MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 387

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

DİPLOMALI İŞSİZ OLMAK İSTEMİYORUZ!
TMMOB’DEN İSTİHDAM ZORUNLULUĞU ÇAĞRISI


HABER


 
TMMOB, yeni mezun mühendis, mimar ve şehir plancılarının yaşadığı işsizlik soruna dikkat çekerek, nitelikli işgücünün yurtdışına göçünün engellenmesi için çağrı yaptı. Mühendislerin kalkınmadaki anahtar rolüne dikkat çekilen açıklamada, “Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere; kamu hizmeti yapan kurum ve şirketlere yeni mezun meslektaşlarımızı istihdamı zorunlu hale getirilmeli; genç meslektaşlarımızın istihdam sorunu acil olarak çözülmelidir” denildi.
 

TMMOB`den, Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz imzasıyla 25 Kasım 2021 tarihinde gerçekleştiren "Diplomalı İşsiz Olmak İstemiyoruz!" başlıklı basın açıklamasında, "Tek adam yönetiminin ülkemizi taşıdığı nokta açlık, yoksulluk, işsizlik ve sefalet koşulları olmuştur" ifadeleriyle ekonomik krize dikkat çekilerek, gelir dağılımı uçurumunun büyüdüğüne vurgu yapıldı. Açıklanan büyüme rakamlarının toplumsal karşılığı olmadığına dikkat çekilen açıklamada, büyümenin sanayi ve tarımsal üretimden kaynaklanmadığı, istihdam yaratmadığı dile getirildi. Büyümeden halkın payına işsizlik düştüğünün dile getirildiği açıklamada, şöyle denildi:  

"Yaşadığımız derin krize bağlı olarak büyüyen işsizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretler ve güvencesizlik emeğiyle geçinen herkesi olduğu gibi mühendis, mimar ve şehir plancılarını da çok yakından etkilemektedir. İmardan sanayiye, tarımdan enerjiye kadar tüm tasarım, planlama ve üretim süreçlerinde yer alan ve hayatı yaşanabilir kılan mühendis, mimar ve şehir plancıları işsizlikle boğuşmaktadır."

"3 Meslektaştan 1`i İşsiz!"

TÜİK verilerine göre bile her dört gençten birinin işsiz olduğunun ifade edildiği açıklamada, krizin TMMOB üyelerine yansımasına ilişkin ise şu bilgilere yer verildi:  

"Binlerce genç, binlerce meslektaşımız iş bulmaya dair umutlarını kaybetmiştir. Mühendis, mimar ve şehir plancısının iş bulamaması, ülkemizin üretimden, kalkınmadan, gelişmeden koptuğunun göstergelerinden birisidir. 

2013 yılında 423 bin olan toplam üye sayımız 2021 yılında 600 bini aşmıştır. 2021 yılı resmi verilerine göre 8 milyon 938 bin yüksekokul mezunu işgücünün 1 milyon 162 bini mühendis, mimar ve şehir plancısıdır. Lisans mezunu olan işsiz sayısı 1 milyon 13 bindir ve bunun 230 bini yani yüzde 22,7`si mühendis, mimar ve şehir plancısıdır.

Bağlı Odalarımız tarafından yapılan çalışmalara bakıldığında her 5 inşaat mühendisinden 2`sinin, her 4 makine mühendisinden 1`inin ve her 2 şehir plancısından 1`inin işsiz olduğu görülmektedir. Üye sayımıza göre hesaplandığında, 2021 yılı mühendis, mimar ve şehir plancısı işsizlik oranı yüzde 38,3`tür. Resmi rakamlar her ne kadar makyajlı olsa da işsizlik sorununun ulaştığı boyutu gizlemeye yetememektedir. Her 3 mühendis, mimar ve şehir plancısından 1`i işsizdir."

Gençlerin eğitimini aldıkları işi yapma umudunun tükendiği vurgulanarak, "Giderek zorlaşan yaşam koşulları altında işsizlik, güvencesizlik, hayat pahalılığı, düşük ücretlere karşı direnemeyen meslektaşlarımız çaresizlikle meslekleri dışında işlere, kayıt dışı çalışmaya yönelmektedirler" denildi. Yeni mezun genç meslektaşlar çözümü yurt dışına gitmekte bulduğuna dikkat çekilerek, şöyle denildi:  

"Oysa ülkemizin bir tek mühendis, mimar ve şehir plancısı kaybedecek lüksü yoktur. Çünkü meslektaşlarımız ülkemizi kalkınmasının, üretiminin, sanayileşmesinin, büyümesinin, gelişmesi ve ilerlemesinin öncüleridir. Halkımızın bolluk ve refah içerisinde yaşamasının anahtarı meslektaşlarımızın planlama ve üretimdeki sorumluluklarıdır. Ülkemizin nitelikli işgücünün, yurtdışına göçü kabul edilemez!"

"Çözüm İstiyoruz!"

İşsizlik sorununun çözümünün, üretime, sanayileşmeye, istihdam ve kalkınmaya dayalı ekonomi politikalarında geçtiğine yer verilen açıklamada, istihdam zorunlu getirilmesi, şu ifadelerle dile getirildi:   

"Başta kamu kurum ve kuruluşları olmak üzere; kamu hizmeti yapan kurum ve şirketlere yeni mezun meslektaşlarımızı istihdamı zorunlu hale getirilmeli; genç meslektaşlarımızın istihdam sorunu acil olarak çözülmelidir. Özelleştirmeler durdurulmalı ve yeniden kamulaştırmaya gidilmelidir. Kamuda istihdam artırılmalıdır. İşten çıkarmalar engellenmelidir. Unutulmamalıdır ki; mühendis, mimar ve şehir plancıları mesleklerini kamusal hizmet üretmek üzere icra etmektedir.  Bu yüzden istihdam politikaları sermayenin, özel sektörün değil kamunun ihtiyaçlarına göre düzenlenmelidir. Meslek alanları geliştirilerek, istihdam üretime dayalı olarak artırılmalı ve işsizlik sorunu çözülmelidir. Bizler mühendis, mimar ve şehir plancıları olarak diplomalı işsiz olmak istemiyoruz, işsizlik sorununa çözüm istiyoruz!"PATLAYICI ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATLARI VE PERİYODİK KONTROLÜ SEMİNERİ VİDEO HABER

10.08.2022
 


Çok Okunanlar


ALPASLAN GÜZELİŞ’İ ANIYORUZ...

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: PATLAYICI ORTAMLARDA ELEKTRİK TESİSATLARI VE PERİYODİK KONTROLÜ

ADALET NÖBETİNDE 100. GÜN: #GEZİYEÖZGÜRLÜK

TURNUSOL TV`DE ENERJİ KRİZİ TARTIŞILIYOR

Okunma Sayısı: 37


Tüm Haberler

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.