MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 387

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

TMMOB 7. KADIN KURULTAYI DÜZENLENDİ


HABER


 
TMMOB 7. Kadın Kurultayı, 20-21 Kasım 2021 tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi. Kadına yönelik şiddetin arttığına dikkat çekilen Kurultay’da toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirilmesi için mücadele edileceği vurgulandı. İstanbul Sözleşmesi’nin önemine dikkat çekilen Kadın Kurultayı’nda, çalışma hayatında tacize maruz kalanları korumayı hedefleyen Uluslararası Çalışma Örgütü’nün 190 nolu sözleşmesinin imzalanması talebi ön plana çıktı.
 

TMMOB 7. Kadın Kurultayı, İnşaat Mühendisleri Odası Teoman Öztürk Toplantı Salonu`nda 20-21 Kasım 2021 tarihlerinde düzenlendi. Kurultay, TMMOB Kadın Çalışma Grubu 2. Başkanı Fatmagül Çıra, TMMOB Yönetim Kurulu Sayman Üyesi A. Ülkü Karaalioğlu ve CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Aylin Nazlıaka`nın açılış konuşmalarıyla başladı. 

TMMOB Yönetim Kurulu adına kürsüye gelen Karaalioğlu konuşmasına, katledilen Mimar Başak Cengiz`i anarak başladı. Her iki yılda bir düzenlenen kurultaylarla TMMOB`de kadın politikalarının belirlenmesi, kadın örgütlülüğünün güçlendirilmesini hedeflendiğini ifade eden Karaalioğlu, ekonomik krizin derinleştiğine işaret ederek, TMMOB`un düzenlediği "Çözüm İstiyoruz" kampanyasına destek isteyerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: 

"Çünkü 2022 bütçesinde kadınlar yok! 2022 bütçesine bakıldığında bütçe hazırlama genel gerekçe hedefleri arasında ne yazık ki kadın erkek eşitliği bir yana, kadının toplumsal statüsünün iyileştirilmesi bile yer almamaktadır. Bakanlığın kadınlarla ilgili olarak hazırladığı 2018-2023 Stratejik Eylem Planı`nın hedefleri de maalesef bütçe hedefleri arasında yer bulmamıştır."

"Cezasızlık Şiddetti Artırıyor"

Kadın yoksulluğunun derinleştiği bu dönemde toplumsal cinsiyet eşitliğini hedeflemeyen bir bütçenin kabul edilemeyeceğine vurgulayarak, "İstanbul Sözleşmesi fesih kararı geri çekilsin, Uluslararası Çalışma Örgütü`nün (ILO) 190 nolu Şiddet ve Taciz Sözleşmesi onaylansın" diye konuştu. Son bir yıl içerisinde 338 kadının öldürüldüğü hatırlatan Karaalioğlu, "Kadına yönelik şiddetin sıklıkla cezasız kalması daha fazla şiddet ve kadın cinayetini beraberinde getirmektedir" diye konuştu. İlk TMMOB Kadın Kurultayı`nın 12 yıl önce düzenlendiğini hatırlatan Karaalioğlu, alınan kararlar doğrultusunda TMMOB Disiplin Yönetmeliği`nde köklü değişiklikler yapıldığını anlattı. Kadın Çalışma Grubu`nun, TMMOB ve bağlı odalarda toplumsal cinsiyet eşitliğinin içselleştirilmesi için çalışmalarını kararlılıkla sürdürdüğünü ifade eden Karaalioğlu, "Kadınlar Örgütlü TMMOB Daha Güçlü" vurgusuyla konuşmasını tamamladı. 

"Eşit İş, Eşit Ücret" 

TMMOB Kadın Çalışma Grubu 2. Başkanı Fatmagül Çıra ise kadın çalışmalarını TMMOB içinde kurumsallaştığını belirterek, kurultaylarının yanı sıra 4 kez de Kadın Sempozyumu gerçekleştirildiğini belirtti. Kurultay öncesindeki hazırlık çalışmalarına ilişkin bilgi veren Çıra, 16 il ve ilçede yerel kurultay düzenlendiğini belirtti. İş bölümünün cinsiyete değil, liyakata dayalı olarak yapılması gerektiğini dile getiren Çıra, kadın ve erkeklerin eşit işlerde, eşit ücret ve sosyal haklara sahip olmasını öngören ILO`nun 100 nolu sözleşmesinin gereklerinin yerine getirilmesini istedi. Çalışma hayatında zorbalık ve tacize maruz kalan herkesi korumayı hedefleyen ILO`nun 190 nolu sözleşmesinin de imzalanarak, uygulanmasını talep etti. 

25 Kasım`ın Dominik Cumhuriyeti`nde katledilen Mirabal kardeşlerin anısına mücadele günü ilan edildiğini hatırlatarak, "Dominik`te diktatörlüğün yıkılmasında önemli rol oynayan Mirabal kardeşleri ve demokrasi ve insan hakları yolunda verdikleri onurlu mücadeleyi saygıyla anıyoruz" diye konuştu. TMMOB üyesi kadınların anayasal hakları ve Cumhuriyet değerlerini korumak için, emek, eşitlik, özgürlük, barış ve laiklik mücadelesini kararlılıkla sürdüreceğine vurgu yaptı. 

TMMOB 7. Kadın Kurultayı, açılış konuşmalarının ardından çalışmalarını, divanın oluşturulması, sonuç bildirgesi ve önergeler komisyonlarının seçimleriyle devam etti. Kurultay`da çalışmaları, il veya ilçe koordinasyon kurullarının (İKK) gerçekleştirdiği yerel etkinliklere ilişkin sunumlarla sürdürüldü. İlk olarak Makina Mühendisleri Odası Adana Şubesi`nden Derya Irmak "Örgütlenme" başlıklı sunumunu yaptı. TMMOB Ankara İl Koordinasyon Kurulu (İKK) Yerel Kadın Kurultayı`na ilişkin sunum ise "Haklarımızdan, Eşitlikten, Adaletten Vazgeçmiyoruz" başlığı altından Ayşegül İbici Oruçkaptan tarafından yapıldı. Sonraki sunum, Bodrum İKK üyesi Elif Aytaç tarafından "Dünyanın Yarısı Kadınlar Olarak, Eşitliğin Tanımını Biz Yapacağız" başlığı altında gerçekleştirildi. Eskişehir sunumu Duygu Karaca tarafından "Kadınlar Örgütlü, TMMOB daha Güçlü" başlığıyla paylaşıldı. Mersin Yerel Kadın Kurultayı adına Besime İçgören tarafından ise "Toplumsal Cinsiyet Eşitliği" başlıklı sunum yapıldı. MMO İzmir Şubesi`nden Aslıhan Yılmaz Okan ise "Kadın İstihdamı-Şiddet" başlıklı sunumu gerçekleştirdi.  Bursa Yerel Kadın Kurultayı çalışmaları ise Esra Özkan tarafından "Kadına Şiddet ve Kadın İstihdamı için Önerilerimiz" başlığıyla paylaşıldı. Beliz Gülcüoğlu Yörük, TMMOB Aydın Yerel Kadın Kurultayı`na ilişkin sunum yaptı. TMMOB İstanbul Kadın Yerel Kurultayı sunumu ise Özlem Kizir tarafından gerçekleştirildi. Kıymet Yıldız ise "Kaldığımız Yerden Devam Ediyoruz" başlıklı sunumuyla Diyarbakır Kadın Yerel Kurultayı`na çalışmalarını aktardı.  TMMOB Muğla İKK Yerel Kadın Kurultayı`na ilişkin sunum ise Görkem Acer tarafından düzenlendi. Ceren İlter tarafından Şanlıurfa Kadın Yerel Kurultayı`na çalışmaları, "Haklarımızdan, Eşitlikten, Adaletten Vazgeçmiyoruz" başlıklı sunumla paylaşıldı.

TMMOB 7. Kadın Kurultayı, sunumların ardından değerlendirme bölümüyle devam etti. Seçilen komisyonun hazırladığı TMMOB 7. Kadın Kurultayı‘nda Sonuç Bildirgesi`nin Ferda Yamanlar`ın okumasıyla, çalışmalar tamamladı.PATLAYICI ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATLARI VE PERİYODİK KONTROLÜ SEMİNERİ VİDEO HABER

10.08.2022
 


Çok Okunanlar


ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: PATLAYICI ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATLARI VE PERİYODİK KONTROLÜ

ADALET NÖBETİNDE 100. GÜN: #GEZİYEÖZGÜRLÜK

TURNUSOL TV`DE ENERJİ KRİZİ TARTIŞILIYOR

Okunma Sayısı: 32


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.