MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 384

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

KAÇAK ELEKTRİK TESİSATLARI İÇİN ACİL DENETİM ÇAĞRISI


BASIN AÇIKLAMASI


 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu, Manisa’da aydınlatma direğine temas eden bir çocuğun hayatını kaybetmesi üzerine bugün (12 Kasım 2021) yazılı bir basın açıklaması yaptı. Olay yerindeki ilk incelemelere göre, söz konusu direğinin elektrik dağıtım şirketinin bilgisi dışında dikilerek, kaçak olarak enerji verildiği bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, mühendislik hizmeti almayan ve kamusal denetimden geçmeyen elektrik tesisatlarının risk oluşturduğuna vurgu yapıldı.
 

 
ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI İZMİR ŞUBESİ BASIN AÇIKLAMASI

Mühendislik Eksiği ve Denetimsizlik Can Almaya Devam Ediyor…

KAÇAK ELEKTRİK TESİSATLARI İÇİN ACİL DENETİM ÇAĞRISI

Manisa`nın Alaşehir İlçesi`ne bağlı Yeşilyurt Mahallesi`nde sokak aydınlatması direğine temas eden 13 yaşındaki bir çocuk, 3 Kasım 2021 tarihinde hayatını kaybetti. Öncelikle Yeşilyurt halkına, acılı aileye başsağlığı diliyoruz.

Olay yerinde yapılan ilk incelemelerdeki tespitler ışığında, kamuoyunun uyarılması ihtiyacı doğmuştur.

Ölüme neden olan aydınlatma direğinin, görevli elektrik dağıtım şirketinin bilgisi dışında dikildiği ve bu direğe kaçak şekilde enerji verildiği anlaşılmaktadır. Söz konusu direğe, enerji verilen hatta ve üzerindeki aydınlatma elemanına ilişkin herhangi bir projelendirme, dolayısıyla bir denetim de söz konusu olmamıştır. 

Standart dışı, boruların birbiri üzerine eklenmesiyle oluşturulan bu direğe yerleştirilen sokak aydınlatması armatürüne, bir başka direkten alınan elektrik enerjisi kaçak bir hatla bağlanmıştır. Elektrik kablosunun izolasyonunu sağlayan dış kılıfının yırtılması sonucu, demir boruyla temas gerçekleştiği belirlenmiştir. Özellikle kırsal bölgelerde sokak aralarında aydınlatma gereksinimi duyulan yerlerde mahalle sakinlerinin, yetkisiz kişiler tarafından yapılan önermelere güvenerek, yetkili dağıtım şirketine veya yerel idarecilere bilgi vermeden yaptığı bu tarz tesisatlar, halkımızın can ve mal güvenliğini tehdit etmektedir.

Tüm boyutlarının yürütülen adli soruşturma sonunda belirlenecek olmasına rağmen olayın, "kaza" olarak değerlendirilmemesi gerektiğini şimdiden ifade edilebiliriz. 

Bu örnekte olduğu gibi, mühendislik hizmeti alınmadan yapılan elektrik tesisatları her zaman risk oluşturmaktadır. Genel aydınlatma kapsamında kullanılan direklerin sorumluluğu ve denetimi elektrik dağıtım şirketlerindedir. Kamu kaynaklarıyla finanse edilen sokak aydınlatmasıyla ilgili mevzuat hükümlerine aykırı olarak tesis edilen tüm direkler tespit edilerek, ivedilikle kaldırılmalıdır.

Aydınlatma ihtiyacı varsa doğru şekilde projelendirilerek sağlanmalıdır. Elektrik dağıtım şirketleri, kaçak elektrikle mücadeleyi sadece mali konulara odaklanarak yürütmemeli, tüketim bedeli hazine tarafından ödense de bu tip kaçak tesisatlara da engel olmalıdır.

Yeşilyurt Mahallesi`nde olduğu gibi kamunun kullanımına açık alanlarda, yetkisiz kişilerin gelişi güzel konumlandırdığı aydınlatma tesisatı ve reklam panolarının sayısı her geçen gün artmaktadır. Kentlerde, kamunun kullanımına açık cadde, sokak, park, bahçelerde ve site içi yollarda yer alan standart dışı aydınlatma direklerine izin verilmemelidir. 

Son dönemde büyük inşaat projelerinin yürütüldüğü alanlara gelişi güzel ışıklı reklam panoları yerleştirildiği, dekoratif aydınlatma yapıldığı gözlenmektedir. Söz konusu elektrik tesisatları, tesis edilirken kamusal bir denetimden geçmediği gibi periyodik olarak da kontrol edilmemektedir. Kamuya açık alanların, TEDAŞ şartnamelerine göre projelendirilip aydınlatılması gerekmektedir.

Odamız, uzun yıllardır can güvenliği için alınacak önlemleri "kaynak israfı" olarak gören anlayışa karşı mücadele etmektedir. Tüm elektrik tesislerinin düzenli olarak bakımının yapılması ve bu tesislerin periyodik kontrolünün hayati önemde olduğunu bir kez daha hatırlatırız. 

Özelikle kamuya açık alanlardan başlayarak periyodik kontrol için acilen bir düzenleme yapılmalıdır. Mevcut mevzuatta zorunlu tutulmasa da, başta bina yöneticileri, işletmeciler, hastane, yurt ve okul yönetimleri olmak üzere tüm yurttaşlara ek önlem alma çağrısı yapıyoruz. Ölümlü kazaların önlenmesi için EMO İzmir Şubesi olarak, kamusal denetim görevine hazır olduğumuzu, kamuoyuna bir kez daha duyurmak isteriz.  

Elektrik Mühendisleri Odası

İzmir Şubesi Yönetim Kurulu

12 Kasım 2021
 DENİZÜSTÜ RÜZGAR SANTRALLERİ SEMİNERİ - VİDEO HABER

26.05.2022
 


Çok Okunanlar


ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: DENİZÜSTÜ RÜZGAR SANTRALLERİ

EMEK VE BİLİM İLE KURULACAK YENİ BİR TÜRKİYE İÇİN

DENETİM ÖZELLEŞTİRİLMESİNDEKİ ISRAR SÜRÜYOR

SANAYİ ABONE GRUPLARINA YÖNELİK DEĞİŞİKLİKLER

YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

SMM ÜYE TOPLANTISI

SANAYİ VE TİCARETHANE ABONELERİ İÇİN SON GÜN 5 HAZİRAN

AVRUPA`DA TEK TİP HIZLI ŞARJA GEÇİLİYOR

GEZİ`YE, EMEĞİMİZE VE MESLEĞİMİZE SAHİP ÇIKIYORUZ!

İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ REKTÖRÜ ZİYARETİ

Okunma Sayısı: 22


Tüm Basın Açıklamaları

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.