MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 371

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TÜRK TELEKOM’DA KURUMSAL HAFIZA SİLİNİYOR


GÜNDEM

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu’nun, Türk Telekom’daki zorunlu emeklilik uygulamasına ilişkin gerçekleştirdiği basın açıklamasında, kurumdaki yönetim krizinin faturasının, aralarından 100’den fazla EMO üyesinin de olduğu deneyimli çalışanlara kesildiği vurgulanarak, “Bugün yaşanan yönetim, altyapı ve mali zafiyetin en büyük nedeni yıllardır sürdürülen özelleştirme ve piyasalaştırma politikalarının yanı sıra şirketin yönetim kadrolarının, siyasi iktidarın kendi iç çekişmeleri kapsamında biat ve siyasi aidiyetlerine göre belirlenmesidir” denildi
 

EMO Yönetim Kurulu`nun 26 Mart 2021 tarihinde gerçekleştirdiği basın açıklamasında Türk Telekom`un yurtdışındaki firmalardan büyük paralar karşılığı satın aldığı danışmanlık hizmetleri kapsamında, sonuçları iyi hesaplanmamış yeniden yapılanma sürecine sokulduğu belirtildi. Deneyimli kadroların tasfiyesinin; en büyük özelleştirme olarak sunulan Türk Telekom`un bugün geldiği noktanın ibretlik olduğunu gösterdiği ifade edilerek, şöyle denildi: 

"Bugün yaşanan yönetim, altyapı ve mali zafiyetin en büyük nedeni yıllardır sürdürülen özelleştirme ve piyasalaştırma politikalarının yanı sıra şirketin yönetim kadrolarının, siyasi iktidarın kendi iç çekişmeleri kapsamında biat ve siyasi aidiyetlerine göre belirlenmesidir. Bunun sonucunda da özelleştirme sürecinin fiilen başladığı 2006 yılından bu yana geçen 15 yılda, genel müdürler dahil yönetim kadroları sürekli değişmektedir. Dolayısıyla şirket asli işine odaklanmak yerine sürekli yeniden yapılanma çalışmaları ile meşgul olmaktadır. Bunun son örneği Boston Consulting Group`a yaptırılan ve açıklandıktan hemen sonra kısmen iptal edilen yeniden yapılanma çalışması olmuştur. Bu çalışma kapsamında TT Yönetim Kurulu tarafından bazı bölge müdürlüklerinin kapatılacağı duyurulmuş ancak yerel halkın güçlü tepkisi ile karar uygulanmadan iptal edilmiştir. Hatta kararın iptal duyurusu kapatılması planlanan bir bölge müdürlüğünün toplantı salonunda, o ilin AKP İl Başkanının başkanlığında, TT Yönetim Kurulu Başkanına ve Genel Müdüre bizzat yaptırılmış ve bu görüntüler yerel ve sosyal medyada yayımlanmıştır."

Türk Telekom`da İstihdam Eriyor

Yönetim krizinin faturası deneyimli meslektaşlarına kesilmemesi gerektiğine vurgu yapılan açıklamada, şu bilgilere yer verildi: 

"Özelleştirme, ülkemiz için yarattığı büyük maddi zararın dışında yıllara yayılan çok büyük bir istihdam kaybına da yol açmıştır. Kurumun özelleştirildiği 2005 yılında personel sayısı 51 bin 737 iken, siyasetin önemli rol oynadığı toplu alımlar da dahil olmak üzere; çalışan personel sayısı bugün 16 bin 143 kişidir. Şirketin 2020 faaliyet raporuna göre, 13 binin üzerinde çalışanı çağrı merkezi hizmetinde olmak üzere sayıları 10`u geçen grup şirketleriyle birlikte kurumun toplam çalışan sayısı da 34 bin 748 olarak belirtilmiştir. İşsiz genç nüfus sayımız artarken 15 yılda 17 bin istihdam eksilmesi teknolojik gelişmeyle izah edilemez, zaten o da tartışmalı bir durumdur."

Tasarruf Oger`e Aktı

Özelleştirmenin hemen ardından yandaş kadrolara yer açmak için emekliliğe teşvik uygulamaların devreye sokulduğunun ifade edildiği açıklamada, şöyle denildi:  

"Bu uygulamaların personel giderlerinde ‘tasarruf` adına yapıldığı iddia edilirken, Oger yönetimindeki Türk Telekom 2010-2015 yılları arasında yüzde 92`ler düzeyinde rekor temettüler dağıtarak en yüksek temettü veren şirketler listesinde en üst sıralarda yer alırken kredi borçlarını da ödememiştir. Yine Oger döneminde tasarruf bir yana, yapılması gereken yatırımlar da yapılmamış ve en basitinden 5 milyon kilometre olması gereken fiber altyapı yerine 331 bin km fiber uzunluğu ile yetinilmiştir."

"Boşluğu Yabancı Taşeronlar Dolduruyor"

Aralarında 100`den fazla EMO üyesinden olduğu emeklilik aylığı bağlanma hakkı elde eden ya da bir yıl içinde süresi dolacak çalışanlar için "teşvik" adı altında zorunlu emeklilik uygulaması yeniden gündeme getirildiğine dikkat çekilen açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi: 

"Ancak zorunlu emeklilik uygulamaları sanıldığı gibi tasarruf değil, hizmet niteliğinde düşmeyle birlikte kuruma duyulan güvenin azalması ve kamusal zararın yanı sıra çalışanlarda da travma etkisi yaratmakta, gelecek kaygısı, iş barışının bozulması ve sorumluluk almama gibi sonuçlara yol açmaktadır. Ayrıca tasfiye edilen nitelikli ve tecrübeli kadroların yerine siyasi tercihlerle liyakatsız kadroların atanmasıyla şirketin kendi personel yetkinliği ile yerine getirilmesi gereken görevleri de, yabancı firmalardan alınan taşeron hizmetlerle karşılanmaya çalışılmaktadır. Bunun en önemli örneği, "kendisini siber güvenlik merkezi" ilan eden Türk Telekom`un bu işi de yurt dışından hizmet alımıyla yapmasıdır. Siyasi iktidarın ve onun uzantısı durumundaki Türk Telekom yönetiminin sorumlu olduğu krizin faturasının, deneyimli kadrolara kesilmesi kabul edilemez."

"Kadın Yönetici Yok"

Siyasi iktidarın toplumsal cinsiyet eşitliğine bakışı ile Türk Telekom Yönetiminin kadın çalışanlara bakışının aynı olduğuna vurgu yapılan açıklamada, istihdam yapısına ilişkin şu bilgiler verildi:  

"Türk Telekom Yönetim Kurulu`nun tamamı, genel müdür ve yardımcıları, bölge müdür ve müdür yardımcıları ile bölgelerdeki 66 teknik ihtisas müdürünün tamamı ve 128 telekom müdürünün 127`si erkektir. Saha çalışanları içerisinde sadece 1 kadın telekom müdürü vardır. Genel müdürlük kadrolarında ise kadın yönetici olarak; 1 adet direktörün yanı sıra birkaç adet grup müdürü ve müdür bulunmaktadır. Her yeniden yapılanmada kadın teknik eleman, kadın mühendis ve kadın yöneticilerin planlı tasfiyesi devam etmektedir. Teknik kadrolardaki kadın yönetici ve çalışan istihdamının daralması ‘evlilik ve doğum` gerekçeleri ile iş sürekliliğindeki aksama olarak belirtilmektedir. Kadın mühendisler ve teknik personelin sorunları sadece istihdam daralması ile sınırlı kalmamakta, erkek meslektaşlarına oranla unvan ve maaş artışlarında da eşitsiz ve adaletsiz keyfi uygulamalar yaşamaktadırlar."

Türk Telekom`un ülkemizi geleceğe taşıyacak "Endüstri 4.0", "5G", "geniş bant altyapısı" gibi konulara ilişkin anahtar konumuna vurgu yapılan açıklamada, ülkemizin bilişim teknolojilerinde katma değer üretebilmesi için ihtiyacı olan altyapı yatırımlarının bir önce hayata geçirilmesi çağrısı yapıldı. 

 YAŞASIN 8 MART, YAŞASIN KADIN MÜCADELESİ

07.03.2021
 


Çok Okunanlar


“ORMANLARIMIZ PARÇALANARAK, YOK EDİLİYOR”

SAATLER FİLMİ ÜZERİNE ÇEVRİMİÇİ SÖYLEŞİ

Okunma Sayısı: 6


Tüm Gündem

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.