MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 384

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

YÜZDE 52 ZAM+KAÇAK, VATANDAŞ HARAP (YENİ GÜN GAZETESİ)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Yüzde 9’luk oranda kaçak elektriğin kullanıldığı İzmir’de, şirketler kaçak kaybını tüketicilerin faturalarına yansıtıyor. Türkiye her yıl ortalama yüzde 13 oranında enerji tüketimini kaçak elektriğe kurban veriyor. İzmir kaçak elektrik kullanımında yüzde 9 oranıyla Türkiye ortalamasının altında. Ancak elektrik şirketleri kaçak elektrik bedelini de vatandaşa fatura ediyor. Uzmanlar, gelen zamlardan sonra faturaların daha da kabaracağına vurgu yapıyor. Vatandaşlar ise adaletli olunması ve faturalarından bu bedelin kaldırılmasını istiyor.
 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından her yıl dağıtım şirketlerinin önüne konulan hedeflerin vatandaşın lehine olduğunu belirten Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, "Normalde bir şirketten her yıl karını yükseltip zararlarını azaltmaya yönelik bir yönelim beklenir. Fakat burada konu elektrik tüketimi olunca tersini görmekteyiz. Örnek vermek gerekirse elektrik dağıtım şirketinde bu yıl yüzde 10`luk bir kayıp kaçak bedeli olmuşsa, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) dağıtım şirketine gelecek yıl ile ilgili hedef ve beklentisini yüzde 11 olarak yaptığını görüyoruz. Her yıl düzenli olarak artan ve bu zararı azaltma yönünde adımlar atılması gerekirken aksine yukarı doğru giden bir ivme görmekteyiz. Tabi doğal olarak bu da bir şekilde vatandaşların cebinden çıkan paralar demektir. Vatandaş yalnızca gelen zamları değil aynı zamanda hiç kullanmadığı enerjinin de bedelini ödüyor" dedi. 

"ZAM KAÇAK KULLANIMI ARTIRIR"

Şebnem Seçkin Uğurlu sözlerini şöyle sürdürdü: " Vatandaşlarımız çoğu kaçak elektrik kullanımının sadece yoksul halkın yapmış olduğu bir şeymiş gibi düşünüyorlar. Fakat bu çok geçerliliği olan bir durum değil. Kaçak elektriğin kullanım alanına baktığımızda sanayinin olduğu bölgelerde daha yoğun olduğunuzu görüyoruz. Sanayi alanlarının olduğu yerdeki fabrikanın bir günlük elektrik maliyeti yüzlerce eve eş değer olduğunu görüyoruz. Bu nedenle de artan maliyetler karşında bazı firmalar veya şirketlerin bu yola yöneldiğini de söylemek yanlış olmaz. Tabi bunun yanı sıra son günlerde arama motorlarına baktığımızda insanların son gelen zamlarla tüketimi nasıl kısıtlarız arayışının içine girdiğini de görüyoruz. İllegal olarak sayaçlara müdahale edip dönüş hızını azaltarak tüketimi düşürmeye dair bazı bilgilerinde olduğunu duyuyoruz. İnsanların enerji tüketimi günümüzde olmazsa olmazdır. Böyle bir durumda da enerjiye ulaşmakta zorlanan kişilerin farklı yollara yönelmesi de kaçınılmaz olmaktadır. Enerji de artık günlük hayatımızın içinde hava, su gibi temel ihtiyaç durumundadır. Vatandaş önceki ayda tükettiği enerjiyi miktarını sonraki ayda ekstra tüketim olmasa yapmasa dahi katlanarak karşında görecek. Dolayısıyla 4 kişilik ailenin faturası, yeni zamlarla 210 liradan 370 liraya yükselecek. Isınma ve soğutma da elektrikle sağlanıyorsa fatura bin 200 liraya kadar çıkacak. Vatandaşların yükselen faturalar karşında alım gücü aynı oranda artmadığı için birçok insanın elektriği kesilecek. Vatandaşın sırtındaki her aşırı zam tabi ki kaçak kullanımın artışına da neden olacaktır".

ENERJİ HAYATİ ÖNEM TAŞIYOR

Diyarbakır`ın Silvan`da 2 yaşındaki Yunus Emre isimli bebeğin, evinde elektriğinin olmaması sebebiyle soğuktan dolayı hayatını kaybettiğine dikkat çeken Başkan Şebnem Seçkin Uğurlu, "Oksijen makinesi ile hayata tutunan Yunus Emre, elektriklerin kesilmesi nedeniyle oksijen verilemeyince 2 yaşında bir çocuk öldü. Kovidi ağır geçiren hastalar, oksijen cihazıyla hayata tutunmaya çalışıyorlar. Ayrıca evde bakım gören ve yaşamlarını farklı cihazlarla bağlı olan binlerce vatandaş var. Burada yaşamsal ihtiyaçtan hissediyoruz. Meskenlerde kaçak elektrik oranında ciddi bir artış olacağını düşünmüyorum. İzmir`de kaçak elektrik kullanımıyla alakalı bunun önüne geçmek adına dağıtım şirketinin yoğun bir çabası ve çalışması olduğunu biliyoruz. Daha çok ağır sanayilerin olduğu bölgelerde bu ihtimali daha yüksek görüyorum" diye konuştu. 

Özelleştirme faturaları daha da kabarttı

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Türkiye‘de üretilen elektrik enerjisinin yaklaşık 26 milyon megavat saatlik bölümünün kayıp ve kaçak yoluyla kaybolduğunu, bu elektriğin bedelinin ise vatandaşlara ödettirildiğini söyledi. Arslan, hükümetin kayıp kaçağı azaltacağı ve bu yolla elektrik fiyatlarını ucuzlatacağı iddiasıyla elektrik dağıtımını özel şirketlere devrettiğini, ancak özelleştirmenin ucuzluk getireceğine faturaların daha da kabarmasına yol açtığını bildirdi.  Arslan, "Yüzde 13‘lere varan kayıp kaçak oranları Avrupa ülkelerindeki gibi yüzde 3-4‘ler civarına çekilebilseydi rüzgar ve güneşten ürettiğimiz kadar elektrik boşa gitmez, hatta nükleer santral yatırımlarına dahi gerek kalmazdı" dedi.

Elektrik zammı için Danıştay‘a başvuruldu

Tüketici Konfederasyonu, elektrik zamlarının iptali için Danıştay‘a başvurdu. Federasyondan konuya ilişkin yapılan açıklamada, "Yönetim Kurulumuz kararınca kendi önerimiz olan ‘Kademeli Tarife Uygulaması‘ hakkında aşağıdaki gerekçelerle yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açmak zorunda kaldığımızı belirtir, kamuoyunun bilgisine saygıyla sunarız" denildi. Tüketici Konfederasyonu, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu`nun (EPDK) 1 Ocak 2022 itibarıyla yüzde 50 ila yüzde 12 aralığında yaptığı elektrik zamlarının iptali için yargı yoluna başvurduğunu duyurdu. Konfederasyon‘dan yapılan açıklamada, fiyat tarife tablolarının onaylanmasına ilişkin kararın yürütmesinin durdurularak iptaline ilişkin olarak dava açıldığı belirtildi. 

Vatandaş tepkili: Adaletli bulmuyorum

Vatandaş Türkan Altunok "Yakın zamanda elektrik faturalarındaki TRT katkı payını kaldırdılar. Fakat bu yeterli değil asıl kaldırmaları gereken kaçak kayıp bedelidir. Kullanmadığım bir enerjiyi şirketlerin önleyememesinden dolayı halka yansıtmaları adaletli değil. Zaten son gelen zamlardan sonra faturalar iki katına çıkacak. Burada dürüst ve namuslu insanlar cezalandırılıyor. Eminim kaçak elektriğin önüne geçilse faturalara da en az yüzde 10 yansır. Buca`da oturuyorum ve burada maalesef kırsal alanlarda gibi yerlerde şahit olduğumuz durumlar var. Bunları normal bir vatandaş görüyor da yetkililer görmüyor mu? Ben şahsen bu zamlarla daha da artacağını düşünüyorum. Burada şirketler zarar etmiyor. Zararı vatandaşlara yükledikleri için onlar için değişen bir şey olmuyor. O nedenle de çok üstüne düşmüyorlar, uğraşmıyorlar. Nasıl olsa zaten her türlü biz alacağımızı alıyoruz diye düşünüyorlar sanırım. Hükümetten bu konuyla ilgili adımların atılmasını bekliyoruz. Bu kamburu milletin sırtından atması gerekiyor" dedi. 

(Yeni Gün Gazetesi, 10.01.2022)  YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

29.04.2022
 


Çok Okunanlar


İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI ŞÜKRAN NURLU ZİYARET EDİLDİ

PRİZDEN OG KESİCİSİNE AŞIRI AKIM VE KAÇAK AKIM KORUMA : ÖRNEK BİR FABRİKA UYGULAMASI SEMİNERİ VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: PRİZDEN OG KESİCİSİNE AŞIRI AKIM VE KAÇAK AKIM KORUMA : ÖRNEK BİR FABRİKA UYGULAMASI

YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

DEW (DOKUZ EYLÜL UNİVERSİTY – ENERGY OF WOMEN) ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

YARGI YANGIN GÜVENLİĞİ İÇİN SON NOKTAYI KOYDU

ÖZELLEŞTİRMENİN SONU KARANLIK OLDU, TEK ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMA

EMO’DA DEVİR TESLİM TÖRENİ

EMO 48. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

AVRUPA`DA TEK TİP HIZLI ŞARJA GEÇİLİYOR

Okunma Sayısı: 109


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.