MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 377

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

“EMEK VE MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN ELİNİZİ ÇEKİN! 
TMMOB, DİSK, KESK ve TTB yayınladıkları ortak açıklamayla; Devlet Denetleme Kurulu’nun (DDK) yetkilerinin genişletilerek, demokratik kitle örgütlerinin baskı altına alınmaya çalışılmasına tepki gösterdi. Emek ve meslek örgütlerinin yasada yer almayan “keyfi bir ceza hukukuna” tabi kılınmak istendiğinin vurgulandığı açıklamada, Anayasal hak ve özgürlüklerin altı çizildi.
 

 Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB), Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK), Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KES) ve Türk Tabipleri Birliği`nin (TTB) 21 Ağustos 2021 tarihinde gerçekleştirdiği ortak açıklamada, 20 Ağustos 2021 tarihinde yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile Devlet Denetleme Kurulu`nun görev ve yetkilerinin genişletilerek, demokratik kitle örgütlerinin baskı altına alınmak istendiği belirtildi. 5 Nolu DDK Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi`nde yer alan "tüm kamu kurum ve kuruluşları, sermayesinin yarısından fazlasına bu kurum ve kuruluşların katıldığı her türlü kuruluş, kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarında, her düzeydeki işçi ve işveren meslek kuruluşlarında, kamuya yararlı derneklerle vakıflarda, her türlü inceleme, araştırma ve denetlemeleri yapma" yetkisine, idari soruşturma yapma yetkisinin de eklendiği belirtildi. 

Emek ve meslek örgütlerinin özerk yapısına müdahale edildiğinin altını çizilerek, şöyle denildi: 

"Bu kararname ile emek ve meslek örgütlerinin özerk-demokratik yapısına açıkça müdahale edilmiş, Anayasa`ya, kamu kurumu niteliğindeki meslek örgütlerinin kuruluş kanunlarına, sendikalar kanununa ve İLO sözleşmelerine aykırı bir şekilde DDK`na bu kuruluşların yöneticilerini görevden alma yetkisi verilmiş, kurulun ‘inceleme ve denetim` işlevi aşılarak, bir tür yargı kurumu olarak cezai yetki kullanması sağlanmıştı. O dönem emek ve meslek örgütleri olarak böylesi bir düzenlemenin, Cumhurbaşkanına bağlı Devlet Denetleme Kurulu`nun ‘inceleme ve denetim` işlevini aştığını, kurulun yargının yerine geçtiğini, emek ve meslek örgütlerini kendi ‘özel ve keyfi ceza hukukuna!` tabi kılmaya çalıştığını ve asla kabul etmediğimizi kamuoyuyla paylaşmıştık. 

 

Yapılması gereken bu demokrasi ayıbının düzeltilmesi iken 20 Ağustos 2021 tarihli Resmi Gazetede yayınlanan ‘DDK Hakkında Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinde Değişiklik Yapılmasına Dair Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile DDK`nın görev ve yetkilerinin sınırları daha da genişletilmiş, kararname kapsamındaki kurum ve kuruluşların her türlü ortaklık ve iştirakleri de DDK`nin yetki alanına dahil edilmiştir." 

 

Ülkenin TBMM`de tartışılarak kabul edilen yasalar yerine, gece yarısı yayınlanan kararnamelerle yönetildiğine vurgu yapılan açıklama şöyle tamamlandı:  

"Ülkenin idari yapısı, devlet ciddiyeti ve kamu yönetimi anlayışıyla bağdaşmayacak biçimde, tek kişinin kararlarıyla bir gecede değiştiriliyor. Bir kararname ile yapılan düzenlemenin, bir sonrakiyle ortadan kaldırıldığı bir yapboz düzeni içinde yaşıyoruz. Yayınlanan her kararname demokrasi ve hukuk devleti anlayışını daha fazla aşındırarak tek adam rejiminin gücünü artırmayı hedefliyor.  

DDK hem kuruluşu hem de yetkileri bakımında anayasal hukuk devleti anlayışıyla hiçbir biçimde bağdaşmamaktadır. Hukukun üstünlüğü ilkesini yok saymaktadır. Başta emek ve meslek örgütleri olmak üzere tüm demokratik kitle örgütleri yasada yer almayan keyfi bir ceza hukukuna tabi kılmaktadır. Bu durum anayasaya, yasalara ve uluslararası sözleşmelere açık biçimde aykırıdır. Meslek birliklerini, sendikal örgütleri ve demokratik kamuoyunu baskı altına alarak susturmayı hedefleyen bu hukuk dışı uygulamadan derhal vazgeçilmelidir. Anayasal hak ve özgürlüklerimizi sınırlandırmaya yönelik adımlar ve tek adam rejiminin baskıcı yapısını güçlendiren tüm düzenlemeler geri çekilmelidir."EMO, MMO VE ESM UYARDI: ENERJİ ZAMLARINI YENİLERİ İZLEYECEK

02.07.2021
 


Çok Okunanlar


ÜYELİK ÖDENTİSİ BORÇLARININ YAPILANDIRMASI İÇİN SON BAŞVURU TARİHİ: 30 EYLÜL 2021

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU PROGRAMI YAYINLANDI

İZMİR YEREL KADIN KURULTAYI DÜZENLENİYOR

YANGIN VE DEPREM SEMPOZYUMU DÜZENLENDİ

AYDIN’DA SMM ÜYE TOPLANTISI DÜZENLENDİ

ŞUBE YÖNETİM KURULU, SMM KOMİSYONU ORTAK TOPLANTISI

DÖNEMİN 3`ÜNCÜ DANIŞMA KURULU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

MİLLETVEKİLLERİ ARSLAN VE SERTER, ŞUBEMİZİ ZİYARET ETTİ

ORTAK YÖNETİM KURULU TOPLANTISI DÜZENLENDİ

EFELER BELEDİYE BAŞKANI ZİYARET EDİLDİ

Okunma Sayısı: 19


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2021 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18


 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.