MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 371

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

OTOPARKLARA ŞARJ ÜNİTESİ ZORUNLUĞU GELİYOR


GÜNDEM

 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından Otopark Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikler 25 Mart 2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Değişikliğe göre, 20’den daha fazla otopark yeri ayrılması gereken yeni yapılarda, kapasitenin yüzde 5 elektrikli araçlar için ayrılacak ve şarj ünitesi bulundurulması gerekecek. 2023’den sonra ise otopark kapasitenin yüzde 10 elektrikli araçlara ayrılacak ve alışveriş merkezlerinde hızlı şarj kapasitesine sahip ünitelerde bulundurulacak.
 

Yeni yönetmeliğe göre; otopark sayısı, açık tesislerde parsel alanı üzerinden, meskenlerde bağımsız bölüm brüt alanı üzerinden, diğer yapılarda ise emsal hesabına konu alan üzerinden belirlenecek. Yönetmelikte yerleşim yerlerinde bulunması zorunlu otopark alanlarına ait listede de düzenleme yapıldı. Buna göre, 80 metrekareye kadar büyüklüğü olan her 3 daire için 1 adet, 80-120 metrekare arasındaki her iki daire için 1 adet, 120-180 metrekareye her daire için 1 adet ve 180 metrekare üzeri her daire için 2 adet park yeri olması gerekiyor. Listeye göre, ticari amaçlı binalarda her bağımsız bölüm için en az 1 adet olmak kaydıyla her 40 metrekare için 1 otopark yeri ayrılacak. Market ve süpermarketlerin için de her 40 metrekare için 1 otopark yeri ayrılacakken, alışveriş merkezlerinde her 35 metrekare için 1 otopark yeri bulunacak. Büro binalarında ise her bağımsız bölüm için en az 1 adet olmak kaydıyla her 50 metrekare için 1 otopark yeri ayrılacak. Sanayi, depolama ve toptan ticaret merkezleri için 200 metrekareye 1, endüstri bölgeleri için ise 500 metrekareye 1 otopark yeri ayrılacak.

Otopark ihtiyacı, yönetmelik esasları kapsamında ilgili belediyeler tarafından bedel alınmak suretiyle bölge otoparkından yer tahsis edilerek karşılanabilecek. Otopark bedeli alınan parsellerin otopark ihtiyacının ilgili belediyelerce karşılanması zorunlu olacak. Belediyeler tarafından bedel alınmış olan parseller için bölge otoparkları ruhsat tarihinden itibaren en geç 3 yıl içinde tamamlanacak. Otopark bedelinin yüzde 25‘i yapı ruhsatı verilmesi sırasında nakden, bakiyesi ise yapı kullanma izni verilmeden önce tamamlanmak kaydı ile en çok 18 ay içinde 6 eşit taksitte ve kalan taksitlerin her yıl yeniden değerleme oranında artırılması suretiyle tahsil edilecek. Yapı ruhsatı düzenleme aşamasında yüzde 25‘lik peşin ödenen kısım haricindeki ödemelere ilişkin taahhütname alınacak. Taksitle ödenecek yüzde 75‘lik kısım ödenmeden yapı kullanma izni düzenlenmeyecek.

Noter onaylı kat karşılığı inşaat sözleşmesi yapılmış olan, mevzuata uygun şekilde yapı ruhsatı başvurusu yapılmış olmasına rağmen idaresince yapı ruhsatı düzenlenmemiş olan ve kamu kurum ve kuruluşlarınca yapım ihale tarihi veya kararı alınmış ya da yapım ihalesi yapılmış olan yapıların ruhsat işlemleri, talep edilmesi halinde 31 Aralık‘a kadar eski otopark yönetmeliğine göre sonuçlandırılacak. 

Yeni yapılacak olan bölge ve genel otoparklar ile AVM‘lere ait otoparklarda şarj ünitesi dâhil olmak üzere en az yüzde 10 oranında elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenme yapılacak. Yönetmelik kapsamında zorunlu otopark adedi 20 ve üzerinde olan tüm yapılar için belli sayıda yerin şarj üniteleriyle birlikte elektrikli araçlara ayrılması gerektiğine şöyle yer verildi: 

"Zorunlu otopark adedi 20 ve üzeri olan yeni yapılacak yapılara ilişkin yapı ruhsatı başvurularında zorunlu otopark alanlarının 1 adetten az olmamak üzere en az % 5`inin, ilgili standartlara göre şarj ünitesi dâhil elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenmesi şartı aranır."

Belli büyüklüğü aşan alışveriş merkezlerinde ise hızlı şarj üniteleri bulundurma zorunluğu da getirildi. Buna göre, 30 bin metrekareden büyük alış veriş merkezlerine kurulacak şarj ünitelerinden en az birinin, 70 bin metrekareden büyük ise en az ikisinin ilgili standartlara göre hızlı şarj kapasitesine sahip olması gerekiyor. Tebliğe göre, söz konusu yerlerde elektrikli araçlara yönelik getirilen düzenlemedeki yüzde 10 oranı 2023`e kadar yüzde 5 olarak uygulanacak. Bu tarihe kadar elektrikli araçların şarj ünitelerinde hızlı şarj kapasitesi zorunluluğu aranmayacak.

 

Konuya ilişkin yönetmelik değişikliğine alşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:  

 

Bağlantılar

www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2021/03/20210325-12.htm
 


YAŞASIN 8 MART, YAŞASIN KADIN MÜCADELESİ

07.03.2021
 


Çok Okunanlar


“ORMANLARIMIZ PARÇALANARAK, YOK EDİLİYOR”

SAATLER FİLMİ ÜZERİNE ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ

Okunma Sayısı: 62


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.