MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 377

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

`ELEKTRİKLİ BATTANİYE DOĞRU KULLANILMAZSA ÖLÜMCÜL OLABİLİR` (ODATV.COM)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Kış aylarının gelmesiyle elektrikli battaniye kullanımı da arttı. Doğru kullanılmaması durumunda elektrikli battaniyenin ölümcül risk taşıdığını ifade eden uzmanlar, alım ve kullanım sırasında dikkat edilmesi gerekenleri anlattı.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, tüm elektrikli aletlerde olduğu gibi yaygın olarak kullanılan elektrikli battaniyelerin de ciddi kazalara yol açabileceğini söyledi. Elektrikli battaniyelerin uygun kullanılmadığında ölümle sonuçlanan kazalara yol açtığına dikkat çeken Uğurlu, "Battaniyelerin kullanma kılavuzunda kesinlikle uyurken kullanmayın yazar. Battaniye çalışırken uyuyakalmamalısınız. Yatağı ısıttıktan sonra elektrikli battaniye mutlaka fişten çekilmeli. Gece boyunca kullanıma uygun değildir. Sadece yangın riskinden değil kablolardan geçen elektrik akımı elektromanyetik alanda yaratabilir ve uzun süreli kullanımda sağlığa etkileri olabilir. Bu battaniyelerle kesinlikle uyumamalı. İsimsiz markasız, garantisi olmayan, bakanlık onayı alınmamış ürünlerin kullanılmaması lazım. Elektrikli battaniyenin doğru kullanılmaması sonucunda hem ülkemizde hem de dünyada çok sayıda ölümler yaşandı" dedi.

"KÖTÜ MALZEMELİ ELEKTRİKLİ BATTANİYELERE DİKKAT"
Havalar soğudukça elektrikli battaniye kullanımının arttığına dikkati çeken Uğurlu, "Elektrikli battaniyenin içinde ısınan iletken kablolar var ve içinden elektrik akımı geçiyor. Bu akımın yarattığı ısınma sayesinde battaniye bizleri ısıtıyor. Kış aylarının zorlu zamanlarında kullanılabiliyor. İçinden elektrik akımı geçtiği sırada içindeki tellerde veya elektriği taşıyan kablolarında bir kopma, bir yıpranma söz konusu ise burada elektrik arkı dediğimiz bir kıvılcım oluşarak yangın çıkabilir. Kötü malzemeli ve standartlara uymayan bir battaniye ise ısıdan kaynaklı kumaşının yanması gibi bir durum söz konusu olabilir. Battaniyeyi uzatma kablosu ile kullananlar da oluyor. Çekilen akım, kullanılan uzatma kablosu için fazla ise ve uzatma kablosu kaliteli bir malzemeden üretilmediyse onun neden olduğu yangınlar da çıkabilir. Çocuklar açısından da çok riskli. Çocukların vücutları yetişkinlere göre daha hassas olduğu için onlarda da ciddi yanık tehlikesi söz konusu olabilir" dedi.‘

"MERDİVEN ALTI ÜRETİM OLUP OLMADIĞI MUTLAKA KONTROL EDİLMELİ"
TSE garantisi olmayan elektrikli battaniyelerin kablolarının iyi izole edilmediği için elektrik çarpması, yangın gibi kazalara yol açtığına dikkat çeken Elektrik Teknisyeni Oğuzhan Alyılmaz ise şunları söyledi: "Genellikle bu yangınlar battaniyelerin kalitesiz olmasından kaynaklanır. Kullanıcılar, TSE belgesi olup olmadığını kontrol etmeli ve kullanım kılavuzuna bakması lazım. Battaniyede kullanılan kabloların yapısı da çok önemli. Bir lamba çalıştırabilecek kapasitesi olan kablodan battaniye çalışmaz, daha kalın kablolar kullanılmalı. İçindeki tel yapısının kaliteli olması gerekiyor. Merdiven altı ve markasız ürünlerden uzak durulmalı. Ayrıca uzatma kabloları çok fazla yük çeken cihazlara kullanmamak gerekir. Battaniye kullanırken uzatma kullanılırsa ısınmaya yol açar. Kablolarda ısınma olup olmadığı kontrol edilmeli. Direkt prize takılması daha sağlıklı.

"SADECE BİR BÖLÜMÜ ÇALIŞAN ELEKTRİKLİ BATTANİYE KULLANILMAMALI"
Kış aylarında sıkça kullanılan elektrikli battaniyelerin yaza girerken katlanarak kaldırıldığını söyleyen Alyılmaz, bu sebeple içindeki tellerin kırılabileceğini hatırlatarak, bir bölümü çalışmayan elektrikli battaniyelerin kesinlikle kullanılmaması gerektiğini dile getirdi. Geceden sabaha kadar fişte takılı kalan bir battaniyenin büyük tehlike yarattığını da belirten Alyılmaz, "En tehlikelisi ise gece sabaha kadar ya da uzun süreli çalışması. Yatmadan 15 dakika önce fişe takıp yatak ısındıktan sonra yatağa girmeden önce fişi mutlaka çekilmeli. Sabaha kadar çalışırsa terlemeye neden olabilir bu da sıvı temasına yol açar. Yatağın kumaş olması, battaniyenin içindeki tellerin zayıf olması tutuşmasına yol açabilir. Yazın kullanılan bu battaniyeler katlanarak hurçlara kaldırılıyor. Katlandıkça içindeki teller kırılıyor. Özellikle kullanılmaması gereken battaniyeler bir bölümünü ısıtmayanlar. Bu battaniyeler yangına yol açabilir" diye konuştu.

(odatv.com, 24 Aralık 2020)

 

Bağlantılar

https://odatv4.com/sondakika/dha-elektrikli-battaniye-dogru-kullanilmazsa-olumcul-olabilir-2412200821.html
 


ELEKTRİK SİSTEM TASARIMINDA HESAPLAMA VE BIM MODELLEME SEMİNERİ // VİDEO HABER

20.10.2021
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: ELEKTRİK SİSTEM TASARIMINDA HESAPLAMA VE BIM MODELLEME

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU PROGRAMI YAYINLANDI

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

ŞUBE YÖNETİM KURULU, SMM KOMİSYONU ORTAK TOPLANTISI

MİLLETVEKİLLERİ ARSLAN VE SERTER, ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

EFELER BELEDİYE BAŞKANI ZİYARET EDİLDİ

EMO-GENÇ, ÜNİVERSİTELERDE TANITIM MASASI AÇTI

EMO İZMİR ŞUBESİ, KOSBİ’Yİ ZİYARET ETTİ

ADM ELEKTRİK AYDIN İL MÜDÜRLÜĞÜ ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 13


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.