MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 396

Tüm Sayılar

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

ELEKTRİK FATURALARINDA KORKUTAN HESAP: FATURA 1.200 TL`Yİ BULABİLİR (HABERCİNİZ.BİZ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ

 
Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, yüzde 50‘den başlayıp kademeli olarak artacağı belirtilen elektrik zammının faturalara çok daha yüksek miktarda yansıyacağını öne sürdü. Uğurlu, `Dolayısıyla 4 kişilik ailenin faturası, yeni zamlarla 210 liradan 370 liraya yükselecek. Isınma ve soğutma da elektrikle sağlanıyorsa fatura bin 200 liraya kadar çıkacak` dedi.
 

Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şube Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, yüzde 50‘den başlayıp kademeli olarak artacağı belirtilen elektrik zammının faturalara çok daha yüksek miktarda yansıyacağını öne sürdü. ‘Kademeli tarife‘ ile aylık 150 kWh olan tüketimde fiyatın kWh başına 1,37, 150 kWh‘nin üstü için ise 2,06 TL olacağını anımsatan Uğurlu, "150 kWh, enerji yoksunluğu demektir. 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam koşullarını sağlayacak enerji harcaması 230 kWh‘dir. Yani sadece buzdolabı, aydınlatma, televizyon ve çamaşır makinesi kullanımı. Dolayısıyla 4 kişilik ailenin faturası, yeni zamlarla 210 liradan 370 liraya yükselecek. Isınma ve soğutma da elektrikle sağlanıyorsa fatura bin 200 liraya kadar çıkacak" dedi.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), 1 Ocak tarihinden itibaren elektrik tüketiminde ‘kademeli tarife‘ uygulamasına geçildiğini ve aylık 150 kWh (kilowatsaat) olan tüketimde kWh başına fiyatın 1,37 TL, 150 kWh üstü için ise 2,06 TL olacağını duyurdu.

ANKA Haber Ajansı‘na konuşan EMO İzmir Şube Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, yüzde 50‘den başlayıp kademeli olarak artacağı belirtilen zamların faturalara çok daha yüksek miktarda yansıyacağını söyledi.

"BİR YILLIK ARTIŞ YÜZDE 115‘İ BULUYOR"

Kademeli tarifede alt sınırın 150 kWh olarak belirlenmesine tepki gösteren Uğurlu, şöyle konuştu:

"150 altına farklı, üstüne ise giderek artan bir fiyatlama uygun görüldü. Uzun zamandır zam yapılmıyordu. Bir beklenti vardı ancak açıklanan oranlar çok yüksek oldu. 150 kilovatsaate kadar yapılan harcamalar için yüzde 50 artıştan söz ediliyor. Peki biz evlerimizde ne kadar enerji kullanıyoruz? 150 kilovatsaat, 4 kişilik bir aile için enerji yoksunluğu diyebileceğimiz bir harcama. Elektrik Mühendisleri Odası olarak, 4 kişilik bir ailenin asgari yaşam koşullarını sağlayacak enerji harcamasının 230 kilovatsaat olacağını hesapladık. Burada ısınma ve soğutma dahil değil. Yani sadece buzdolabı, çamaşır yıkaması, televizyon ve aydınlatma gibi standart harcama. Bu zam miktarından çok daha fazlası insanlara yansımış olacak. 230 kilovatsaat tüketimde zam oranı yüzde 76‘ya tekabül edecek. Bu zamlarla bir önceki yıldan bu yana artış yüzde 115‘i buluyor. Yıllık enflasyonda 36,08 orandan bahsediliyor. Yıllık böyle bir enflasyon varsa bir yılda enerjiye gelen yüzde 115 gibi bir oranı biz nasıl karşılayacağız."

"FATURA BİN 200 TL‘Yİ BULABİLİR"

Elektrik Mühendisleri Odası olarak 4 kişilik bir ailenin elektrik tüketimi ile ilgili hesap yaptıklarını aktaran ve çözüm önerilerini anlatan Uğurlu, şunları söyledi:

"1 Aralık 2020 tarihinde, 4 kişilik ailenin 230 kilovatsaat harcamasının faturası 172 lira 75 kuruş. 1 Aralık 2021‘e geldiğimizde rakam 210 lira 58 kuruş. Şimdiki tarifede ise 370 lira 80 kuruş olacak. Eğer ki evinizde ısınmanızı ve soğutmanızı klima gibi cihazlarla sağlıyorsanız faturanızın bin liranın üstüne çıkması ve zam oranının yüzde 100‘ün üzerinde olması kaçınılmaz. Bütün ısınma ve soğutma ihtiyaçlarını elektrikle kullanan bir ailenin faturası bin 200 liraya ulaşacaktır. Kademeli fiyatlama uygulamasının kaldırılması gerekir. Bu uygun değil. Ülkemizin bazı bölgelerinde ısınma ve soğutma tamamen elektrikle sağlanıyor. Fosil yakıtlardan uzaklaşmaya, korbonnötr bir dünyaya gitmeye çalışırken uygulama bu niyetlerin tersine oluyor. Elektrik kullanımı kamusal bir haktır. Bu özelleştirilmemeli. Siz bu işi şirketlerin kar hırsına bıraktığınızda oluşan sonuç budur. Sadece bu da yetmez. Ekonomik krizin etkisi zaten kaçınılmaz. Dağıtım şirketlerinin önemli kısmı dövizle borçlu. Dolayısıyla TL‘nin her değer kaybı bize zam olarak yansıyor. Kamunun elinde olsa bu zamlar böyle yansımaz. Ekonomik krizin içinde olduğumuz sürece zamlar kaçınılmaz."

"EMEKLİNİN CEBİNDEKİ ÜÇ KURUŞA KONMAK"

Zamların 1 Ocak sonrası açıklanması ile ilgili de konuşan Şebnem Uğurlu, "Bu zamlar yıllık enflasyon oranını etkileyecek bir durum. Ekim ayında yapılmış olsa yıllık enflasyon çok daha fazla çıkacaktı. Ekim ayında yapılmış olsa emeklinin, memurun maaşına yapılacak zammı da etkileyecekti. Bütün zamların 1 Ocak 2022‘ye yıkılmış olması, emeklinin cebine girecek üç kuruşun üstüne konmaktır." 

(haberciniz.biz, 04.012022)

 

 

Bağlantılar

https://haberciniz.biz/gundem/elektrik-faturalarinda-korkutan-hesap-fatura-1-200-tlyi-bulabilir-4014305
 


ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: ELEKTRİK TESİSLERİNDE TOPRAKLAMA VE ELEKTROMANYETİK UYGUNLUK - VİDEO HABER

21.10.2022
 


Çok Okunanlar


WENERGY TEMİZ ENERJİ TEKNOLOJİLERİ FUARI VE KONGRESİ

WENERGY`DE SÜRDÜRÜLEBİLİR SU, GIDA VE ENERJİ İÇİN İKLİM POLİTİKALARI OTURUMLARI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

SEMİNER: ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE GÜÇ KALİTESİ HARMONİKLER VE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ AYDIN

SEMİNER: ENDÜSTRİYEL TESİSLERDE GÜÇ KALİTESİ HARMONİKLER VE KOMPANZASYON SİSTEMLERİ MANİSA

YÜZYÜZE SEMİNER: ABB ZEE600 SCADA SİSTEMİ VE DİJİTAL TRANSFORMATÖR MERKEZİ ÇÖZÜMLERİ

YÜZYÜZE SEMİNER: ABB ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONU ÇÖZÜMLERİ 24 MAYIS 2023

ADALET NÖBETİNE ÇAĞRI: #GEZİYEOZGURLUK

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: AC ŞARJ İSTASYONLARI İÇİN STANDARTLAR VE GEREKLİLİKLER

KÜLTÜR TURUNUN ÜÇÜNCÜSÜ DÜZENLENDİ

VİDEO KAYDI : WENERGY 11 MAYIS 2023 OTURUMLARI

Okunma Sayısı: 20


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2023 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ : emo.merkez@hs01.kep.tr

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.