dr. Handan Türkoğlu "Mekansal Planlama ve Afet Risklerinin Azaltılması", Prof. Dr. Murat Balamir "Risk Yönetimi Uygulamaları ve Kentsel Toplu Yenileme", Doç. Dr. Binali Tercan  "Afet Yönetiminde İskan Politikaları, Planlama Süreci ve Kentsel Dönüşüm Uygulama Sorunları", Doç. Dr. Semahat Özdemir  "İzmir Planlarında Risk Azaltmaya Dönük Öncelikli Eylem Alanlarının Belirlenmesinin Gerekliliği Üzerine" başlıklı sunumlarıyla yer aldı.

"Afet ve Acil Durum Yönetimi: Koordinasyon, Eğitim, İlk Yardım ve Sağlık, Arama-Kurtarma, Geçici İskan, Hasar Tespiti, Ulaşım, İletişim" başlıklı oturumda ilk olarak "Afet Yönetimi" konusunda Okşen Mersin Atikbay konuşurken, Dr. Mauricio Morales Beltran ise "30 Ekim Depremine ait Uluslararası Yapısal Ön Gözleme Keşifleri" başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.  Doç. Dr. Ninel Alver ise oturama "Hızlı ve Güvenilir Hasar Tespiti İçin Tahribatsız Muayene Yöntemleri", Dr. Ülkümen Rodoplu "Kişisel Eylem Planı, İlkyardım, Kurum Afet Planı", Dr. Turhan Sofuoğlu ise "Afetlerde Acil Müdahale Yönetimi" başlıklıklı sunumuyla yer aldı.

Günün son oturumunda ise depremin toplumsal ve psikolojik boyutları ele alındı. Prof. Dr. Melek Göregenli "Depremin Toplumsal ve Psikolojik Sonuçları", Uzman Psikolog Dünya Polat "Krize Psikolojik Müdahale" başlıklı sunumlarıyla katılımcıları bilgilendirdi.

Etkinlik kapsamında 13 Kasım Cuma günü yapılan yuvarlak masa toplantıları ile "İzmir Depremi Ortak Akıl Buluşmaları" tamamlandı.NAZIM HİKMET 119 YAŞINDA...

13.01.2021
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: POZİTİF ZEKA

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: YALIN YÖNETİM FELSEFESİ

ODA KURULUŞ YIL DÖNÜMÜ ETKİNLİĞİ - OLTEN QUARTET KONSERİ - VİDEO KAYDI

ÇEVRİMİÇİ ETKİNLİK: GELENEKSEL EMO GECESİ - OLTEN QUARTET KONSERİ

367. SAYI: EMO 66 YILDIR MESLEK VE TOPLUM YARARINA ÇALIŞMALARINI SÜRDÜRÜYOR

HASAN İBRAHİM ÜNSAL`I KAYBETTİK.

EMO İZMİR ŞUBESİ DANIŞMA KURULU 2. TOPLANTISI YAPILDI

ELEKTRİKLİ BATTANİYE UYARISI (DHA)

YENİ YIL MESAJI - MUTLU YILLAR

ELEKTRİKLİ BATTANİYELERİ DOĞRU KULLANIN (SABAH EGELİ)

Okunma Sayısı: 17


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.