MERKEZ ADANA ŞUBE ANKARA ŞUBE ANTALYA ŞUBE BURSA ŞUBE DENİZLİ ŞUBE DİYARBAKIR ŞUBE ESKİŞEHİR ŞUBE GAZİANTEP ŞUBE İSTANBUL ŞUBE İZMİR ŞUBE KOCAELİ ŞUBE MERSİN ŞUBE SAMSUN ŞUBE TRABZON ŞUBE

   · ŞUBE Giriş Sayfası

 İZMİR ŞUBE

   · 

ŞUBE TARİHÇESİ

   · 

ŞUBE YÖNETİM KURULU

   · 

ŞUBE DENETÇİLERİ

   · 

ŞUBE ÇALIŞANLARI

   · 

KOMİSYONLAR

   · 

ÇALIŞMA PROGRAMI

   · 

ÇALIŞMA RAPORU

   · 

TEMSİLCİLİKLER

   · 

HABERLER

   · 

DUYURULAR

   · 

GÖRÜŞLER-RAPORLAR

   · 

BASIN AÇIKLAMALARI

   · 

YAZILI BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

GÖRSEL BASINDA ŞUBEMİZ

   · 

BASINDAN SEÇTİKLERİMİZ

   · 

YİTİRDİKLERİMİZ

   · 

EVLİLİK DUYURULARI

   · 

YENİ DOĞAN DUYURULARI

   · 

İŞ YAŞAMI DUYURULARI

   · 

MİSEM EĞİTİMLERİ

   · 

EĞİTİMLER

   · 

YENİ ÜYELİK

   · 

YAYIN SATIŞ LİSTESİ

   · 

HUKUKSAL ÇALIŞMALAR

   · 

İNDİRİM YAPAN KURULUŞLAR

   · 

İSTATİSTİKLER

 
Şube Kapsamındaki İller:

 AYDIN   İZMİR   MANİSA 
 

 

EMO İzmir Şubesi
Haber Bülteni
SAYI: 384

Tüm Sayılar

 
ŞUBE ETKİNLİK GÖRSELLERİ
 
HALDUN BÜYÜKDORA ANMA
 
EYÜP SABRİ AKSÜT ANISINA ÖZEL EK
 
ÇALIŞANLARIN HAKLARI

· 

GENEL

· 

SMM

· 

ÜYELİK İŞLEMLERİ

· 

MİSEM

· 

EMO E-POSTA

· 

FERDİ KAZA SİG.

· 

İMZA YETKİSİ

· 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ

· 

SORUN SÖYLEYELİM

· 

ENERJİ KİMLİK BELG.

· 

ENAZ (ASGARİ) ÜCRETLER

· 

YAPI DENETİM

· 

E-İMZA

· 

MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

· 

LPG SORUMLU MÜDÜRLÜK

· 

EMBK

· 

KVKK

PANORAMA: ÜLKEMİZDE UCUZLAYAN TEK ŞEY! (AYCAN PIRASALAR YAŞAR, YENİ GÜN)


YAZILI BASINDA ODAMIZ


 
Yeni yıl dediğimizde aklımıza her ne kadar yeni umut ve hayaller gelse de son bir kaç yıldır maalesef zamlar gelmeye başladı.
 

Aralık ayının 3. haftası ile başlayan zam furyası tüm hızıyla devam ediyor. Türk lirasındaki değer kaybı ve alım gücünün düşmesiyle harekete geçen iktidar, asgari ücretliye verdiği yüzde ellilik zammı, yeni yılın ilk gününde yaptığı zamlarla adeta geriye aldı. Yeni yıla elektrikte yüzde 52 ile yüzde 130, doğalgazda yüzde 25`lik zam yağmuruyla giren yurttaşlar, 13 liraya dayanan akaryakıt fiyatlarıyla ne yapacağını şaşırdı. ‘Maaşlar alınmadan eridi` denildi.

Maaş zammı ile ilgili DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, "Dediğimiz de oldu. Bir yılda alım gücü büyük oranda düştü. Bu yıla zamlarla uyandık. Elektrik, doğalgaz ve akaryakıta yine zam geldi. Asgari ücrete yapılan yüzde 50‘lik zam daha işçilerin, emekçilerin eline geçmeden eridi." yorumunu yaparken, Eğitim Sen 1 No‘lu Şube Başkanı Necip Vardal, "Zamlı asgari ücret şubat ayının ilk günlerinde alınacak. Bu artışın oranı ve alım gücü de o güne kadar erozyona uğrayacak. Sonuçta ilan edildiği tarihle çalışanların eline geçtiği tarih arasındaki enflasyon artışı ve alım gücündeki düşüşü baz aldığımızda kimsenin eline reel olarak 4 bin 250 lira geçmeyecek." dedi.

Yine yetmedi!

Asgari ücrete yapılan zamma eleştiriler devam ederken emekli ve memur maaşlarına yapılacak zamlar da belli oldu. Ancak yüzde 25,5‘lik zam ile emeklinin maaşı enflasyon altında ezildi. DİSK Emekli-Sen Konak Şube Başkanı Kadir Altanhan, "Bu ülkede gerçek enflasyon yüzde 60‘ın üzerinde ancak biz TÜİK‘in sahte enflasyon verilerinin bile üzerine çıkamadık. Emekliler bu ülkenin üvey evladı mı?" diyerek dert yandı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, en düşük emekli maaşını 2 bin 500 TL olarak açıklamıştı.

Tekelciler kepenk kapattı

Yeni yılla birlikte alkol ve tütün ürünlerine yüzde 47‘lik ÖTV zammı getirildi. Son bir aydır alkol firmalarından mal alamadıklarını ve müşterilerine mal satamadıklarını aktaran esnaf, çareyi kepenk kapatmakta buldu. İşletme sahibi Recep Kınalı, "Bazı firmalar ürün veriyor ancak zamlı veriyor. Ancak biz zamsız fiyattan satmak zorundayız. Peki bizim maliyetimizi kim karşılayacak?" diyerek dert yandı.

İhanete ortak olmayalım

Türkiye`de çevre bilincinin yükselmesi ve her gün yükselen akaryakıt fiyatları tüketicileri farklı arayışlara yöneltti. Elektrikli ve hibrid araçların satışındaki artış patlama seviyesine geldi. Geçtiğimiz yılın ilk 11 ayında elektrikli araçların satışında yüzde 325, hibrid araçların satışında yüzde 121 artış yaşanması yerli otomotivcileri geleceği planlamaya adeta zorladı. 

AB ülkelerinin elektrikli araçlara yöneliminin arkasından Türkiye için bir tehlikenin olabileceğini vurgulayan TMMOB Elektrik Mühendisleri Odası İzmir Şube Başkanı Şebnem Seçkin Uğurlu, "Avrupa elektrikli araç üretmeye ve tüketmeye başladığında ellerindeki fosil yakıtlı araç üretim prosesi 3. dünya ülkelerine gönderilecek. Bu ihanete ortak olunmamalıdır." diyor.

Zam şampiyonu un oldu

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2021 yılı Aralık ayı Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) rakamlarını açıkladı. Buna göre, TÜFE‘de 2021 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre yüzde 13,58, bir önceki yılın Aralık ayına göre yüzde 36,08 artış gerçekleşti. Bu oran, 19 yılın en yükseği olarak kayıtlara geçti. Yüksek enflasyon TÜİK‘in tüketici fiyatları endeksine de yansıdı. En çok zamlanan ürünler temel gıda maddeleri patlıcan, salatalık, un ve margarin oldu. 

Sağlıkçılar dertli

Sağlıkçıların da sorunları halen çözülebilmiş değil. Emeklerinin karşılığını alamadıklarını belirten 81 ilden hekimler, TBMM Başkanlığı, TBMM başkanvekilleri, Sağlık Komisyonu Başkanlığı ve TBMM‘de grubu bulunan siyasi partileri faks bordrosu yağmuruna tuttu.

Emlakta hüllecilik dönemi

Son dönemde enflasyon karşısında evinin değeri artan ev sahiplerinin yüksek kiralar istemesi, kiracı ile ev sahibini karşı karşıya getiriyor. Kiracı ile anlaşamayan ev sahipleri hülle yaparak kiraları arttırmaya çalışıyor. Her ne kadar hukuken enflasyon rakamı üzerinde kira artışı yapılamaz dense de ev sahiplerinin çoğu bu yönteme başvuruyor. İzmir Barosu Yönetim Kurulu Üyesi Avukat Sinan Balcılar, "Hüllecilik kavramına hukukta biz muvazaa diyoruz. Muvaza yapıldığının kanıtlanması durumunda kiracı dava açarsa kazanma şansı yüksek." diyerek kiracılara mesaj veriyor.

Soyer‘in projesi mevzuata takıldı

Geçtiğimiz haftalarda, sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlarla ilgili bir genelge yayımlandı. Sahipsiz ve tehlike arz eden hayvanlar belediyelerin sorumluluğuna verildi. 7/24 denetim yapacak ve sahipsiz hayvanları bakımevlerine götürecek. Bu konudaki hassasiyetini bildiğimiz İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Yaşam boyu tedavi ve ücretsiz kısırlaştırma bizden." açıklaması yapmıştı. Ancak, bu proje Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘na takıldı. Çünkü Belediye Veteriner Hekimler Derneği Genel Sekreteri Nurhan İşler, "Mevzuatta yerel yönetimlere ait hayvan sağlığı hizmeti sunulan birimlerde, sahipli hayvanlara yönelik bir hizmetin verilmesi mümkün değil, Soyer‘in projesi mevzuat gereği uygulanamaz" diyor. Düşünce güzel ama uygulanamaması da acı bir gerçek değil mi?

Pandemide çocuk istismarı arttı!

2020 ve 2021 yıllarında cinsel suç mağduru çocuklarla ilgili yaptıkları görevlendirme kararları ile ilgili verileri açıklayan İzmir Barosu, pandemi döneminde çocuk istismarının arttığını dile getirdi. Baro tarafından açıklanan verilere göre 2021 yılında istismara uğrayan çocuk sayısı bin 470‘e yükseldi.

Güzel haber

Haftayı güzel bir haberle kapatalım. Türkiye vatandaşlığı kanununda değişiklik ile vatandaş olmak ucuzladı. Eskiden 2 milyon dolar veya karşılığı sabit sermaye yatırımı kabul edilirken bu tutar en az 500 bin Amerikan Doları‘na indi. Avrupa ülkelerinde kılı kırk yararak verilen vatandaşlık, bizde bu kadar basit. Dolarını alan gelsin arkadaş, satılık vatandaşlık var!

(Aycan Pırasalar Yaşar, Yeni Gün, 10.01.2022)

 YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

29.04.2022
 


Çok Okunanlar


İZMİR BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ GENEL SEKRETER YARDIMCISI ŞÜKRAN NURLU ZİYARET EDİLDİ

PRİZDEN OG KESİCİSİNE AŞIRI AKIM VE KAÇAK AKIM KORUMA : ÖRNEK BİR FABRİKA UYGULAMASI SEMİNERİ VİDEO HABER

ÇEVRİMİÇİ SEMİNER: PRİZDEN OG KESİCİSİNE AŞIRI AKIM VE KAÇAK AKIM KORUMA : ÖRNEK BİR FABRİKA UYGULAMASI

YAŞASIN 1 MAYIS: EMEK VE BİLİMLE KURULACAK BİR TÜRKİYE İÇİN... / ÇAĞRI VİDEOSU

DEW (DOKUZ EYLÜL UNİVERSİTY – ENERGY OF WOMEN) ETKİNLİĞİ GERÇEKLEŞTİRİLDİ

YARGI YANGIN GÜVENLİĞİ İÇİN SON NOKTAYI KOYDU

ÖZELLEŞTİRMENİN SONU KARANLIK OLDU, TEK ÇÖZÜM KAMULAŞTIRMA

EMO’DA DEVİR TESLİM TÖRENİ

EMO 48. ÇALIŞMA DÖNEMİ BAŞLADI

AVRUPA`DA TEK TİP HIZLI ŞARJA GEÇİLİYOR

Okunma Sayısı: 12


Tüm Yazılı Basında Odamız

Sayfayı Yazdır 
Oda aidatlarınızı kredi kartınızla güvenli bir ortamda ödeyebilirsiniz.
ÜYE HAKLARI VE GÜVENLİ AİDAT ÖDEME
 

COPYRIGHT © 2005-2022 TMMOB ELEKTRİK MÜHENDİSLERİ ODASI GENEL MERKEZİ
IHLAMUR SOKAK NO:10 KIZILAY/ANKARA
TEL: +90 (312) 425 32 72 (PBX) - FAKS: +90 (312) 417 38 18

KEP ADRESİ :

 
 
Key Yazılım Çözümleri A.Ş.